TEOG yerine getiren yeni eğitim sistemi tartışmalarının yine imam hatipler üzerinden yapılmasına ve imam hatiplerin sorgulanmasına tepki gösteren eğitimci yazar Sait Çamlıca, "İmam hatipler, FETÖ gibi bir yapılanma bir daha güçlenmesinin diye bu eğitime ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılıyor.Devlet, bu politika ile olası yeni bir FETÖ'ye ön almaya yönelik çalışıyor" dedi.

Güncelleme: 10.11.2017 11:03

TEOG yerine getiren yeni eğitim sistemi tartışmalarının yine imam hatipler üzerinden yapılmasına ve imam hatiplerin sorgulanmasına tepki gösteren eğitimci yazar Sait Çamlıca, "İmam hatipler, FETÖ gibi bir yapılanma bir daha güçlenmesinin diye bu eğitime ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılıyor.Devlet, bu politika ile olası yeni bir FETÖ'ye ön almaya yönelik çalışıyor" dedi.

KORAY TAŞDEMİR / İSTANBUL

TEOG yerine getirilen "Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi" bazılarının İmam hatip düşmanlığını yeniden hortlattı. Yeni gelen sistemin imam hatip okullarına ilgisi olmamasına rağmen bu şekilde öğrencilerin imam hatip okullarına kanalize edileceğini iddia eden kimi kalemler, şimdiden iyi okullara yakın evlerin değerini katladığını iddia ediyorlar. Bu değişikliklerin dayanaksız bir takım dedikodulara yol açtığını belirten uzmanlar, özellikle imam hatip okulları üzerine yapılan spekülasyonların çok yanlış ve gerçek dışı olduğunu söylediler. Eğitimci, yazar Sait Çamlıca, " Eleştirmek için abartılı tavır takınıyorlar, sistem açıklanalı daha iki gün oldu" dedi. İmam hatiplerin sorgulayanların da gerçeği göremediğini ifade eden Çamlıca, "Devlet sadece FETÖ'nün değil, başka cemaatlerin içinde de istihbarat örgütlerinin çalıştığını ve uzun vadeli hazırlıklar yaptığını biliyor. Devlet, bu politika ile bu tür cemaatlerin tabanına yönelik çalışıyor." dedi.

Sistem otursa da dedikodulardan kurtulsak

Çamlıca, "Millet evini taşımaya başlamış gibi, fen liselerinin çevresindeki evlerin kiralara artmaya başlamış gibi dedikodular ortada dolaşıyor." diyerek"Sistem açıklanalı iki gün oldu daha. Eleştirmek için abartılı bir tavır takınıyorlar. Devletin büyük hatası ikide bir sistem değiştirmesidir, sistemi bir oturtsa da dedikodudan da kurtulsak. Bu sistemin artısı ve eksisi sitem uygulamaya başlanınca görülecek. Eksikleri olabilir, dedikodulara malzeme olduğu gibi değil tabii ki." diye konuştu.

'Kötü bir sistem getirelim' diye uğraşmıyorlar

Devleti yönetenlerin ve bakanlıkta bu işte görev alan kimselerin kötü niyetli olmadığını söyleyen Çamlıca, "Oturup kötü bir sistem yapalım' demiyorlar tabii ki. Ama emin olun bu sistem ilk defa olduğu için uygulaması görülmeden yapılacak tüm yorumlar yanlış olur, övmek için söylenenler de sövmek için söylenenler de teorik aşamada komik oluyor.  Bakanlık şu sistemi oturtup birilerinin tartışmasının önüne geçmesi lazım.  Bütün sıkıntı orada yaşanıyor." İfadelerini kullandı.

İmam hatipleri eleştirenler gerçeği göremiyor

Her sistem tartışmasının çoğunlukla imam hatip okulları üzerinden yapılırken,  imam hatip öğrencilerin başarı ya da başarısızlıkları da gündeme geliyor. İmam hatip okullarının durumu ile ilgili de konuşan Çamlıca, "İmam hatipler başarılı, imam hatiplerin başarısı ya da başarısızlığı Türkiye'deki diğer okullar ve eğitim sisteminin başarısıyla doğru orantılı.  Onlardan daha başarısız falan değiller." dedi. "İmam hatiplilerin 'imam hatipler eskiden iyiydi, sayı çoğaldı, kalite azaldı' şeklinde bir söylemleri var ki bu kesinlikle doğru değil." diye sözlerine devam eden Çamlıca, "İmam hatip okullarının sayısının artmasının ya da devlet politikası olmasının sebebini bu kimseler anlamamışlar.  İmam hatipler, FETÖ gibi bir yapılanma bir daha güçlenmesinin diye bu eğitime ihtiyacı olanların bu ihtiyaçlarını karşılıyor. Devlet sadece FETÖ'nün değil, başka cemaatlerin içinde de istihbarat örgütlerinin çalıştığını ve uzun vadeli hazırlıklar yaptığını biliyor. Devlet, bu politika ile bu tür cemaatlerin tabanına yönelik çalışıyor." dedi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
'Erdoğan babama benziyor'
Rusya'dan dengeleri değiştirecek hamle!
43 bin personel ile dev uygulama! Kuş uçurtulmuyor
ABD'nin ambargosunu delecekler! Yeni mekanizma hazır...
'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'
Avrupa ve Çin'den Trump'ı çıldırtacak karar!
Dev otomobil firması o ülkeden çekildi
İran'dan Londra'ya flaş çağrı!
Dolar bir anda çakıldı!
Af çıkarsa o da faydalanacak
İzdivaç genelgesinin şok detayları!
İstanbullular dikkat! Seferler iptal ediliyor
Bingöl'de toprağın altında yangın çıktı!
Yeni düzenlemeyle 'yaz saati'
Vatandaşa çifte müjde!

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler