YAZARLAR

Tüm Yazıları Bedri Yandımkaldım

Stoksuz e-ticaret

04.06.2020 00:02

Son zamanlarda, bir çok girişimci e-ticaret yapmak istiyor fakat kısıtlı bütçeden dolayı ya da yanlış üründen başlayıp hüsrana uğrama korkusundan dolayı bir türlü cesaret edemiyor. Böyle düşünenler varsa stoksuz e-ticaret modeli sizin için bir başlangıç noktası olabilir.

Stoksuz e-ticaret diğer bir adıyla dropshipping, adından da anlaşılacağı gibi stok tutmadan internet üzerinden satış yapma modelidir.

Nasıl gerçekleşiyor ?

Diyelim ki e-ticaret yapmak için kısıtlı bir sermayeniz var veya tüm sermayenizle zaten ticaret yapmaktasınız ama bütçeniz yeterli değil, kapasitenizi büyütmek için bu model ideal bir modeldir. Dropshipping hizmeti veren bir toptancı ya da üretici bulursunuz.

Bulmak kolay.

İnternete yazdığınızda bu model ile çalışan firmaları görebilirsiniz.

Firmalar ile anlaşıp, ürünlerinizi internet sitenize yüklersiniz. Eğer yüzlerce ürün varsa firmalardan alacağınız xml adresi denilen özel bir yazılım kodunu kendi sitenize entegre edersiniz. Böylece tek tek ürünleri eklemeye ve güncellemeye gerek kalmaz. Toptancı firma, sisteme yeni bir ürün girdiğinde, bir ürünün stoku tükendiğinde bu durum aynen sizin sitenizdeki ürünün ilanına da yansır. Ürünlerin fotoğrafları, açıklamaları, stok adetleri sizin sitenizde de aynı anda güncellenmektedir.

Ürün sitenizden satılınca toptancı firmaya satılan ürünü bildirir, adres olarakta müşterinizin adresini yazarsınız. Böylece müşterinize ürünü göndermiş olursunuz. Ürünün ücretini ister anlık, ister anlaşmanıza göre belirlenen bir tarihte tedarik ettiğiniz toptancıya ödersiniz.

Böylece kargo anlaşması, personel, depo gibi maliyetlere hiç girmeden satışınızı gerçekleştirmiş olursunuz. Hatta evden Home ofis tarzında bile çalışabilirsiniz.

Tek bir tedarikçiye bağlı kalmadan, farklı tedarikçilerin binlerce ürününü satışa sunabilir, çeşitli kategorilerde ürünler sergileyerek geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz.

Model basit görünüyor. Fakat bazı dezavantajları da var tabi ki.

Bu model de genelde bir çok farklı kategorideki ürünler satışa çıkartılır. Dolayısıyla her ürün hakkında teknik bir bilgiye sahip olmazsınız. Müşterinizden ürünle ilgili teknik bir destek almayı da ihmal etmeyin. Ürünle ilgili soru geldiği zaman cevaplayamazsanız satışınız gerçekleşemez ve marka değeriniz adına kötü bir imaj olur.

Farlı bir açıdan bakacak olursak

Eğer üreticiyseniz veya stok sorunu yaşamayan bir tedarikçiyseniz sizde dropshipping hizmeti veren bir satıcı olabilirsiniz. Yine aynı şekilde e-ticaret sitelerine xml linki vererek onlarca internet sitesinde ürününüz satılmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem

 • 2

  Sivas'ta sağanak sele neden oldu

 • 3

  Galatasaray'ın ilk 2'ye girme şansı kalmadı

 • 4

  Fransa: Libya'daki savaşa dış müdahalelerin...

 • 5

  Fildişi Sahili Başbakanı Coulibaly hayatını kaybetti

Ayakkabı kokusu nasıl geçer?
Mide bulantısına ne iyi gelir?
Gözde kızarıklık neden olur?
İçki ve kumar neden haram?
Sadaka yerine geçen dua
Yasin suresi, Yasin suresinin okunuşu ve anlamı
Müminun suresinin faziletleri ve faydaları
Müminun suresinin nüzul sebebi...
Müminun suresinin okunuşu nasıldır?
Ağız kanserinin belirtileri nelerdir?
Kaplumbağa kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Kabıd zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(08.07.2020)
Dolar ne kadar? 08.07.2020
İslam'da içki içmek neden haram?
Bel fıtığı ameliyatsız nasıl geçer?
Şeker hastalığı neden olur?
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Fakirlikten kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Saffa suresi, Saffat suresinin okunuşu ve anlamı
Nur suresinin faziletleri ve faydaları
Nur suresinin nüzul sebebi...
Nur suresinin okunuşu nasıldır?