YAZARLAR

Tüm Yazıları Asiye Türkan

Bizi kim birbirimize düşman etti?

14.03.2019 08:42

Hafta sonu  yoğunluğumdan dolayı 3 gün telefonumu elime alamadım. Bu üç gün içinde kıyametler kopmuş. Benim güzel ülkemde ne fırtınalar esmiş. Esen rüzgarın etkisi bir çok dalları kırmış. Hoş olmayan pankartlar açılmış, arkasında birçok spekülasyonların olduğu söylemlerle yine ortam hareketlenmiş.

Avrupa rüzgarlarla boğuşurken, esen yeller evlerin çatılarını uçurtup, otobanların kapanmasına sebep olurken, ülkem de esen fırtınalar da yüreklere telafisi zor olacak acıları oturtmuş. Artçı sarsıntılarını gelecek günlerde göreceğimiz depremleri yaşatmış. Gelecek nesillerimizi daha da karamsarlığa itmiş.

İçinde bulunduğum gruplarda söylenenleri, gazete haberlerini ve köşe yazılarını okumakla geçti bir sabahım. Akşam oldu ve yenice bilgisayarımın başına geçebildim. Belki bir saat de bilgisayarımla bakıştım. Başlayıp başlayıp sildim. Olmadı tekrar yazdım. Bir türlü nereden başlasam karar veremedim. Zamanın nasıl aktığını bile fark edemedim.

Aleyhimizde şahitli olan, bir daha tekrarı olmayan zaman ne kadar da çabuk geçti. Arkada ya gözü yaşlı, haklı ama mutsuz ya da anı değerlendirme derdinde olup güzelliklerin peşinde  olan insan kalacaktı. Tam da bu nokta da devamlı söylediğim bir sözüm aklıma geldi.

Ben haklılığı değil mutluluğu seçtim. Mutlu olmak herkesin hakkı. Hakkın verilmediği alındığı bir gerçekti. Lakin hak alınırken güzel bir şekilde talep edilmeliydi. Alınamıyorsa zorbalık yapılmamalıydı.

Hak arayan bilmelidir ki haklının hakkını alacağı bir alem vardır. Doğru hareket yaptıktan sonra sabreder ve sonucu hakkını alabilecek güce teslim ederse, daha az üzülecektir.

Aciz olmak, hakkını alamamak elbette çok zordur. Bunun mücadelesini veren bir kadın,  vahyin sayfalarında örnek gösterilir. Hatta bir sureye ismi verilerek, haklı mücadelesi kutsanır.

Hakkını arama derdinde olan kadın alemlerin sahibine sığınmış, hakkını direk ondan almayı beklemiştir.  Beklediği de olmuştur. Hak Teala, kocası hakkında şikayet eden kadının başvurusunu kabul etmiş, kocasına ağır cezalar vermiştir. Eğer yapmazsa, emre itaat etmeyenler için acı bir azap olduğunu belirtmiştir.

Rahman, Tevbe suresi 71. Ayetinde inanıp güvenen erkek ve kadınların birbirinin velisi yani yakın dostu olduğunu, iyilikte yardımlaşmalarını, kötülükten de uzak kalmalarını, bunu da birbirlerine hatırlatmalarını emretmiştir.

Hal böyle olunca, bu kadar zor mudur hayatı paylaşmak? Birbirini anlama derdinde olmak?

O kadar yazılanlara, kadınların ve erkeklerin hassasiyetleri nedir bilmelere rağmen, nedendir bu kadar tartışma?

Bu hafta sonu seminerlerimdeki söylemlerimin özeti şu şekilde oldu;

 “Herkes evlenir ama aile olamaz. Aile olmak istiyorsanız, eşlerinizi seviyorsanız kalbinize, sevmiyorsanız tırnağınıza koyun. Tırnağınızı hiç derinde kestiniz mi? Acısını ta ciğerinizde hissedersiniz değil mi?

Acıyın eşlerinize. Merhamet edin. Sevin ki sevilesiniz. İlgilenin ki, ilgi bulabilesiniz. Saygı duyun ki saygı göresiniz. Ve en önemlisi güvenin ki güvenilesiniz. Güvenin olmadığı yerde hayat yoktur. Anlamaya çalışmak, emek vermekle ve nezaketi terk etmemekle elde edilir...”

Aile olmak böyle bir şeydir. Acısını ta yüreğinde hissedebilmek. İnanın bana geçimsiz ne kadın ne de erkek vardır. Onu anlamayan ve idare edemeyen bir erkek ve kadın geçimsiz yapar. Bundan dolayı “Aile olmak idare etmek” demektir.

Hasılı, geçinmeye gönlü olan idare eder. Hayat, idareciler için bir çok sürprizlere gebedir. İnanın kadın da erkek de çok basit varlıklardır. Sadece sevilmek, sevildiğini hissetmek, güvenmek, güvenildiğini hissetmek, saygı görmek, sayıldığını hissetmek ister. Sevilen, güvenilen, saygı duyulan kadınında erkeğinde eşine veremeyeceği hiç bir şey yoktur.

Sahi, bu kadar basit olan kadını ve erkeği kim bu kadar komplike bir varlık haline getirdi???

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.