Suriye'nin ardından Irak'ın kuzeyinde 400 kilometrekarelik bir alanı temizleyen TSK, terör örgütü PKK'nın yönetim merkezi olan ihanet yuvası Kandil'e ilerliyor. Bu doğrultuda sınır hattında 11 üs bölgesi kuruldu. Mehmetçik'in Kandil'e bayrak dikmekte kararlı olduğunu gören elebaşları bölgeyi terk etmeye başladı.

Güncelleme: 08.06.2018 07:52

Suriye'nin ardından Irak'ın kuzeyinde 400 kilometrekarelik bir alanı temizleyen TSK, terör örgütü PKK'nın yönetim merkezi olan ihanet yuvası Kandil'e ilerliyor. Bu doğrultuda sınır hattında 11 üs bölgesi kuruldu. Mehmetçik'in Kandil'e bayrak dikmekte kararlı olduğunu gören elebaşları bölgeyi terk etmeye başladı.


Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Irak'ın kuzeyindeki PKK'nın terör kamplarına yönelik 11 Mart'ta başlatılan hava destekli operasyonlarda şu ana kadar 400 kilometrekarelik alan terörden arındırıldı, 155 terörist etkisiz hale getirildi. TSK tarafından Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik, 4 bin 497 teröristin etkisiz hale getirildiği, başarıyla tamamlanan Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından Irak'ın kuzeyinde terör kamplarının bulunduğu alanlarda yürüttüğü operasyon kararlılıkla devam ediyor.

23 KM'DE 11 ÜS KURULDU

2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in koordine ettiği, Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığına bağlı 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığı ile Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ekiplerince devam eden sınır ötesi operasyonlarda, 11 Mart'tan bu yana 155 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden temizlediği 23 kilometrelik sınır hattı boyunca 11 üs bölgesi kuran Mehmetçik, bu üslerde hem terör örgütü PKK ile zorlu arazi şartlarında 7/24 etkin bir mücadele örneği sergiliyor hem de Türkiye'ye sızma girişimlerinin önüne geçiyor. Arazi ve hava koşullarının çetin olduğu bölgede Mehmetçik üs bölgelerine yiyecek ve mühimmat sevkiyatını bazen araç, bazen helikopter, bazen de yük hayvanlarıyla gerçekleştiriyor.

EN ZORLU KOŞULLAR

Mehmetçik, terör örgütü PKK'nın sözde 'cephe gerisi lojistik üsler' diye adlandırdığı Hakurk ve Armuş kampları ile Avaşin Basyan, Kani Rash, Bermize, Sidekan'ı da içine alan fiziki koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinin kontrolünü tamamen sağladı. PKK'lı teröristlerin sözkonusu bölgelerden Kandil'e çekildiği ve sözde üst düzey yöneticilerinin de bölgeyi terk ettiği öğrenildi. Teröristlerin saldırı ve taciz ateşlerine anında ve misliyle karşılık vererek, bölgedeki etkinliğini artıran Mehmetçik, sürdürdüğü operasyonlar çerçevesinde teröristlerden temizlediği bölgelerde didik didik aradığı mağara ve sığınaklarda çok sayıda patlayıcı, mühimmat ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirdi.

AT VADİSİ'NE BOMBA YAĞDI

Mehmetçik hem yurt içinde hem de Kuzey Irak başta olmak üzere yurt dışında PKK'ya yönelik operasyonlara devam ediyor. Ağrı Dağı'nın Uzunyazı köyü At Vadisi mevkiini kullanarak İran'dan Türkiye'ye girmeye çalışan 5 terörist, önceki akşam F-16'lı hava harekatıyla öldürüldü. Siirt Eruh kırsalında ise 1 terörist öldürülürken, 1'i de sağ yakalandı. Mardin Nusaybin'de de PKK'lı 3 kadın terörist silahsız teslim oldu. Hakkari'nin Yükseova ve Şemdinli ilçelerinde ise 3 terörist etkisiz hale getirildi.

BURSEYA'DA İFTAR VAKTİ

Zeytin Dalı Harekatı ile Burseya Dağı'nı teröristlerden temizleyen kahramanlar, dün üs noktasında hep beraber iftar yaptı. 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan'ın da katıldığı iftarı, Kilis Valiliği organize etti. Üs noktasında görevli Mehmetçik ile iftarı bekleyen Korgeneral Temel ve Vali Tekinarslan askerlerle sohbet etti. İftarda Kilis Valiliği Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nin kadın kursiyerlerince hazırlanan ev yemekleriyle ikram edildi.

(Yeni Şafak)

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin hayatını kaybettiği olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler