Kürtlere Ortadoğu'da hayal satıldığını ifade eden uzmanlar, Türkiye ve bölge ülkelerinin güçlü tepkisinin Batı'ya geri adım attırdığını dile getirdi. ABD ve Britanya'nın referanduma karşı çıkmasının nedeni ise ileride asker olarak kullanacakları Kürtlerin eriyip gitmemesi!

Güncelleme: 25.09.2017 09:30

Kürtlere Ortadoğu'da hayal satıldığını ifade eden uzmanlar, Türkiye ve bölge ülkelerinin güçlü tepkisinin Batı'ya geri adım attırdığını dile getirdi. ABD ve Britanya'nın referanduma karşı çıkmasının nedeni ise ileride asker olarak kullanacakları Kürtlerin eriyip gitmemesi!

KORAY TAŞDEMİR/İSTANBUL

Barzani'nin refarandum konusundaki ısrarını Milat'a değerlendiren uzmanlar,  emperyalist devletlerin Ortadoğu'daki Kürtlere geçmişten bugüne değin nasıl hayal sattıklarını ifade etti.

'Büyük Kürdistan' yarım kalmıştı

Ortadoğu Uzmanı Dr. Abdullah Manaz, Kuzey Irak'ta bir Kürdistan oluşum süreci ve bunun için bir referandum yapılmasının sadece bugün başlayan veya 10 yıl 15 yıl önce başlayan bir süreç olmadığını söyledi. Manaz,1850'li yıllardan sonra petrolün bulunmasıyla birlikte emperyalist ülkelerin Ortadoğu'yu ele geçirmek için bir dizi planlar yaptıklarını ifade ederek "Büyük Ermenistan, büyük Kürdistan ve büyük İsrail projelerinin temel hedefi Ortadoğu petrolleridir" dedi. Manaz, "İngilizler'in büyük İsrail projesine temel olan İsrail Devleti'nin gerçekleştirdiler, büyük Ermenistan projesinde başarısız oldular aynı şekilde büyük Kürdistan projesinde de işleri yarım kaldı" diye konuştu.

Kürdistan projesine ABD hız verdi

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'nin emperyalist hedeflerini Amerika Birleşik Devletleri'nin devraldığını kaydeden Manaz, "Dolayısıyla NATO ve Varşova Paktı'nın kurulmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli hedefi Ortadoğu ve Orta Asya'ya yerleşmek oldu.  1950'den bugüne kadar yaşadığımız süreç bunun bir neticesidir. ABD, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra Kürdistan projesine hız verdi. Özellikle 1989'dan sonra Körfez savaşları sürecinde Irak'ın kuzeyinde Kürtler ve daha arka planda PKK terör örgütü, Amerika ve Pentagon tarafından güçlendirildi. Bu süreçte Türkiye ve TSK da bu plana alet edildi. Türkiye Çekiç Güç operasyonu ve benzer faaliyetlerle Kürdistan'ın kuruluşuna adeta hizmet etti" dedi.

Türkiye'nin sesi en güçlü ses oldu

Kürdistan'ın en büyük destekçisinin şu anda İsrail olduğunu belirten Manaz, "Bölgedeki Kürdistan projesinin arkasında İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri var. Bütün Batı ülkeleri de İsrail'den sonra ikinci bir bölgesel müttefik yaratmak için bu projeyi destekliyor. Türkiye'nin bu projeye şiddetle karşı çıkacağını beklemediler. Dolayısıyla bu projenin gerçekleşmesi oldukça zor. Türkiye'nin kararlı tutumu şu anda bölgedeki en güçlü ses durumuna geldi" ifadelerini kullandı.

Ölü doğmuş bir referandum sonucu olacak

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ise "Barzani'nin Irak'ta bir güç haline gelmesiniİsrail açıkça, ABD ve Britanya ise üstü kapalı destekliyor. Bu iki ülke referandum için zamanı olmadığını söylüyor ama referandumun yanlış olduğunu dile getirmiyorlar" dedi.

Sofuoğlu, "Şu an şartları müsait gördüler ve bağımsızlıklarını ilan etmeye karar verdiler.  Eğer Türkiye, İran, Irak ve Rusya birlikte hareket etmeselerdi bu referandumdan asla geri dönmeyeceklerdi. Ben hala referandumdan geri döneceklerini düşünüyorum. Referandumu yapsalar bile ölü doğmuş bir referandum yapmış olacaklar. Kendi kendilerine evcilik oyunu gibi bir referandum yapmış olacaklar. Yok hükmünde bir oylama olacak" diye konuştu.

ABD ve İngilizler kara gücü göndermez

Bölge ülkelerinin kararlı tutumlarının ABD ve Brtiyanya'nın geri adım atmasına sebebiyet verdiğini kaydeden Sofuoğlu, "Geri adım atmalarının nedeni ise bu ülkelerin yarın öbür Kürtleri kullanmak istemeleri. Türkiye ve Rusya'yı birbirinden ayırdıktan sonra Kürtleri savaştıracaklar" dedi. Türkiye ve Rusya'nın birlikte hareket etmesi durumunda bu bölgedeki ülkelerin Türkiye karşısında hiçbir varlık gösteremeyeceğini vurgulayan Sofuoğlu, "Bu durum ABD ve Britanya'nın işine gelmez. Çünkü Amerikalılar ve İngilizler buraya kara gücü sokamazlar. Sokarlarsa seçim kaybederler, hazır kullanacakları kara gücü olan Kürtleri kullanırlar, tıpkı bugün ABD'nin PYD'yi kullandığı gibi. Yarın kullanacakları bir gücün bugün su gibi akmasını istemezler. Bu bağımsızlık hayali Kürtlere öteden beri körüklenen bir hayaliydi. İsrail'in büyüme hayaline paralel bir şey olan bir hayal inşallah gerçekleşmeyecek" ifadelerini kullandı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Darbeci hainden akıllara durgunluk veren savunma
Maduro'dan 'sarı şeytan'ın yaptırım kararına cevap
ABD'den tehdit gibi çıkış: Kıyamet kopacak
Şırnak'tan acı haber geldi!
FETÖ'nün TSK yapılanmasına dev operasyon
Erdoğan'dan Brunson açıklaması
Erbil'de patlama! Ölü ve yaralılar var
Ünlü komedyene hapis cezası
Dr. Mehmet Öz'den devrim gibi buluş!
Ermenistan'da tutuklanan Ali'nin kabusu son buldu
Trafik kontrolünde 'ölü' olduğunu öğrendi
Yetkililer uyardı! Fırtına geliyor
Anelere müjde! Bin 800 TL verilecek
Zam ve gramaj hileleriyle ekmeğin son fiyatı!

Trump'ı rezil eden konuşma

ABD Başkanı Trump BM Genel kurulunda yaptığı konuşmada ''Yönetimim ülkemiz tarihindeki hemen tüm yönetimlerden daha çok şey başardı '' deyince Genel Kurul'dakiler gülemeye başladı. Başkan Trump ise istifini bozmadan durumu idare etmeye çalıştı.

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler