YAZARLAR

Tüm Yazıları Av. Ercan Ezgin

Cumhur yerelde ne yapacak?

12.09.2018 00:06

AK Parti ile MHP’nin yerel seçimlerde de seyredecek ittifak durumu, Devlet Bahçeli’nin çıkışıyla belirli bir evreye doğru evrildi. Başkan Erdoğan ile Devlet Bahçeli, yerel seçimlerde izlenecek yol haritası için yakın bir zamanda bir görüşme gerçekleştirecekler. Seçim ittifakını düzenleyen yasa, yerel seçimlere ilişkin bir düzenleme içermediğinden iki parti arasında resmi olmayan “protokol esasına dayalı” bir ittifak düşüncesinden bahsediliyor. Kulis bilgilerine göre eğer ittifak kararı alınacaksa 2014 yerel seçimleri ile 24 Haziran genel seçimlerindeki oylar değerlendirilip, analizi yapılacak.

Yerel seçimlerde farklı parametreler konuşuyor

Tabi ki yerel seçimlerde il bazında yapılacak ittifaklar, genel seçimlere nazaran bazı zorluklar ve sıkıntılar yaratabilir. Çünkü yerel seçimlerde farklı dengeler ve parametreler devreye girebiliyor. Demografik yapı, aile ve akraba dengesi, bireysel beklentiler gibi. Türkiye’de, 1397 belediye başkanlığı, 20 bin civarında da belediye meclis üyelikleri var. İş çok kolay değil. Kaldı ki seçimi kazansın kazanmasın siyasette iddialı olan partilerin bir seçim çevresinde aday çıkarmaması, kendi seçmenine başka partinin adayını adres göstermesi oldukça zordur. Seçmenin bir akrabası belediye meclis üyesi, belediye başkan adayı oluyor. O seçmen kendi partisine değil de akrabasının partisine oy verebiliyor. Veya oy vereceği partinin o yerleşim yerinde kazanma şansı yoksa belediye meclis üyeliğinde kendi partisine, belediye başkanlığında ise kendisine en yakın hissettiği güçlü partiye oy verebiliyor.

Kayyum belediyelerde strateji nasıl olmalı?

Ankara ve İstanbul belediyeleri, tüm partiler için hayati öneme sahip ve çok kritik. Bu iki şehrin seçmen toplamı, Türkiye seçmen sayısının yaklaşık dörtte birine tekabül ediyor. Bugüne kadar ki seçimlerde bu iki şehri alan, siyasette de öncülüğü ve iktidarı da almıştır. O yüzden bu gibi kritik şehirlerde AK Parti’nin bazı milletvekillerini ve bakanları aday gösterebileceği ifade ediliyor. Bunun yanında AK Parti’nin, “Doğu ve Güneydoğu’daki kayyum atanan belediyeler için de oy potansiyeli yüksek, HDP tabanından da oy devşirebilecek, onları ikna edebilecek, bölgede sevilen, çalışkan, güven veren, geçmişi temiz, kötü ve kötülüklere bulaşmamış, yerelin rengini, kokusunu ve hassasiyetlerini taşıyan dava adamları adaylarla” sahaya çıkması da büyük önem arz edecektir. Marketlerde oy satılmadığına, uzaydan da oy getirilemeyeceğine göre kazanmak için mutlaka HDP’ye oy veren seçmenden de AK Parti’nin bir şekilde oy devşirmesi gerekecektir.  

İttifak masasında iki seçenek var

İttifak durumunda iki türlü seçenek masada. Birincisi: “Bir ilde hangi partinin oyu yüksekse, diğer partinin oy oranı yüksek olan partiye destek vermesi.” İkincisi: “AK Parti’nin elinde olan belediyelerde AK Parti’nin, MHP’nin elinde olan belediyelerde MHP’nin, diğer partilerin elinde olan belediyelerde ise en güçlü partinin desteklenmesi. Yani Ankara ve İstanbul gibi AK Partili belediyelerde AK Parti’nin; Adana ve Mersin gibi illerde MHP’nin desteklenmesi.” OPTİMAR Araştırma şirketinin Ağustos ayında yaptığı araştırmada “desteklediğim partinin adayına oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 49.5, “ittifaklar devam etmeli” diyen MHP’lilerin oranı yüzde 59.8, AK Partililerin oranı ise yüzde 53.3 olarak açıklanmıştır.   

Kritik belediyelerde son oy durumu

Yerel seçimlerde ittifaka esas kriter olabilecek en yakın seçim sonuçları 24 Haziran 2018 genel seçim sonuçlarıdır. Baktığımızda belediye başkanlığı AK Parti’nin elinde olan Ankara’da, 24 Haziran seçimlerine göre AK Parti’nin yüzde 40.4, MHP’nin yüzde 13.1 oranında oy aldığı, İstanbul’da ise AK Parti’nin yüzde 42.7, MHP’nin yüzde 8.3 oranında oy aldığı görülmektedir. Yani belediyesi AK Parti’nin elinde olan bu iki şehirde AK Parti’nin birinci güçlü parti olma vasfını devam ettirdiği görülmektedir. MHP’nin elinde olan belediyelerde ise durum biraz daha sorunlu ve karışık. Çünkü özellikle sahil kentlerinde İyi Parti’ye kayan belli bir seçmen kitlesi var. Şöyle ki belediye başkanlıkları MHP’nin elinde olan Adana’da 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin yüzde 11.8, AK Parti’nin yüzde 34.7 oranında oy aldığı, Mersin’de MHP’nin yüzde 12.8, AK Parti’nin yüzde 28.6 oranında oy aldığı, Manisa’da ise MHP’nin yüzde 11.5, AK Parti’nin yüzde 40.2 oranında oy aldığı görülmektedir. MHP’nin elinde olan ve 24 Haziran seçim sonuçlarına göre MHP’nin yüzde 10’lar civarı oy aldığı Adana, Mersin, Manisa gibi belediler için nasıl bir formül bulunacak, hangi partinin adayı desteklenecek, bu belediye başkanlıklarının CHP’nin eline geçmesi nasıl bir ittifak protokolü ile önlenecek onu da ileri ki günlerde yapılacak görüşmelerden çıkacak sonuçlara göre öğrenmiş olacağız. Bakalım Cumhur, yerelde ne yapacak?

Foto Galeri

15 Temmuz dijital ortama aktarıldı

15 Temmuz'un bilinmeyen kareleri

FETÖ'nün gerçek yüzü New York'ta anlatıldı

24 yıl sonra toprağa verilecekler

İhanet gecesinin yeni görüntüleri

Video

Tek motorlu uçakla adeta yarıştı

Baret kullanımının önemini anlatan harika bir çalışma

Tek seferde 5 biçerdöver kadar iş yapan traktör

Bakanlıktan Pençe harekatı paylaşımı

Okyanusun ve denizin birbirine karışmadığı nokta

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Bakan Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz mesajı

 • 2

  Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu

 • 3

  İşsizlik rakamları açıklandı

 • 4

  Kuzey Irak'tan acı haber!

 • 5

  Orhan Aydın gözaltına alındı

Kritik FETÖ davasında karar
Pençe-2 Harekatı'nda PKK'ya darbe
ABD'den Türkiye hamlesi
Avrupa'nın FETÖ sevdası bitmiyor
Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz cevabı
S-400 sevkiyatı kapsamında 11'inci uçak Mürted'e indi
90 Bin camiden sela sesleri yükseldi
Domuz gribi salgını ülkeyi alarma geçirdi! 54 ölü
Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor
Yalçın Topçu Özbeksitan'da
15 Temmuz Destanı ve sonrası
Anadolu toprakları 15 Temmuz'da bir kez daha bize vatan kılınmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: O müptezeller Türkiye'yi ele geçiremeyecekler
AB'den 15 Temmuz'da skandal yaptırım kararı
Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken 15 Temmuz mesajı