FETÖ'nün gizli haberleşme sistemi "ByLock" kullanımının, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacağına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararını onayan Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun gerekçeli kararının yazımı tamamlandı.

Güncelleme: 02.12.2017 23:30

FETÖ'nün gizli haberleşme sistemi "ByLock" kullanımının, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacağına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararını onayan Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun gerekçeli kararının yazımı tamamlandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gizli haberleşme sistemi "ByLock" kullanımının, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacağına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararını onayan Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun gerekçeli kararının yazımı tamamlandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesi sıfatıyla yargıladığı, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesini kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen eski hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer'e "ByLock" kullanımını da gerekçe yaparak "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından 10'ar yıl hapis cezası vermişti.

Başer ve Özçelik, dairenin kararına itiraz ederek, dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kuruluna taşıdı.

Terör örgütü FETÖ'nün gizli haberleşme sistemi "ByLock" kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacağına hükmeden Dairenin kararını onayan Kurul'un, gerekçeli kararının yazımı tamamlandı.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 76 sayfalık gerekçesinde, sanık eski hakimlerin "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesine ilişkin verdikleri kararlar ve ardından yaşanan süreç anlatıldı.

"ByLock"un delil niteliğine ilişkin hukuki incelemenin yapıldığı gerekçede, mukayeseli hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları bağlamında elektronik delillerin niteliği ve hukukiliği irdelendi.

Gerekçede, AİHM'in, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 8. maddesinde herkesin kendi özel yaşamına saygı gösterilmesi hakkına sahip olduğunun açık bir şekilde belirtilmesine karşın, terörle mücadelede terör saldırılarını engellemeye yardımcı olabilecek bilgilerin toplanması terör şüphelilerinin yakalanıp yargılanması amacıyla özel gözetleme yöntemlerini kullanılmasına izin verdiği vurgulandı.

"Soruşturma yürütülmesi zorunludur"

Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'na göre, MİT'in, terör suçlarıyla ilgili olarak telekomünikasyon kanallarından geçen her türlü bilgi ve veriyi toplama, analiz etme gibi görevlerinin bulunduğuna işaret edilen gerekçeli kararda, elde edilen materyallerin adli makamlara iletilmesinin soruşturma ve kovuşturma evrelerinde delil olarak kullanılması için yapılan bir paylaşım olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

MİT'in, "ByLock" verilerini temin etme ve bu verilerle ilgili teknik araştırma yapma konusunda görev ile yükümlülüğe sahip olduğunun altının çizildiği gerekçeli kararda, "MİT'in yasal yetkileri çerçevesinde elde ettiği ByLock iletişim sistemine ilişkin dijital materyaller ve bu materyallere ilişkin düzenlenen teknik analiz raporunun ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırılması üzerine ceza muhakemesi hükümlerine göre soruşturma işlemlerinin yürütülmesi zorunludur. Bu aşamada, ByLock iletişim sistemindeki veri tespitlerinin hangi koruma tedbiri kapsamında incelenmesi gerektiği üzerinde de durulması gerekmektedir." denildi.

Gerekçede, iletişim kayıtlarının yanı sıra gizli, şifreli, silinmiş dosya ve klasörlerin de delil sayılmasının mümkün olduğu ifade edildi.

"ByLock" kullanımı için sadece programı indirmenin yeterli olmadığının bildirildiği gerekçeli kararda, özel bir kuruluma ihtiyaç duyulduğu, iletişimin kriptolu olarak sağlandığı bir tasarıma sahip olduğu belirtildi.

"Programa ancak özel ad ve kodlarla girilebildiğinden..."

Program üzerinden iletişim kurulabilmesi için kullanıcıların önceden temin ettikleri kullanıcı adlarını, kodlarını eklemek zorunda olduğuna vurgu yapılan gerekçede, bunların yapıldığı takdirde mesajlaşmanın başladığı aktarıldı.

Büyük bir kullanıcı kitlesine sahip ByLock iletişim sisteminin, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi öncesinde Türk ve yabancı kamuoyu tarafından bilinmediğine işaret edilen gerekçede, ByLock üzerinden yapılan iletişimin çözümlenen içeriğinin tamamına yakınının FETÖ mensuplarına ait örgütsel temas ve faaliyetlere ilişkin olduğu bildirildi.

"Kuvvetli belirti" vurgusu

Darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'nün çok sayıda yönetici ve üyesine ByLock iletişim sisteminin çözülmesiyle ulaşıldığının belirtildiği gerekçede, şunlar kaydedildi:

"MİT'in yasal yetki çerçevesinde temin ettiği ByLock veri tabanı üzerinde CMK'nın 134. maddesi gereğince geçmişe dönük olarak uygulanan arama tedbirinin, demokratik bir ülkede gereklilik ve orantılılık ilkelerine uygun olduğu kuşkusuzdur. Nitekim, Anayasa Mahkemesi 20 Haziran 2017 günü Aydın Yavuz ve diğerleri kararında, darbe teşebbüsüyle veya FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile ilgili olarak yürütülen soruşturmalarda, soruşturma makamlarınca veya tutuklama tedbirine karar veren hakimlik veya mahkemelerce ByLock kullanılmasının, kullanılmak üzere elektronik/mobil cihazlara yüklenmesinin somut olayın koşullarına göre, suçun işlendiğine dair kuvvetli belirti olarak kabul edilmesinin, anılan programın özellikleri itibarıyla temelsiz ve keyfi bir tutum olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır."

Gerekçede, "ByLock" sisteminde bağlantı tarihinin, bağlantıyı yapan IP adresinin, hangi tarihler arasında kaç kez bağlantı yapıldığının, haberleşmelerin kimlerle gerçekleştirildiğinin ve içeriğinin tespitinin mümkün olduğu ifade edildi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun gerekçeli kararında, şu tespitlere yer verildi:

"ByLock iletişim sisteminin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanmaları amacıyla oluşturulan ve münhasıran bu terör örgütünün bir kısım mensupları tarafından kullanılan bir ağ olması nedeniyle örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti, kişinin örgütle bağlantısını gösteren bir delil olacaktır."

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Polis Konsolos'un konutuna girdi
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler