Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticilerin ve tüketicilerin şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili spekülatif açıklamalara itibar etmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşlarımızı olumsuz etkileyecek hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz" dedi.

Güncelleme: 09.03.2018 12:05

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, üreticilerin ve tüketicilerin şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili spekülatif açıklamalara itibar etmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşlarımızı olumsuz etkileyecek hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz" dedi.

Ezgi ÇelikAnkara

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili olarak farklı kesimler tarafından getirilen eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu konuya ilişkin kamuoyunun açık bir şekilde yanıltılmak istendiğine dikkat çeken Bakan Fakıbaba, "Özelleştirme ile şekerpancarı fabrikalarının daha etkin çalıştırılması ve verimliliklerinin artırılması, böylece üretim maliyetlerinin azaltılması hedeflenmektedir. Üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesi, yurtiçi pancar şekeri fiyatları ile dünya fiyatları arasındaki farkı azaltacak, halkımızın pancar şekerini daha uygun fiyatlardan tüketmesine imkan sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sektörün rekabet gücü geliştirilecektir" dedi.

"Mağduriyet yaşanmayacak"

Bakan Fakıbaba, gerçekleştirilecek özelleştirmede söz konusu fabrikalarda çalışanlarla, pancar ekimi yapan çiftçilerin korunması ve fabrikalarda üretimin devamlılığının temel ilke olarak belirlendiğini kaydetti. Özelleştirme sürecinde çalışanların ve çiftçilerin bütün haklarının korunacağına ve mağduriyet yaşanmayacağına vurgu yapan Fakıbaba, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Türkşeker'e pancar temin eden çiftçilerimiz, mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edeceklerdir. Özelleştirilecek fabrikalara, üretime devam edilmesi zorunluluğu da getirilmiştir. Fabrikayı alacak yatırımcı, şartname gereği kota dahilinde üretim yapmak mecburiyetindedir. Ayrıca fabrikaların, arsası için alınacağı iddiası da yanlıştır. Zira şeker üretimi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ihale dışında tutulmuştur. Özelleştirmeyle birlikte Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üretiminin artacağı iddiası da doğru değildir. NBŞ üretiminde, Kanunla sınırları belirlenmiş bir kota vardır. Bu kota miktarının artırılması söz konusu değildir" dedi.

"Üreticimiz ve tüketicimiz olumsuz etkilenmeyecek"

Şekerle ilgili kota yetkisinin Bakanlar Kurulu'na devredilecek olmasıyla ilgili dile getirilen iddialara yanıt veren Bakan Fakıbaba, "Bu iddialar tamamen yanlış ve spekülatiftir. Milletimizin seçtiği ve göreve getirdiği bir hükümetin bütün bakanlarının sorumlu olacağı bir uygulamadan endişe etmek; hem millete hem milletin oylarıyla seçilmiş hükümete hem de hükümette yer alan bütün bakanlara saygısızlıktır. Şeker pancarı ve şeker sektörü, ülkemiz tarımı için büyük önem arz etmektedir. Bu sektörün ülke menfaatlerimize uygun olarak yönetilmesi, hükümetimizin önceliğidir. Bu doğrultuda, şeker fabrikalarımızı, pancar üreticilerimizi ve tüketicilerimizi olumsuz etkileyecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyecektir" ifadelerini kullandı.

"Siyasi ahlaka sığmıyor"

Bazı muhalif siyasetçilerin üreticileri, endişeye sevk ettiğini belirten Bakan Fakıbaba, "Tüm bu gerçekler ortadayken halkımızı korkutmaya yönelik hayal mahsulü birtakım iddialar ve senaryoların dile getirilmesi üzüntü vericidir. Evhamlar üreterek olumsuz algı oluşturmaya dönük bu tür açıklamalar aynı zamanda siyasi ahlaka da sığmamaktadır. Bu tür söylemlerde bulunan siyasetçilerin; hükümetimizi, Sayın Başbakanımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı asılsız iddialarla suçlamadan önce, evvela şapkalarını önlerine koyup sağlıklı bir şekilde düşünmeleri gerekmektedir. Siyasetçilerin görevi, yıpratma amaçlı yalan yanlış bilgilerle ve iftiralarla halkı yanıltmak değil, doğruları söylemek olmalıdır. Halkımızın, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda siyasi mülahazalarla yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmemesi ve Hükümetimiz tarafından yapılan açıklamalara güvenmesi önem arz etmektedir" değerlendirmelerinde bulundu.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler