Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Odalar konusunda vermiş olduğu talimat oda zulmüne uğrayan birçok kişiyi mutlu etti. MİLAT'ta defalarca duyurduğumuz haberler sonrasında hükümetin harekete geçmiş olmasına sevinen birçok kişi kendilerini görev bilerek odalara karşı mücadelelerini artırmasına neden oldu.

Güncelleme: 09.02.2018 19:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Odalar konusunda vermiş olduğu talimat oda zulmüne uğrayan birçok kişiyi mutlu etti. MİLAT'ta defalarca duyurduğumuz haberler sonrasında hükümetin harekete geçmiş olmasına sevinen birçok kişi kendilerini görev bilerek odalara karşı mücadelelerini artırmasına neden oldu.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

MİLAT'ın gündeme taşıdığı "Karanlık Odalar"a üyelik zorunluluğuna karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bir çalışma başlatıldı. Odaların başındaki Türk ifadesinin kaldırılması ve zorunlu üyeliğin son bulması yönündeki çalışmalar hükümet gündemin geldi. MİLAT'ın haberleriyle destek verdiği Yerli ve Milli ruha sahip mühendisler MİLAT'a konuştu.

Milli Bilişim Grubu Koordinasyon Kurulu Üyesi İbrahim Halil Babagiray ve Ankara Koordinatörü Mustafa Atilla Işık, Cumhurbaşkanı'nın Odaların düzenlenmesi talimatına destek verdiler. TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası'na karşı verilen mücadelede bu odanın Yerli ve Milli bir çizgiye kavuşturulması için Milli Bilişim Grubu olarak seçimi kazanacaklarının altını çizdiler.

"Üzerimize düşeni yapacağız"

TMMOB'un duruşuna karşılık ülke menfaatlerini önceleyen bir yapı oluşturan Milli Bilişim Grubu'nun hedefleri hakkında konuşan Işık ve Babagiray, "TMMOB'un çalışmaları mesleğe yönelik olmaktan ziyade daha çok siyasi bir duruş şeklindedir. Bizler, 'odalarda siyaset değil mesleğimiz konuşulsun, meslektaşlarımızın sorunları konuşulsun' istiyoruz" dediler ve sözlerini şöyle sürdürdüler: "Milli Bilişim Grubu olarak bu devletin, bu milletin yanında olan Mühendis Odaları istiyoruz. Ülkemizin kalkınmasında öncü olacak dünyada ileri teknolojiyi üreten mühendislerimizin yetişmesini istiyoruz. TMMOB'un ülkedeki mühendislerin sorunlarını önde tutmayarak siyasi bir duruş sergilemesi, mühendislik mesleğini her geçen gün geriye götürmekte. Ülkenin ve devletin çıkarlarının karşısında bir duruş sergilenmesi Yerli ve Milli bir ruha sahip mühendislerimizi derinden yaralamakta. Ülkemizin ve meslektaşlarımızın çıkarlarını korumayı kendimize görev bilerek Milli Bilişim Grubu'nu kurduk. Bilgisayar Mühendisleri Odası'nın 4.Olağan Genel Kurulu'na Milli Bilişim Grubu olarak talibiz. Bu yönetimlerin artık Yerli ve Milli bir ruha kavuşması için üzerimize düşen görevi yapacağız."

