Van'da, ekonomiyi canlandırmak ve nevruz tatili için kente gelen İranlı turistleri ağırlamak sebebiyle organize edilen Van Shopping Fest yarın başlıyor.

Güncelleme: 14.03.2018 11:31

Van'da, ekonomiyi canlandırmak ve nevruz tatili için kente gelen İranlı turistleri ağırlamak sebebiyle organize edilen Van Shopping Fest yarın başlıyor.

Nevruz tatili döneminde Van'a gelen binlerce İranlı turistin kentten memnun ayrılması ve vatandaşların indirimli fiyatlarla alışveriş yapması amacıyla düzenlenen festival kapsamında cadde ve sokaklar ışıklandırıldı.

Ateşbaz, halk oyunları, havai fişek ve palyaço gösterilerinin de yapılacağı festival öncesi, Nevruz Bayramı'nı kutlamaya hazırlanan İranlı turistler kentte yoğunluk oluşturdu.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, AA muhabirine, ilki 2015 yılında gerçekleştirilen festivalin bu yıl dördüncüsünü yapacaklarını söyledi.

Nevruz tatili verilen 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde bölge ülkelerinden birçok kişini yurt dışına çıktığını belirten Takva, "Bizler de bunu fırsata çevirmek ve bu çerçevede İran pazarına erişim sağlayarak ilimizin turizm potansiyelini artırmak adına çalışma başlattık." dedi.

Takva, Van'daki bütün kurumların ve Vali Murat Zorluoğlu'nun projeyi destekleyerek sahiplendiğini dile getirdi.

Festivalin bu yıl geçen yıllara göre çok daha etkin geçeceğini vurgulayan Takva, şöyle konuştu:

"Ocak ve şubat ayı verilerine baktığımız zaman ilimize giriş yapanların sayısında yüzde 60'lık bir artış yaşandığını gördük. Bu da bizleri memnun etti. Geçen yıl 15 Mart-5 Nisan tarihlerinde 75 bin insanın Van'da konakladığını biliyoruz. Bu yıl bu rakamın çok daha üzerine çıkılması yönünde bir hedefimiz var. Bu yıl aynı tarihlerde, çoğunluğu İranlı olmak üzere 100 bin turistin ilimizde alışveriş yapmasını ve eğlenmesini bekliyoruz."

- Otelciler ve esnaf festivalden memnun

Kentteki bir otelin sorumlusu Sabahat Teymir, İranlıların kente olan ilgisinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Van'ın İranlılar için kültürel ve tarihi öneme sahip olduğunu vurgulayan Teymir, "Bu ay Van Shopping Fest'in başlamasıyla yüzde 100 doluluğa ulaşacağız. Bu, kentteki diğer oteller için de geçerli." diye konuştu.

Mağaza yöneticisi Ümit Kadar da İranlı turistlerin kente ilgisinden memnun olduklarını belirterek, "Festivalle birlikte kent ekonomisi, daha da canlanacak. Bu bizim açımızdan sevindirici." dedi.

İranlı Hüseyin Yakni ise Tebriz'den Van'a nevruz bayramı tatili için geldiğini kaydederek, "Burada eşimle alışverişimizi yapıyoruz ve eğleniyoruz. Güzel etkinliklerin hazırlandığını duyduk, bunun için mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler