YAZARLAR

Tüm Yazıları Behçet Canöz

Pençe Harekâtı Orta Doğu ve Akdeniz’i de korumaya yöneliktir

11.06.2019 00:02

Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’yla Kıbrıs’ta Rumların katliamlarını nasıl durdurmuşsa bugün de Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Pençe Harekâtı’yla Esed’in, terör örgütlerinin ve terör örgütlerine her türlü desteği sağlayan başta ABD olmak üzere Siyonist – Emperyalistlerin cinayetlerini durdurmakta, planlarını bozmaktadır. Onlar şunu çok iyi biliyorlar: Türkiye zayıflatılmadan emperyalist emeller gerçekleştirilemez.

Doğu Akdeniz’deki  zengin petrol ve doğalgaz yataklarını ABD, İsrail, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  gasp etmek istiyor. GKRY, ABD’nin enerji şirketiyle sözde bir anlaşma yaptı. Hidrokarbon gelirinin yaklaşık yüzde 47’si Rum Yönetimine, yüzde 53 de ABD ve İsrail’e bırakılıyor. Mısır’a gelirden 1.1 milyar dolar pay ayrılmış.

Akdeniz, hem güvenlik hem de stratejik açıdan on bin kilometre ötedeki ABD için çok önemliymiş(!) Ama Türkiye’nin burnunun dibindeki olaylara müdahil olmasını hazmedemiyorlar.

Suriye’nin,  Irak’ın, Afganistan’ın işgal edilmesinin, Türkiye’yi 15 Temmuz’da işgal girişiminin asıl gerekçesi; bu zengin enerji kaynaklarını ele geçirmektir. Mısır’da Muhammed Mursi’yi devirip Sisi’yi iktidara getirdiler. 2013’ün aynı günlerinde Gezi olayları üzerinden Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devireceklerdi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını kimseye yedirmeyeceğini açıklayınca çıldırıyorlar.

Irak’ın kuzeyini 1990’dan sonra terör örgütlerine bırakan ABD ve Batı, şimdi aynı planı Suriye’nin kuzeyi için uygulamak, Hakkari’den İskenderun’a kadar bir terör devleti, terör koridoru oluşturmak istiyor. Böyle bir durum, bu koridorla sınırlı kalmaz; Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya, Hindistan’a kadar tüm bölgenin dengesini bozar. Bu koridor, Hazar’ın ve Orta Asya’nın petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarını Akdeniz’deki kaynaklarla birleştirmek ve Akdeniz’i bir enerji üssüne dönüştürmektir. Bu koridordan petrolle birlikte kan da akıtacaklar. İşte Pençe Harekâtı bu planı bozuyor.

Türkiye, Pençe Harekâtı’yla sadece kendi güvenliğini değil bölgenin, Asya’nın Afrika’nın( Sudan’ın, Libya’nın)  da güvenliğini sağlıyor.

Siyonist- Emperyalist emellerin gerçekleşmesi için de Türkiye’nin içe döndürülmesi, istikrarının bozulması gerekiyor. Halk Bank ve Kur üzerinden saldırılar, kredi derecelendirme kuruluşlarının provokatif çıkışları, 31 Mart seçimlerini sabote girişimleri, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinin genel seçime, referanduma dönüştürme çabaları istikrar bozucu unsurlar olarak değerlendirilmelidir. Özellikle terör örgütlerinin kendilerini seçimi belirleyici unsur olarak gösterme çabalarının arka planında  küresel terör lobilerinin olduğu göz ardı edilmemelidir.

Türkiye’nin meşgul edilmesini her dönmede denediler.

1954’te Türkiye, Kıbrıs’ta ‘Garantör Devlet’ hakkı elde edince 1955’te 6-7 Eylül olaylarını patlattılar. 1960’ta darbe yaptırdılar. Rumların etkin olduğu Kıbrıs Devleti kurulurken Türkiye, asılan Başbakan’ına, bakanlarına ağlıyordu. Türkiye’nin üniversitelerinde gençler birbirlerini katlediyordu, 12 Mart muhtırasıyla demokratik sistemi büyük bir yara alıyordu. Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı başarılı olduğu için ABD ve Avrupa’nın ambargosuna maruz kaldı.  Haziran 1980’de İran-Irak savaşı başladıktan iki ay sonra 12 Eylül’de darbe yaparak Türkiye’yi kontrollerine aldılar.1983’teki  demokratik seçimlerden sekiz ay sonra 1984’te PKK, 15 Temmuz 2016’da da FETÖ  belasını musallat ettiler.     

Bu açıdan, Kaşıkçı cinayeti de Türkiye’nin istikrarını bozmaya yönelik fevkalade derin bir cinayettir. ABD’nin Suudilere  nükleer silah vermesi bu tür cinayetlerin toplu hale getirilmesi içindir.   

Pençe, Orta Asya’dan Akdeniz’e uzanan bir operasyondur. Bunun sonrası süpürme harekatıdır.

FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına kefen giydirmekten, 23 Haziran seçimlerinin sadece FETÖ için değil, Türkiye için de ‘iyi olacağından’  bahsediyor.

Bölge hızla derin ve uzun bir savaşa itiliyor.

Buna direnen tek ülke : Türkiye’dir.

Türkiye, insanlığın vicdanıdır.

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Video

Sel mağduru esnaf İmamoğlu'na isyan etti!

Muğla'da korkutan yangın!

Anadolu Otoyolu'nda yolcu otobüsü ile tır çarpıştı

45 Saniye Boyunca, 4 Hiroşima Şiddetinde Sallanan Türkiye..

Yağış sonrası Eminönü'nün son hali

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  'Anlaşmasız Brexit' senaryosu basına sızdı

 • 2

  Hasan Şaş, istifa kararından vazgeçti!

 • 3

  Bu keçiyi avlayana 26 bin TL ceza!

 • 4

  İstanbul'da sağanağın ardından yaralar sarılıyor

 • 5

  İstanbul'da bu yollar trafiğe kapatılacak

Bakanlıktan İmamoğlu'nun açıklamalarına yanıt
Derbi kanlı bitti!
17 gündür denizde bekliyorlardı
Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki
Esnaftan İmamoğlu'na isyan!
İran'dan Cebelitarık hamlesi!
Kritik rapor Erdoğan'a sunulacak!
Tatil dönüşü uzmanlardan uyarı!
İstanbul havalimanları 60 milyona yakın yolcu taşıdı
Afganistan'daki patlamada korkunç bilanço
Yolcu otobüsü tıra çarptı!
YPG/PKK'nın alçak planı deşifre oldu!
Stratejik ortak(!) güvenli(!) bölge...
Evlenelim, evlendirelim!..
İstanbul'u sel vurdu vekili bile Ekrem İmamoğlu'na ulaşamadı