YAZARLAR

Tüm Yazıları Asiye Türkan

Cinsiyet eşitliği mümkün mü?

11.10.2018 00:13

 

Dilekçe vermediğimiz dünyanın misafirleri olan bizler kadın ya da erkek olmak gibi bir seçim yapmadık. Bu beden elbisesi içinde sınır ve sorumluluk şuuru ile hayata bakmakla emrolunduk. Bunun vahyi açıklamasının da kulluk olduğunu İlahi kitabın içinde okuduk.

 

Rahman her şeyi en güzel şekilde yaratırken hiçbir şeyi de  sebepsiz yapmamıştır. Sebebe binaen oluşan her olay arkasında binler güzellikler gizlemiştir. Her şer gibi gördüğümüz olaylar ise güzellikleri günü geldiğinde tek tek kucağımıza bırakacaktır.

 

Bütün bu yaşananların nedenlerini, sebeplerini ve sonuçlarını sorgulayarak bulmamız, kalbimizin mutmain olması elbette bizim önceliğimizdir. Zira soru sordukça insanlımızın önü açılacağı bir gerçektir.

 

Ulaşmamız gereken ise doğruyu bulmak, doğru yolda giderken yalnız kalsak bile ilerlemek ve bu yolda ölmektir. Zira her şeyin yegane sahibi olan Rahman’ın bizlere uyarısı Müslüman, yani kendisine güvenerek teslim olmuş olarak ölmek üzerinedir. Zira bu günün bir de yarını vardır.

 

Dünya yakın olandır. Yarını düşünmeden yaşamak bizi kendimize yabancılaştırmış, sekülerleştirmiştir. Dünyevileşmek olan sekülerizm dünya ile ahiret dengesini bozmuş, hesapsız harcamayı ve dilediği gibi yaşamayı öncelemiştir.

 

Seküler hayatın bizler üzerindeki etkileri bireysel bir hayatın içinde özgürlük söylemleridir. Artık evler otel olarak kullanılmaktadır. Böylelikle evliliğin değeri kalkmış, bedenin ihitiyaçları da nikahsız sorumluluk üstlenmeden yasak ilişkiler ile yapılır olmuştur.

 

Yaşam şartlarının değişmesi ile evlilik yaşı artarken, evlilikte çalışan kadın revaçta olmaktadır. Hatta kayınvalideler gelin adaylarını mesleğine göre ister olmuştur. Söylemler ortaktır. Bu devirde tek maaşla olmaz...

 

Hem beyin hem de hanımın çalışması lüks evleri daha fazla güzel yaşama beklentisine ulaşmak için boşaltmış, yük gibi algılanan çocukları istememeye de sebep olmuştur. Zira çocuğa bakmak büyük bir zaman, emek ve maddiyat işidir.

 

Modern düşünce böylelikle kadını ve erkeği birbirine düşman etmiştir. Eşi, toplumu ya da dini tarafından hakkının gasp edildiğini düşünen ve çoğu zaman da haklılık payı olan kadınlar, ezilmemek, haksızlığa uğramamak, ekonomik özgür ve kariyer sahibi olmak istemiştir.

 

Modern dünya kadını da erkeği de yerinden etmiştir. Mutluluğu hazza, bereketi çok para kazanmaya, aileyi de kurumların eline bırakmıştır.

 

Uykusunu alamadan kreşlerde gözlerini açan yavrular, tam dinlenme zamanında evinden edilen büyükler, gücünün üstünde ağır işlerin altında kalan zavallı anneler, evinde kendini yabancı hisseden, mutluluğu başka yerlerde arayan gücünü yitiren babalar...

 

Aslında her aklı olan yaratılışına ters yaşamasının kendisini mutlu edemediğinin farkındadır. Zira ne benim kadın olmam ne de erkek okuyucularımın erkek olması bize verilmiş üstünlük ya da mutsuzluk sebebi değildir.  

 

Üstünlük ancak bu beden elbisesini gerektiği gibi yıpratmadan ve yaratılışına uygun bir şekilde kullanarak yaşadıklarımız ve sevdiklerimize yaşattıklarımızladır. Herkese gücünün üstünde yük verilmesi ise zaten zulümdür.

 

Bizler tabiatımıza aykırı yaşarsak asla ne mutlu ne de içimizdeki huzuru yakalayabiliriz. İçimizden gelen sesi yani vicdanımızı köreltirsek her zaman kendimiz ile çatışma halinde oluruz. Böyle olunca da ne kendimiz huzurlu olur ne de etrafımıza mutluluk verebiliriz.

 

Kadın ve erkek birbirine ayağımızdaki ayakkabılar gibi eştir. Eşit demek kadına yapılan en büyük zulümdür. Bu durum teşbihte hata olmaz söylemi ile bir karikatüre konu olmuştur. Ormanda kuş, balık, maymun, fil, aslan, tavşan ve kaplumbağa idi sanırım karşısına alıp aynı yarış yaptırılmıştır. Kadını ve erkeği de aynı işe koymak adalet değildir.

 

Hayatımızı zorlaştıran olgular bizim aldığımız yanlış kararlarımız ve bu yanlışta taviz vermeden hareket etmemizledir. Zararın neresinden dönülürse kardır. Yaratışımız gereği yaşamamak bize her zaman sıkıntı verecektir. Akdi takdir geçen zamandır. Asla bir daha geri dönmeyecektir.

 

Selam eş olup birbirini tamamlayanların üzerine olsun...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  İstanbul'da zincirleme kaza

 • 2

  İran ile Rusya arasında kritik anlaşma

 • 3

  Facebook bununla üyelerin cebini boşaltacak

 • 4

  ABD'de Trump'a şok: Adaylıktan çekildi

 • 5

  Askerlik 6 aya düştü: 2 bin TL maaş ödenecek

Yargıya hesap verecekler
Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete
Muhammed Mursi artık özgür, ya biz?!..
Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!