Yarın otobüsler yok mu? 9 Mart Cuma günü İETT çalışmayacak mı? Soruları vatandaşlar arasında hayli merak konusu olmuş durumda. Sabah iş yerlerine gidecek yurttaşları 'otobüsler çalışmayacak' iddiası endişelendirmiş durumda. Peki İETT yarın yok iddiası ne kadar doğru? 9 Mart Cuma günü halk otobüsleri sefer yapmayacak mı? Vatandaşlar iş yerlerine ne ile gidecek? nasıl ulaşacak? İşte cevaplar.

Güncelleme: 08.03.2018 15:38

Yarın otobüsler yok mu? 9 Mart Cuma günü İETT çalışmayacak mı? Soruları vatandaşlar arasında hayli merak konusu olmuş durumda. Sabah iş yerlerine gidecek yurttaşları 'otobüsler çalışmayacak' iddiası endişelendirmiş durumda. Peki İETT yarın yok iddiası ne kadar doğru? 9 Mart Cuma günü halk otobüsleri sefer yapmayacak mı? Vatandaşlar iş yerlerine ne ile gidecek? nasıl ulaşacak? İşte cevaplar.

'Yarın halk otobüsleri çalışmayacak' iddiası vatandaşlar arasında kısa süreli bir paniğe sebep oldu. Henüz netlik kazanmayan 'İstanbul Halk Otobüsleri yarın çalışmıyor' iddiası yarın gün boyu halk otobüslerinden faydalanacak İstanbulluları şimdiden kara kara düşündürüyor? Peki gerçekte İETT içinde böyle bir karar verildi mi? Şayet doğruysa insanlar işyerlerine nasıl gidecek? İşte sizin için derlediğimiz haber.

İETT YARIN KONTAK KAPATIYOR, HALK OTOBÜSLERİ YOK

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nden aylık 28 bin lira taşıma bedeli aldıklarını ancak maliyetlerinin 55 bin lira olduğunu belirten işletmeciler yarın kontak kapatacaklarını açıkladı. 15 Temmuz Şehitler Makamı önünde toplanan işletmeciler adına Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin tarafından basın açıklaması yapıldı. Çetin cuma günü otobüslerin çalışmayacağını belirterek şunları söyledi;

-Bütün işletmeci arkadaşlar belediyeye dilekçe verdik. Biz Cuma günü araçlarımızı durduracağız. İstanbul halkından özür diliyoruz. Biz her zaman diyaloga açığız. Biz yetkililerle görüşmeye, onlarla tekrar diyalog kurmaya hazırız. Aynı işi yapan İstanbul Büyükşehir'e bağlı İİET otobüsleri günlük, 3 bin kilometre yapmasına rağmen maliyetlerinin 86 bin lira olduğunu biliyoruz. Biz günlük 8 bin ila 10 bin kilometre yapmamıza rağmen aylık 55 bin lira maliyetimiz var. Biz bu maliyetleri karşılayamıyoruz"

ŞOFÖR MAŞLARINI ÖDEYEMİYORUZ
 Halk otobüslerinin zarar ettiğini iddia eden Çetin kimsenin şoför maaşlarını ödeyemediğini iddia etti. Çetin "Bütün yaptığımız görüşmeler sonunda 'zararlarımızın karşılanamayacağını sadece 2 bin liralık öğrenci desteği verebileceklerini' söylediler. Belediyenin kuruluşu olan Otobüs A.Ş.'nin 45 lira maliyet çıkarmasına rağmen 30 bin lira alıyoruz. 15 bin lira zarar ediyoruz. Hiç bir işletmeci arkadaşım şoför maaşını ödeyemiyor. Biz günde 1 milyon insana hizmet veriyoruz. 2 bin 500 tane çalışanımız var" dedi.

YARIN İÇİN ÖNLEMİNİZİ ALIN

İstanbul'da özel halk otobüslerinin kontak kapatması toplu taşımada kaos çıkarabilir. Henüz İETT ve Büyükşehir kanadından eyleme ilişkin bir açıklama gelmedi. Yarın yani cuma günü için önleminizi alın diyoruz.

İSTANBUL HALK OTOBÜSLERİ YARIN ÇALIŞMIYOR

Şoförler, araçlarındaki hat bilgisi kısmına "Batıyoruz, kurtar bizi bu zulümden reis" yazısını yansıttı. Ayrıca otobüslerin önünde toplanarak da "Sayın cumhurbaşkanımız, son umudumuz sizsiniz, batıyoruz" yazılı pankart açtılar.

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Başkanı Kemal Çetin, neden eylem yaptıklarını anlattı: "Bütün yaptığımız görüşmeler sonunda 'zararlarımızın karşılanamayacağını sadece 2 bin liralık öğrenci desteği verebileceklerini' söylediler. Belediyenin kuruluşu olan Otobüs A.Ş.'nin 45 bin lira maliyet çıkarmasına rağmen 30 bin lira alıyoruz. 15 bin lira zarar ediyoruz. Hiçbir işletmeci arkadaşım şoför maaşını ödeyemiyor. Biz günde 1 milyon insana hizmet veriyoruz. 2 bin 500 tane çalışanımız var."

Anlaşma yoksa sefer yok

Çetin, taleplerinin karşılanmaması halinde yarın kontak kapatacaklarını belirterek şöyle devam etti: "Bütün işletmeci arkadaşlar belediyeye dilekçe verdik. Biz cuma günü araçlarımızı durduracağız. İstanbul halkından özür diliyoruz. Biz her zaman diyaloga açığız. Biz yetkililerle görüşmeye, onlarla tekrar diyalog kurmaya hazırız. Aynı işi yapan İstanbul büyükşehire bağlı İETT otobüsleri günlük 3 bin kilometre yapmasına rağmen maliyetlerinin 86 bin lira olduğunu biliyoruz. Biz günlük 8 bin ila 10 bin kilometre yapmamıza rağmen aylık 55 bin lira maliyetimiz var. Biz bu maliyetleri karşılayamıyoruz."

Çetin'in verdiği bilgiye göre belediye otobüs işletmecilerine 33 ile 35 bin lira para veriyor.

Otobüs şoförleri, belediyenin maliyetlerini karşılanması için kendilerine daha fazla para verilmesini istiyor.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Konsolos'un konutundaki arama iptal edildi
Veliaht Prens cinayeti inkar etti
Ömer Çelik açıkladı! Erdoğan affetti
CNN'den tüyler ürperten iddia
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Vatan haini söylediği sözlerin bedelini ödeyecek!

Can Dündar 2014'te Cumhuriyet'ye karaladığı köşesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haklarına saldırdığı gerekçesiyle tazminat ödeyecek.

Bu kategorideki diğer haberler