Anadolu'nun yönetime katılmasına müsaade edilmiyor

Dünya'da gelişmişliğin ve güçlü bir devlet olmanın en önemli iki ayağı olduğunu söyleyen Milli Bilişim Grubu temsilcileri, "Bunlardan biri bilişim teknolojileri bir diğeri de enerjidir" ifadelerini kullanarak şöyle devam ettiler: "Bütün odalarda üyelerin demokratik katılım haklarının sağlanmaması bizi çok mağdur ediyor. Bu anlamda birçok sorunla karşılaştık. Bilgisayar Mühendisleri Odası; İzmir, İstanbul, Ankara, Samsun ve Adana'daki temsilcilikleri dışında temsilcilik açmıyor. Odanın temsilinde Anadolu'da bulunan meslektaşlarımızın eksikliği ortaya çıkıyor. Hükümetin gündemine aldığı odalar ile ilgili düzenlemelerle bu sorunların ortadan kaldırılacağını beklemekteyiz. Ayrıca meslektaşlarımızın Genel Kurul'da oy kullanması için Ankara'ya gelme zorunluğunun kaldırılması gerekiyor. Bu durum odalardaki tekelleşmenin en büyük sebeplerinden biridir. Üyelik ve oy vermesi işlemlerinin artık elektronik ortamda olması gerekiyor. Yapılan düzenlemelerde bununda gündeme gelmesini istiyoruz."

Cumhurbaşkanı'nın konuya el atmasına sevindik

TMMOB mağduru Mimar Ertaç Öner'in MİLAT'ta paylaştığı TMMOB'un gizli yüzünün ortaya çıkması ve Cumhurbaşkanı'nın talimatı sonrasında odalardaki Türk ifadesinin kaldırılması ve zorunlu üyeliğin bitirilmesi için başlatılan çalışmadan memnun olduğunu söyleyerek, "Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat bizim sesimizi duyduklarının göstergesidir. Bu odalardaki Türk ibaresinin kaldırılması çalışmasında çok memnuniyet duyuyorum. Odalara zorunlu kayıtlar büyük haksızlıklara neden oluyordu. Bu konuda yapılacak bir düzenleme birçok mühendis ve mimarı mutlu edecektir. Artık odaların Yerli ve Milli bir duruşa gelmesi gerekiyor. Mimarlar Platformu olarak biz de üzerimize düşeni yapacağız" şeklinde konuştu.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

Ev ve iş yerleri sular altında kaldı!
Bakanı Ersoy'dan çarpıcı sözler!
Hulusi Akar, Dunford ile görüştü!
CHP milletvekili hayatını kaybetti!
Meteorolojiden flaş uyarı!
Dünyayı kandırmaya devam ediyor!
Beyaz Saray'da flaş ‘Kaşıkçı' gelişmesi!
MİT hücre evinde paketledi
Türkiye'ye Milli Takım şoku
Erdoğan'dan Türkçe ezan sözlerine çok sert tepki
Bunu satın alanlar dikkat!
İşte AK Parti'deki adaylık sayısı...
Trump'tan Gülen açıklaması!
Vergi politikası öfkeyi arttırdı
Erdoğan'dan sert çıkış
Çok Okunanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....

Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, araba kullandığı sırada telefonla konuşan kızına ceza yazan trafik polisini ödüllendirdi.

Seçmen seçim kriterini belirledi!

Mart 2019 yerel seçimi için anket şirketleri çalışmalarını sıklaştırdı. Yapılan son ankette, seçmenlerin önce parti liderine ardından başkana göre oy verdiği sonucu çıktı. Ankette seçmene dikkat çeken sorular da yöneltildi.

Sınırdışı edilebilir

Türkiye'nin terörist başı Gülen için 7 kez yaptığı iade talebine karşı ABD ciddi bir adım atmamıştı. Ancak ABD Başkanı Trump, Gülen'in iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verirken, FBI da Türkiye'den örgütle ilgili yeni bilgi ve belge istedi. Gülen'i artık ABD'de tutamayacağını düşünen CIA yetkililerinin üçüncü bir ülke aradığı belirtiliyor.

Sorun sadece küfür değil!

Türk toplumunun kültürüne aykırı davranışlarıyla dikkat çeken sosyal medya fenomenleri Kerimcan Durmaz, Danla Biliç ve Enes Batur'a dava açan Çocukları Taciz ve Sosyal Medyadan Koruma Derneği Başkanı Erhan Nacar, ‘Toplumun değer taşlarıyla oynuyorlar' dedi.

Bu kategorideki diğer haberler