Irak'ın Süleymaniye şehri yakınlarında, meydana gelen depreme müdahale kapsamında AFAD, Türk Kızılayı, UMKE, Sağlık Bakanlığı ekipleri ve Sivil Toplum Kuruluşları hızla harekete geçti. Irak'ta ki büyük yıkıma ilk el uzatan ülke Türkiye oldu.

Güncelleme: 14.11.2017 10:27

Irak'ın Süleymaniye şehri yakınlarında, meydana gelen depreme müdahale kapsamında AFAD, Türk Kızılayı, UMKE, Sağlık Bakanlığı ekipleri ve Sivil Toplum Kuruluşları hızla harekete geçti. Irak'ta ki büyük yıkıma ilk el uzatan ülke Türkiye oldu.

Ezgi ÇelikAnkara

Irak'ın Süleymaniye şehri yakınlarında, meydana gelen depreme müdahale kapsamında yardıma ilk Türkiye koştu. Türk Kızılayı, bölgeye 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak sevkıyat etti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, deprem sonrası kurtarma faaliyetlerine destek olmak amacıyla görevli 42 personelden oluşan 8 araçlık arama kurtarma ekibi görevlendirdi. AFAD ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) arama kurtarma ekipleri ile insani yardım malzemeleri bölgeye sevk edildi.

Türkiye, yardım için teyakkuzda

Sağlık Bakanlığı Süleymaniye'de meydana gelen depreme müdahale için 10'u hekim toplam 316 UMKE personeli hazır beklettiğini duyurdu. Afet bölgesine komşu illerde afetzedelere yönelik toplam 4 bin 238 hasta yatağı ve 217 yoğun bakım yatağı hizmete hazır hale getirildi. Adana ve Mersin şehir hastaneleri olası hasta ve yaralı sevki için teyakkuza geçirildi. Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinde birer adet ağır iklim tipi sahra hastanesi hazırlandı. Afetzedelerin gerektiğinde kara ve hava ambulansları ile sevki için 10'u 4 sedyeli olmak üzere 40 kara ambulansının hazır bekletildiği açıklandı.

"Irak halkını yalnız bırakmayacağız"

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Irak \u2013 İran sınırında meydana gelen depremin ardından bölgeye ulaşmak için birçok ilden harekete geçti. Bu kuruluşlardan biri olan İHH İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım Ekipleri, tüm yurtta teyakkuz haline geçirildi ve öncü ekip, başta İstanbul olmak üzere birçok ilden Irak'a ulaşmak üzere yola çıktı. İHH Arama ve Kurtarma Koordinatörü Emre Yerli İHH Acil Yardım Birimi'nin çalışmalarını şu sözlerle anlattı: "Afetin zararları ortadan kaldırılıncaya kadar bölgeyi terk etmeyeceğiz.10 arkadaşımız İstanbul'dan olmak üzere toplamda 30 profesyonel acil yardım gönüllümüz Irak'a doğru yola çıktı. Acil yardım gönüllülerimiz orada hem enkaz araması yapacak hem de yardımlarımızı ulaştıracaklar. Ekiplerimiz, Kilis Koordinasyon Merkezi'mizden dün gece yola çıkan 2 TIR dolusu çadır, kuru gıda ve battaniyeyi afetzedelere ulaştıracak. Ayrıca her gün sıcak yemek sağlayan Mobil Aşevi TIR'ımız da yine dün gece Irak'a doğru hareket etti. Şanlıurfa, Elazığ, Bingöl, Adıyaman ve Şırnak'tan yola çıkan acil yardım ekiplerimiz de an itibariyle Habur Sınır Kapısı'na ulaştılar. Geçiş yapmak için hazır bekliyorlar. Bunun yanında Uluslararası Doktorlar Derneği'nden de (AID) 5 doktorumuz ekibimize dahil olacak. Yıllardır olduğu gibi mazlum Irak halkını yalnız bırakmayacağız" dedi.

"Mazlum coğrafyaların yanındayız"

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman, Urfa, Diyarbakır, Mardin Yardımeli Derneği üyelerinden oluşan bir ekibin bölgeye insani yardım götürmek için harekete geçtiğini söyledi. Bölgeye ulaşan ekibin ihtiyaç tespiti yapacağını anlatan Danışman, şöyle konuştu: "Barınma, gıda, sağlık konusundaki tüm ihtiyaçları bölgeye ulaşan ekibimiz tespit edecek. Ardından Türkiye genelinden bir ekibimiz bu ihtiyaçlarla bölgeye intikal edecek. Yardımeli Derneği olarak hazırlıklarımıza başladık. Irak'tan gelecek rapora göre ihtiyaçları yola çıkaracağız. Türkiye bugün dünyanın her yerinde mazlum ve mağdurun yanındadır. Irak'ta yaşanan deprem sonrası da bu görüntüye şahit oluyoruz. Arakan'dan Somali'ye Somali'den Moritanya'ya mazlum coğrafyaların tümünde Türkiye'yi ve ülkemizin sivil toplum kuruluşlarını görmek mümkündür" dedi.

"Kardeşlik ve dayanışma örneği sergileniyor"

İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar, bölgede Kızılay ve AFAD ile işbirliğinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin Irak'ta bir yardım seferberliği başlattığını belirten Başkan Bahar, Doğu'da en yakın temsilciklerinin bölgeye ulaştığı bilgisini verdi. "Türkiye, her afet karşısında mazlum coğrafyalara karşı bir sorumluluk hissediyor" diyen Bahar, "Türkiye, Irak'ta yaşanan depremin ardından ilk yardım eli uzatan ülke oldu. Dünyaya baktığımızda böyle bir milleti görmek imkansızdır. Türk milleti, bölgede insanların dinine, ırkına bakmaksızın çok güzel bir dayanışma ve kardeşlik örneği sergiliyor. Öncelikle bizim insanımıza teşekkür etmek gerekiyor. Ülkemizin bu seferberlik ruhu her mazlum ve mağdur coğrafyada artarak sürecektir" şeklinde konuştu.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Türkiye'ye yatırımları 20 milyar dolara çıkacak!
Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması!
Erdoğan - Pompeo zirvesi başladı
FETÖ'ye dev operasyon
Dunford'dan Türkiye'yi oyalama taktiği
İşte Kaşıkçı'yı öldüren infaz timi
Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü
Hatipoğlu başkan adayı olacak mı?
Yolcu otobüsü şarompole devrildi!
İsrail kaşla göz arasında vuruyor
IMF'den Suudi Arabistan'a soğuk duş
Ermenistan'da 'istifa' depremi
Trump, cinayeti paraya çevirecek!..
Bir ülke daha dolardan vazgeçti!
Trump'a göre o kurum 'kafayı yedi'

Düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi

Kayseri'de düzensiz göçmenleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

Savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi

"Nusret-2018 Davet Tatbikatı" kapsamında savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi.

Afrinli çocuklara topaç

Kastamonulu ahşap ustası Mustafa Alt, Suriye'nin Afrin ilçesindeki çocuklar için yaptığı topaçları, İHH vasıtasıyla dağıttı.

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler