Fırat nehri kıyısında yer alan 'Çingene kızı' mozaiğiyle ünlenen Zeugma Antik Kentindeki eserler koruma altına alındı. Eserler yağmurdan ve güneşten zarar görmesin diye çelikten özel bir çatı tasarlandı.

Güncelleme: 16.04.2018 14:41

Fırat nehri kıyısında yer alan 'Çingene kızı' mozaiğiyle ünlenen Zeugma Antik Kentindeki eserler koruma altına alındı. Eserler yağmurdan ve güneşten zarar görmesin diye çelikten özel bir çatı tasarlandı.

Zeugma Antik Kenti'nin tarihi milattan önce 2 ve 3'üncü yüzyıllara dayanıyor. Zeugma Antik Kenti hakkında kısaca bilgiler...

Fırat Nehri kıyısında yer alan  ve "Çingene kızı" mozaiğiyle ünlenen Zeugma Antik Kenti'ndeki eserleri yağmur ve  sıcaktan koruyacak yeni nesil çatının yapımı tamamlandı.Nizip ilçesine 10 kilometre mesafedeki Belkıs Mahallesi yakınlarında  bulunan, milattan önce 2'nci ve 3'üncü yüzyıllara tarihlenen muhteşem mozaiklerle  süslenmiş Roma evlerini bünyesinde barındıran Zeugma Antik Kenti'nde yaklaşık 48  yıldır kazı çalışması devam ediyor.

Birecik Barajı'nın yapımı sırasında su altında kalma riski bulunan  başta "Çingene kızı" mozaiği olmak üzere birçok eser, dünyanın en büyük mozaik  müzelerinden olan Zeugma Müzesi'nde sergileniyor.
Yaklaşık 20 bin dönüm üzerine kurulu antik kentin tepe kısmındaki  "Mousalar Evi" olarak adlandırılan Roma villasındaki çalışmalar sırasında ortaya  çıkarılan eserler ise yerinde bırakılarak ziyaretçilere açıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu  (KUDEB), her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği antik kentteki  bu eserleri yağmur ve sıcaktan korumak için yeni nesil çatı yaptırdı. Yeni çatı,  ışığı geçirerek aydınlık bir ortam oluşmasına imkan verirken, ısıyı engelleyerek  mozaiklerin zarar görmesinin önüne geçiyor.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler