Ekim 2017 sayısıyla çeyrek asrı geride bırakan Yenidünya Dergisi, bu ay günümüzün en önemli meselelerinden birisi olan eğitim konusunu kapak dosyasına taşıyor.

Güncelleme: 03.11.2017 11:40

Ekim 2017 sayısıyla çeyrek asrı geride bırakan Yenidünya Dergisi, bu ay günümüzün en önemli meselelerinden birisi olan eğitim konusunu kapak dosyasına taşıyor.

Kasım sayısında "Kaliteli Eğitim Ama Nasıl?" başlığıyla çıkan Yenidünya, geçmişten günümüze eğitim konusunu enine boyuna inceliyor.

Dosya çerçevesinde, derginin başyazarı Alemdar özellikle Osmanlı eğitim sisteminden örneklerle eğitimde kalite konusunu ele alıyor. Din Eğitimi'nin duayenlerinden Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın değerler eğitiminin amacını "Eğitim Sistemimizde Değerler Eğitimi" başlıklı yazısıyla kapak dosyada yerini alıyor. Yazar Handan Yalvaç Arıcı, "Dünya tarihinin en özel kişisi, insanlığın en güzel modeli olan Hz. Peygamber'in hayatının çocukların duygu dünyalarında yer bulabilmesi, onların güzel kalplerine dokunulabilmesi için bu çağın çocuklarının diline güncellenmiş kitaplar, oyunlar, dramalar ve teknolojik imkanlar üretilmeli ve kullanılmalıdır." diyerek günümüz çocuklarına Peygamber Efendimiz'i (sav) nasıl anlatmalıyız konusu detaylı bir şekilde aktarıyor.

İmam Hatip Liseleri ve Eğitim Kalitesi

Mill\u00ee Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü - Daire Başkanı Mehmet Nezir Gül: "İmam Hatip Liseleri ve Eğitim Kalitesi" başlıklı yazısında merhum Celal Hoca'nın "İmam Hatip talebesi; asrın ihtiyaçlarını müdrik, Doğuyu ve Batıyı bilen münevver, aydın desinler diye dinden taviz vermeyen, dindar desinler diye de dinden taviz vermeyen, tavizsiz fakat müsamahakar bir gençliktir." ifadesiyle İmam Hatip liselerinin önemine değiniyor.

Halihazır Koşullarda Eğitimde Kaliteyi Yakalayabilir miyiz?

Derginin 25 yıldır ara vermeden yazan ender yazarlarından usta kalem Rasim Özdenören, eğitimde kaliteyi yakalayabilmek içinMilli Eğitim Bakanlığı'na bir takım tespit ve tavsiyelerde bulunuyor. Özdenören, "Tedrisat programı yasa ile belirlendiğinden onu günün koşullarına göre değiştirme imkanı her zaman elde edilemiyor. Böyle olunca piyasanın talep ettiği insan gücünün niteliği ile okulların mezun ettiği eleman arasında uçurumlar oluşuyor. Bu uçurum her kademe okul için söz konusu..." diyor.

Dergi her sayı ülkemizin önde gelen ilim, fikir ve aktüel adamlarıyla söyleşi yapmaya, dosya kapsamında veya müstakil olarak onların düşüncelerini yansıtmaya devam ediyor.

Bu sayıda Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ile bir söyleşi gerçekleştiren Yenidünya, ülkemizin meselelerine dair söyleşide güncel konuları etraflıca ele alıyor."Anadolu Küresel Güç Mücadelesinin Anavatanıdır" diyen Karagül, bunun izahını da yapıyor."Türkiye kaybederse bütün Müslüman coğrafya kaybeder. I. Dünya Savaşı'nı biz kaybettik, bütün Müslüman coğrafya kaybetti. Moğol dönemi, Haçlı dönemi hepsinde yükselişAnadolu'dan başlamıştır. Anadolu küresel güç mücadelesinin anavatanıdır. Yine Anadolu'dan bir mücadele başlıyor. Dolayısıyla bu mücadelede yer alan herkes aslında kutsal bir şey yapıyor, tarih\u00ee bir misyon üstleniyor. Geleceğin tarihi bu şekilde yazılacak." diyor. Yine Karagül, Türkiye'nin mill\u00eeleşmesine, yerlileşmesine, bağımsızlaşmasına, kendini yeniden kurmasına, o yükseliş dönemini hızlandırmasına yönelik bütün girişimlere çok büyük destek vermemiz" gerektiğini belirterekkimsenin sessiz sakin kalma, tembellik yapma lüksü olmadığının altını çiziyor.

"Gönül dünyanıza açılan kapı" şiarıyla yayınlanan Yenidünya Dergisi aktüelden irfan\u00ee meselelere kadar derinlikli ve geniş yazılarıyla okunmayı hep hak ediyor.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!
Köstebeğe teröristbaşından 'ödül' gömlek!
Trump'ın 'nükleer' şantajına Rusya'dan cevap!
5 bin 500 başpolise terfi imkanı!
Türkiye'yi yine Batı'ya şikayet etti!
Andımız ve ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi!
Başkan Erdoğan'ın katılımıyla bugün açılıyor!
S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!
Son röportajında 'Türkiye' övgüsü!

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler