Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Kıbrıs'taki çalışmalarını anlatan Çavuşoğlu "Çeşme, türbe, cami, han ve bedesten gibi yapıların restorasyonunun tamamlanması ile Osmanlı kültür mirası görünür kılınacak. Bu da ziyaretçileri vakıf medeniyetimizle buluşturacak" dedi.

Güncelleme: 16.04.2018 10:17

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Kıbrıs'taki çalışmalarını anlatan Çavuşoğlu "Çeşme, türbe, cami, han ve bedesten gibi yapıların restorasyonunun tamamlanması ile Osmanlı kültür mirası görünür kılınacak. Bu da ziyaretçileri vakıf medeniyetimizle buluşturacak" dedi.

Bayram ZİLAN / LEFKOŞA

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 'Vakıf Şehir Lefkoşa' etkinliğinde konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 'Adadaki Osmanlı kültür mirası görünür kılınacak' dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, 'Osmanlı eserleri adadaki varlığımızın tapu senetleridir' dedi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, KKTC'de "Vakıf Şehir: Lefkoşa" tur programının açılışını gerçekleştirdi. Projenin açılış konuşmasını yapan Çavuşoğlu, "Bundan sadece 150 yıl kadar önce topraklarının yüzde 14'ü vakıf mülkü olan Kıbrıs'ta ecdadımızın asırlar boyunca nadide bir nakış gibi işlediği muhteşem vakıf eserlerinin gelecek nesillere tanıtılmasını amaçladığımız projemizin açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Fethedildiği 1517 tarihinden bu yana, bir vakıf adası olarak tanınan ve vakıflar eliyle vücuda getirilen medeniyetimizin nadide eserlerini barındıran Kardeş Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, bu kez de Vakıflardan sorumlu Başbakan Yardımcısı sıfatımla bulunmaktan büyük onur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Müslüman Türk kimliğinin belgesi

Vakıf medeniyetini ihya etmenin önemine vurgu yapan Çavuşoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü, "Medeniyet konusunda söz sahibi olmayan milletlerin, ademe mahkum olduğunu gördüğümüzden dolayı, insan onurunu yüceltmeye dayalı bir vakıf anlayışı taşıyoruz. Ecdadımızdan tevarüs eden bu vakıf medeniyeti anlayışı, göçmen kuşlarını da düşünür, garip gurebayı da düşünür; kimsesizleri de düşünür, hastaları, ihtiyaç sahiplerini ve yolda kalmışları da düşünür. Kıbrıs'taki kadim Osmanlı vakıflarının varlığı ve bu vakıflara ait olan vakıf kültür varlıklarının dimdik ayakta durması,Müslüman Türk kimliğinin Adadaki en önemli belgesidir. Yürütülen müzakerelerde de vakıflarımızın tüm belge ve eserleriyle birlikte varlığı en güçlü argümanlarımızdan ve teminatlarımızdan biridir."

Ziyaretçiler, vakıf medeniyetimizle tanışacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Osmanlı Devleti'nin varlık sürdüğü coğrafyalarda faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret eden Çavuşoğlu, "Bu çalışmaların devam ettiği önemli noktalardan birisi Kıbrıs Adası olmuştur. Ada'da 308 yıl hüküm süren Osmanlı medeniyetinden bugüne kalan en önemli hatıralar, vakıf eserleridir. Bu coğrafyada Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, yaptığı restorasyon çalışmaları ve ulaştırdığı hayır hizmetlerinin yanında vakıfların hayat bulduğu çeşme, türbe, cami, han, bedesten gibi yapıların tarihini de paydaşlarıyla bugünden itibaren yürütmeye başladığı bu projeyle Kıbrıs'ı ziyaret edenleri Kıbrıs'taki vakıf medeniyetimizle tanıştıracaktır. Böylelikle Osmanlı kültür mirası, daha çok görünür kılınacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Temelinde Allah'ın rızası kazanmak var

Vakfetme duygusunun temelinde vakıf kurucusunun Allah'a yaklaşma arzusunun yattığına işaret eden Çavuşoğlu,  "Kişiler, Allah'ın rızasını kazanmaktan başka bir talepleri olmaksızın vakıflar kurarak bunlarla kendilerince önemli bir ihtiyaca cevap vermek arzusu peşindedirler.  İşte bu nedenle dağdan kar getiren vakıflardan, yaralı leylekleri tedavi eden vakıflara kadar binlerce vakıf kurulmuştur. Her bir vakıf eserinin kendine özgü bir hikayesi, inşa edildiği tarihteki kültürel ve sosyal olayları temsil etme kabiliyeti ve vakfı vakıf yapan her unsurun tek tek bir değeri vardır.  Eğer bir vakıf eserin içindeyseniz bilmelisiniz ki yalnızca bir kubbenin altında değil; büyük ve özgün bir öykünün ortasında duruyorsunuzdur. Bu öykülerin ortak noktası inancımız gereği eşrefi mahl\u00fbkat, yani yaratılmışların en şereflisi olarak gördüğümüz insandır" dedi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
İstanbullular dikkat! Bu yollar trafiğe kapatılacak
Cumhur, başkanı ile buluştu
Kore'de bir ilk! Tarih netleşti
Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!
Cumhurbaşkanlığı'ndan esnafa müjde!
Af teklifinin detayları belli oldu
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığına Erdoğan'ın imzasıyla İsmail Cesur atandı. Daha önce Başkan Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının yöneticiliğinden tanıdığımız İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir? İsmail Cesur ne mezunudur? Sorularınızın cevabı için yazımıza bakabilirsiniz.

Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen İdlib mutabakatının yankıları sürüyor. Pentagon'un eski analistlerinden Yarbay Karen Kwiatkowski,İdlib mutabakatına ilişkin "Türkiye ve Rusya, ABD'nin Suriye'de işini zorlaştıracak" dedi.

Nagehan Alçı hastanelik oldu

Gazeteci Nagehan Alçı şiddetli ağrıları sebebi ile ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alçı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Af teklifinin detayları belli oldu

MHP Genel Başkan Yardımcı Fethi Yıldız, 24 Eylül'de Meclis'e sunulacak olan af teklifinin detaylarını paylaştı.

Bu kategorideki diğer haberler