Türkiye'nin kamu sermayeli ilk katılım bankası Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş yüksek teknoloji savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla işbirliği protokolüne imza attı.

Güncelleme: 17.05.2018 12:11

Türkiye'nin kamu sermayeli ilk katılım bankası Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş yüksek teknoloji savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla işbirliği protokolüne imza attı.

Ezgi ÇelikAnkara

Ziraat Katılım ve SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş işbirliği protokolü imza töreni Ankara'da gerçekleştirildi. İşbirliği protokolü, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ve SSTEK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi tarafından imzalandı. İmzalanan protokol ile Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ve SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş., "Kar-Zarar Ortaklığı", "Ortak Yatırımlar Modeli" ya da "İştirak Modeli" gibi çeşitli işbirliği formasyonları ile ülkemizde faaliyet gösteren ve savuma sanayii teknolojisini geliştirme kabiliyetine sahip küçük ve orta ölçekli yerli firmalara sermaye ve "know how" desteği sağlayacak.

"Yerli ve milli kaynaklar kullanılacak"

Kurulan işbirliği ile özellikle yurtdışında üretilen ve yurtiçinde üretim imkanları sınırlı olan savunma sanayiine yönelik teknolojinin yurt içinde milli kaynaklarla sürdürülebilir bir şekilde üretilebilmesi, böylelikle dışa bağımlılığın azaltılması ve ülkemiz kaynaklarının yurtiçinde değerlendirilmesi amaçlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere ülkemiz savunma ve iç güvenlik teşkilatının silah, teçhizat, donanım ve yazılım gibi ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla tedarik edilmesi, finansal ve yönetsel anlamda profesyonel desteğin verilmesi, sürdürülebilir ve rekabetçi üretim modeli ile yeni proje ve fikirlerin hızla hayata geçirilmesi sağlanacak. Programda konuşan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir; "Katılım bankacılığında öncü olma misyonumuz ile sektörde ilk kez gerçekleştirilen Ortak Yatırımlar Modeli finansman ürünü ile Kar Zarar Ortaklığı ve İştirak Modeli'ni yaygınlaştırmak ve bu ürünlerin sektörde derinleşmesini sağlamak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kurulduğu günden bugüne kadar katılım bankacılığı sektörüne derinlik kazandırmak vizyonu ile hareket eden Bankamız, çalışmalarını ithal ürünlerin milli ve yerli kaynaklarla üretilmesi ve katılım bankacılığı sektörünün ihtiyaç duyduğu ortaklık ürünlerinin geliştirilmesine yoğunlaştırmıştır" dedi.

"Dış ticaret açığı hayati önem taşır"

Savunma sanayii teknolojisinin yerel kaynaklarla geliştirilmesinin dış ticaret açığının azaltılması açısından hayati önem taşıdığını ifade eden Özdemir "Bugün Ziraat Katılım ile SSTEK arasında imzalanan işbirliği protokolü Türkiye'nin orta ve uzun vadeli programıyla uyumlu olarak Endüstri 4.0 vizyonuna yönelik önemli bir adım olmuştur. İşbirliğinin ülkemize ve tüm paydaşlara hayırlı olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni
Taşıdığı bavullardan yakayı ele verdi
İnstagram'a bakın hangi özellik geliyor
ABD'nin istihbarat bataklığı!
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler