Afyonkarahisar'da yerli imkanlarla TPN yazılımı ve dolum cihazı geliştirildi.

Güncelleme: 14.03.2018 12:56

Afyonkarahisar'da yerli imkanlarla TPN yazılımı ve dolum cihazı geliştirildi.

KOSGEB desteği ile tasarımı tamamlanan, Ar-Ge çalışmaları devam eden cihaz, yoğun bakımda yatan, ağızdan beslenmesi mümkün olmayan, özellikle prematüre bebeklerin ve daha büyük hastaların damar yoluyla beslenmesinde kullanılıyor.

Hastanın verilerinin takip edilmesini sağlayan sistem, doktor ve hemşirelere büyük avantajlar sağlıyor.

Afyon Kocatepe Hastanesi Yenidoğan Uzmanı ve Proje Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Afşin Kundak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle prematürelerin uzun süre ağızdan beslenemediğini, bu süreci damardan beslenerek geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Bu süreçte besin maddelerinin uygun ve hassas şekilde damardan verilebilecek karışım haline getirilmesinde TPN cihazının kullanıldığını belirten Kundak, şöyle devam etti:

"Yoğun bakımda yatan, ağızdan beslenmesi mümkün olmayan özellikle prematüre bebeklerin ve daha büyük hastaların damar yoluyla beslenmesinde kullanılan bir cihaz. Prematüre bebeklerin gelişimlerini tamamlamadığı için ağızdan beslenmeleri mümkün değil. Bunun için de protein, şeker, eser element, lipit, tuz gibi maddelerin uygun konsantrasyonlarda, el değmeden steril bir ortamda üretilip verilmesi gerekiyor. Bunun için de bu sisteme TPN karışım cihazı deniyor."

- "Hekimin ve hemşirenin iş yükünü azaltıyor"

Kundak, geliştirdikleri cihazın birçok avantajının bulunduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sistem hekim ve hemşirelere büyük avantajlar sunuyor. Hastanın haftası, günü ve kilosuna göre öneri verilebiliyor. Anormal değerler girildiğinde uyarı verebiliyor. Yanlış order ve TPN yazılımının önüne geçmek adına hekime destek veriyor. Yani bir hekim destek sistemi gibi düşünebilir. Bir orderin yazımı saniyeler içinde gerçekleştirildiği için hekimin ve hemşirenin iş yükünü azaltıyor. Yazım hatalarını minimize ediyor."

- "Prototipi hazır"

Yurt dışında da benzer sistemlerin kullanıldığını anlatan Kundak, şunları kaydetti:

"Bu sistemler genellikle dışarıdan ithal edilen pahalı sistemler. Hastanelere, yoğun bakım ünitelerine maliyeti çok yüksek. Yurt dışına bağımlı olmanın cari açığı arttırdığını biliyoruz. Biz de buradan hareketle ne yapabiliriz diye yola çıktık. Biyomedikal mühendisi arkadaşlarla bir araya geldik. Tasarımıyla tamamen özgün, farklı bir sistem geliştirdik. Yazılımı da üretimi de yerli ve milli. Prototipini hazırladık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunduk. KOSGEB'den de destek aldık. Aynı zamanda üniversitemizin teknokentinde şirketleşmeye gittik. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor."

Çok Okunanlar

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Bu kategorideki diğer haberler