Mardin,Diyarbakır ve Elazığ'dan gönüllü kadınlar, Esed rejimi altında zulüm gören Suriyeli kadınlar için Hatay'a doğru yola çıktılar.

Güncelleme: 08.03.2018 12:18

Mardin,Diyarbakır ve Elazığ'dan gönüllü kadınlar, Esed rejimi altında zulüm gören Suriyeli kadınlar için Hatay'a doğru yola çıktılar.

Mardin'de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda bir araya gelen kadınlar adına konuşan Mardin Kadın Komisyonu Başkanı Sümeyye Güneş, 7 yıl önce Suriye'de başlayan savaşta yüz binlerce insanın katledildiğini söyledi.

Halen 417'si kız çocuğu olmak üzere tespit edilebilen 6 bin 736 kadının işkence ve tecavüze maruz kaldığını belirten Güneş, kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence ve hukuksuz tutulmanın uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğinde olduğunu söyledi.

Güneş, şöyle devam etti:

"Biz kadınlar, Suriye zindanlarındaki kız kardeşlerimizin acı ve çaresizlik içerisindeki çığlıklarını duyuyoruz. Biz onları kurtarmak için bir şey yapmaya karar verdik. Amacımız kadınların Suriye'de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle büyüyen dramlarına dikkat çekmektir. Suriye'de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadınların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve tüm insanlığı, savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmektir."

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Mustafa Aydın, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Suriyeli kadınların katıldığı programda Hatay'a gidecek kadınlar dualarla uğurlandı.

- Diyarbakır

Diyarbakır Kayapınar Kültür Merkezi önünde "Vicdan Konvoyu"na destek için Hatay'a gidecek gönüllü kadınlar için uğurlama töreni düzenlendi.

Törende konuşan İHH Diyarbakır İnsani Yardım Derneği Kadın Kolları Başkanı Sümeyye Dikici, Suriye'de kadınların sesine ses olmak ve onlara destek olarak acılarını paylaşmak istediklerini söyledi.

Konvoya katılımın beklediklerinden fazla olduğunu, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini ifade den Dikici, "Temennimiz onların gerçekten orada bulundukları durumun fark edilmesi ve bir çözüme kavuşturulmasıdır." ifadesini kullandı.

Konvoya katılanlardan Meral Bozkuş ise Suriye zindanlarındaki kadınların çığlıklarını dünyaya duyurmayı arzu ettiklerini belirtti.

Bunun için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayan Bozkuş, " Temennim sessizliklerine ses olmaya çalıştığımız kadınların ve çocukların daha rahat bir dünyada yaşamaları. Umarın onların da rahata erebildiği günleri görebiliriz." dedi.

Konuşmaların ardından kadınlar dualarla uğurlandı.

Elazığ merkez Sarayatik Mahallesi'nde İnsani Yardım Derneği önünde bir araya gelen kadınlar adına konuşma yapan Nevin Artay, Elazığ'dan 160 kadının, 4 otobüsle Suriyeli kadınların sesini duyurmak için konvoya destek verdiğini söyledi. 

Kendilerine destek veren herkese teşekkürlerini ileten Artay, şunları söyledi:

"Biz Suriyeli kadınların sesini duyuyoruz. Onlar için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Suriye'nin hapishanelerinde vahşet gören kadınların oradan kurtulmaları için çare bulmaya gidiyoruz. İnşallah yapacağımız konvoyun amacı yerine ulaşır. "

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST alanında
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni
Taşıdığı bavullardan yakayı ele verdi
İnstagram'a bakın hangi özellik geliyor
ABD'nin istihbarat bataklığı!
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler