Yufka açmak el becerisi isteyen ve tecrübe gerektiren bir iştir. Yufkayla yaptığımız yiyecekkerin lezzetinden vazgeçemediğimize göre yufka açmadaki püf noktaları öğrenip işimizi kolaylaştıralım.

Güncelleme: 09.08.2018 13:54

Yufka açmak el becerisi isteyen ve tecrübe gerektiren bir iştir. Yufkayla yaptığımız yiyecekkerin lezzetinden vazgeçemediğimize göre yufka açmadaki püf noktaları öğrenip işimizi kolaylaştıralım.

Yufka açmak el becerisi isteyen ve tecrübe gerektiren bir iştir. Yufkayla yaptığımız yiyecekkerin lezzetinden vazgeçemediğimize göre yufka açmadaki püf noktaları öğrenip işimizi kolaylaştıralım.

Yufka; su, un ve tuz yardımıyla oluşturulan hamurun oklava ile açılmış haline verilen addır.  Özellikle Ramazan ayına girilmeden önce pek çok bayan için yufka açmak oldukça önemli bir faaliyettir. Kahvaltıda da akşam yemeğinde de rahatlıkla tüketilen yufkanın, açılması için marifet gerektiğine inanılır. Yufka açmanın püf noktaları bulunmaktadır ve bu püf noktalar bilindikten sonra herkes açmayı başarabilir.

Hamur Kıvamını Tutturmanın Yolları

Yufka açmak,  bilmeyen bayanlar için çok zor görünse de işin temelinde hamur yatar. Düzgün bir hamur kıvamı yakalanırsa ve güzelce kabarması, dinlenmesi beklenirse açmaya hazır bir hamur ortaya çıkmış demektir. Bununla beraber hamurun açılabilmesi için temel şart, el altında devamlı un bulunmasıdır. Oklava yardımıyla açılacak olan hamur, oklavaya yapışabilir. Bunun önlenmesi için hem oklava hem de hamur unlanmalıdır. Hamurun kıvamının dengeli olabilmesi adına un ve suyu dengeli kullanmakta yarar var. Ne kadar çok hamur isteniyorsa o kadar un kullanılmalıdır. Elbette buna bağlı olarak tuz da arttırılır.

Hamuru Açmanın İlk Kuralı

Hamuru düzgün bir şekilde açabilmenin altın kuralı dengeli parçalara ayırabilmektedir. Elinizin altında bir bütün olarak var olan hamuru, yumurta şeklinde eşit büyüklüklerde parçalara ayırmalısınız. Bir parçayı tahta masanın üzerine alıp hamurun altına da üstüne de bir tutam un atıp elinizde hafifçe bastırmalısınız. Yumurta şeklinde kalırsa dengeli açılması zor olur. Üzerinden hafifçe bastırılmış olan hamuru, oklava ile açmak için un kolaylık sağlayacaktır. Oklava ile ilk adımı atmak için hamurun kıvamı önemlidir. Hamur, çok sert olmuşsa bunun yerine merdaneyle yumuşatılmasında yarar var. Merdane ile hamurun üzerinden üç dört kez gidip gelindiğinde oklava kullanımına geçilebilir.

Oklava ile Hamuru Genişletme Şekilleri

Hamur açmaya başlarken dikkat edilmesi gereken ilk kural, oklavayı ileri geri bastırmamak gerektiğidir. İleri geri bastırıldığında hamur incelir ancak genişlemez. Bunun yerine sol el ile oklava daha sağa yatık bir şekilde gidip gelirken sağ el ile hamur kendinize doğru çekilmelidir. Sol eliniz ile oklavayı ilerletirken, sağ elinizle de hamurun oval ya da yuvarlaklığını yönlendirebilirsiniz. Bunun yapılma amacı hamurun her yönden eşit şekilde genişlemesini sağlamaktır. Bunlar yapılırken bir taraftan da unlamayı unutmamalısınız. Aksi halde hamur yapışacaktır.

Hamuru Büyütmenin Yolları

Hamuru büyütebilmek için açılması esnasında şekline çok dikkat etmek gerekmektedir. Birkaç adım atıldıktan sonra tabak büyüklüğüne gelen hamurun daha geniş olabilmesi adına her yerine un döküp oklavaya bir kat sarın. Oklavaya rulo olarak dolanan hamuru, ellerinizle ortasından kenarlarına doğru genişletin. Bastırarak kenarlara doğru esnetilen hamurun tamamını oklavaya dolayarak aynı işlemi uygulayın. Tüm hamur, oklavaya dolandıktan sonra ve ortadan kenarlara doğru bastırıldığında takla attırılarak genişletilir. Bu işlem, yaklaşık beş kez yapıldığında hamur istenilen genişliğe ulaşmış olur.

Yufka Açmanın Püf Noktaları

Yufkayı açarken dikkatle seçilmesi gereken ilk malzeme oklavadır. Oklava, kaliteli ve iyi bir ağaçtan yapılmışsa hamurun açılması bir o kadar kolay olur. Oklava eğri ise hamuru düzgün açmak imkansızdır.  Bununla beraber kıvamını tutturduğunuz hamurun açılması da bir o kadar kolay olacaktır. Hamurun kaliteli olması ve canlılığını yitirmemesi için tuz önemlidir. Kullandığınız tuz az olursa hamur daha açılmadan kendini salmaya başlar ve açılırken çok sık delinir.  Hamuru açmaya başlarken elbette merdane ile yumuşatılması mümkündür ama sonrasında hamur, asla merdane ile açılmamalıdır. Merdaneyi tüm açma boyunca kullanırsanız hamur incecik ancak küçücük kalır. Büyümesi pek de mümkün olmaz.

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!
Kaşıkçı olayında Suudilerin yalanları!
Karar verildi! Metro hattı uzatılıyor
Erdoğan'dan 'özerklik' açıklaması!
İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler