Venezuela'da Nicolas Maduro'yu görevden uzaklaştırmak isteyen Caracas yönetimine darbe yapılabileceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Venezuela liderine "Küba'ya kaç" uyarısında bulundu.

Güncelleme: 03.02.2018 07:33

Venezuela'da Nicolas Maduro'yu görevden uzaklaştırmak isteyen Caracas yönetimine darbe yapılabileceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Venezuela liderine "Küba'ya kaç" uyarısında bulundu.

ABD'DEN VENEZUELA LİDERİ MADURO'YA "SENİ DEVİRECEĞİZ" MESAJI

ashıngton yönetimi, 'askeri diktatörlük' olarak nitelendirdiği Venezuela'da orduya, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı darbe yapın mesajı yolladı. Latin Amerika gezisi öncesi Texas Üniversitesi'nde katıldığı bir panelde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Caracas yönetiminin yakın zamanda ordu tarafından devrilebileceğini söyledi.

'ORDU GÖREVE'

BBC'nin haberine göre, Tillerson, Latin Amerika'da ordunun tarihsel olarak ciddi kriz zamanlarında müdahalede bulunduğuna dikkati çekerek "Venezuela ve Güney Amerika tarihinde, işler çok kötüye gittiğinde ve liderler artık halka hizmet edemediğinde, genellikle ordunun değişim aracı olduğu zamanlardır" dedi. Ellerinde planlanmış herhangi bir eyleme dair istihbarat olmadığını vurgulayan Tillerson, "Elbette rejim değişikliğini desteklemiyoruz, sadece Maduro'nun anayasal düzene dönmesini temenni ediyoruz. Ancak barışçıl geçişi ordu müdahalesi de sağlayabilir" ifadelerini kullandı. 

'TÜM KITA BİRLEŞMELİ'

Venezuela liderinin Küba'dan sığınma talep etmesi gerektiğini söyleyerek biraz daha ileri giden Tillerson, "Mutfak onun için biraz fazla ısınırsa, Küba'nın başkenti Havana'da, kendisine plajda güzel bir malikane verebilecek bazı arkadaşları olduğundan eminim" diye konuştu. Venezuela'daki ekonomik krizden 'yolsuzluk yapan ve düşmanlık güden Maduro rejiminin sorumlu olduğunu' öne süren ABD'li Bakan, "Bu insan eliyle gerçekleştirilen bir çöküş. Dünyanın bilinen en büyük petrol rezervleri Venezuela'da ama halk açlık ve hastalık yüzünden ölüyor" ifadelerini kullandı. Öte yandan, Washington yönetiminin sert açıklamasına Caracas hükümetinden yanıt gecikmedi geldi.  Tillerson'un yorumlarını eleştiren Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, "Emperyalizm düşmanımızdır. Trump, Venezuela ve Orta Amerika göçmenlerine saldırdığı gibi Meksika'ya da aynı şekilde davranıyor. Emperyalizm hiçbir şeye saygı duymuyor. Latin Amerika ülkeleri emperyalizme karşı birleşmeli" dedi.

CIA 2 KEZ YENİLDİ

Nicolas Maduro'yu seçimle yenemeyen ve halk desteğini azaltamayan CIA, Venezuela'da geçen sene 2 kez başarısız askeri kalkışmalara imza atmıştı. İlk olarak Oscar Alberto Perez isimli polis pilotu, 28 Haziran 2017'de, kaçırdığı helikopterle Caracas'taki Yüksek Mahkeme binası ve parlamentoyu bombalamıştı. Darbecinin bildirilerinin sosyal medyada yayılmasına olanak sağlayan ABD medyası, kalkışmaya halkın destek vermesi için çalışma yürütmüştü. İstediğini elde edemeyen CIA destekli 'muhalifler', ikinci kalkışmayı da 6 Ağustos 2017'de başlatmıştı. Ülkenin üçüncü büyük kenti Valencia'da 41'nci Tugay'a bağlı askerler, hükümet değişikliği için karargahlara saldırı düzenlemişti. Maduro'nun talimatıyla düzenlenen operasyonlarda her iki grubun üyeleri de yakalanmıştı.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Günün Ayeti, Hadisi, Duası
Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni görüntüler!
Adnan Oktar operasyonunda ikinci dalga! 
ABD Meclisi'nden Suudi Arabistan'a soğuk duş
Cinayetin ardından, Selman 'kurnazlığı'!
Erdoğan ile Trump arasında kritik görüşme
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatör, Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Velid es-Samani, gazeteci Kaşıkçı davasıyla ilgili soruşturma ve yargılama sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler