Adaylar YÖKDİL sınav giriş yerlerinin belirleneceği günü iple çekiyor. Akademik kariyer için dil engelini aşmak isteyen adayların gireceği YÖKDİL sınavı için geri sayım sürüyor. Peki YÖKDİL sınav giriş yerleri açıklandı mı? işte YÖKDİL sınavına dair detaylar.

Güncelleme: 13.03.2018 14:57

Adaylar YÖKDİL sınav giriş yerlerinin belirleneceği günü iple çekiyor. Akademik kariyer için dil engelini aşmak isteyen adayların gireceği YÖKDİL sınavı için geri sayım sürüyor. Peki YÖKDİL sınav giriş yerleri açıklandı mı? işte YÖKDİL sınavına dair detaylar.

Yüksek lisans hayalini kuran öğrencilerin yabancı dil puanı oluşturmak için girecekleri YÖKDİL sınavına az bir süre kaldı. Adaylar tarafından cevabı merakla beklenen YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı, YÖKDİL giriş belgesi yayınlandı mı? Sorularının cevabı haberimizde.

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

-Sınav, 17 Mart 2018 Cumartesi günü saat 14.00'te tek oturum halinde gerçekleştirilecektir.

-Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir.

-Adaylar sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalıdır.

YÖKDİL SINAVI NE KADAR GEÇERLİ OLACAK?

YÖKDİL sınavının geçerlilik süresi YDS ile eşdeğer olacak. Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliği olacaktır.

YÖKDİL SINAVI NERELERDE GEÇERLİ OLACAK?

Bu sınava yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YÖKDİL SINAVI NE DEMEKTİR?

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi 
ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir.

YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu 
ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖKDİL SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 75 (yetmiş beş) TL'dir.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler