YAZARLAR

Tüm Yazıları Behçet Canöz

Pençe Harekâtı Orta Doğu ve Akdeniz’i de korumaya yöneliktir

11.06.2019 00:02

Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’yla Kıbrıs’ta Rumların katliamlarını nasıl durdurmuşsa bugün de Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Pençe Harekâtı’yla Esed’in, terör örgütlerinin ve terör örgütlerine her türlü desteği sağlayan başta ABD olmak üzere Siyonist – Emperyalistlerin cinayetlerini durdurmakta, planlarını bozmaktadır. Onlar şunu çok iyi biliyorlar: Türkiye zayıflatılmadan emperyalist emeller gerçekleştirilemez.

Doğu Akdeniz’deki  zengin petrol ve doğalgaz yataklarını ABD, İsrail, Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  gasp etmek istiyor. GKRY, ABD’nin enerji şirketiyle sözde bir anlaşma yaptı. Hidrokarbon gelirinin yaklaşık yüzde 47’si Rum Yönetimine, yüzde 53 de ABD ve İsrail’e bırakılıyor. Mısır’a gelirden 1.1 milyar dolar pay ayrılmış.

Akdeniz, hem güvenlik hem de stratejik açıdan on bin kilometre ötedeki ABD için çok önemliymiş(!) Ama Türkiye’nin burnunun dibindeki olaylara müdahil olmasını hazmedemiyorlar.

Suriye’nin,  Irak’ın, Afganistan’ın işgal edilmesinin, Türkiye’yi 15 Temmuz’da işgal girişiminin asıl gerekçesi; bu zengin enerji kaynaklarını ele geçirmektir. Mısır’da Muhammed Mursi’yi devirip Sisi’yi iktidara getirdiler. 2013’ün aynı günlerinde Gezi olayları üzerinden Recep Tayyip Erdoğan hükümetini devireceklerdi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını kimseye yedirmeyeceğini açıklayınca çıldırıyorlar.

Irak’ın kuzeyini 1990’dan sonra terör örgütlerine bırakan ABD ve Batı, şimdi aynı planı Suriye’nin kuzeyi için uygulamak, Hakkari’den İskenderun’a kadar bir terör devleti, terör koridoru oluşturmak istiyor. Böyle bir durum, bu koridorla sınırlı kalmaz; Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya, Hindistan’a kadar tüm bölgenin dengesini bozar. Bu koridor, Hazar’ın ve Orta Asya’nın petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarını Akdeniz’deki kaynaklarla birleştirmek ve Akdeniz’i bir enerji üssüne dönüştürmektir. Bu koridordan petrolle birlikte kan da akıtacaklar. İşte Pençe Harekâtı bu planı bozuyor.

Türkiye, Pençe Harekâtı’yla sadece kendi güvenliğini değil bölgenin, Asya’nın Afrika’nın( Sudan’ın, Libya’nın)  da güvenliğini sağlıyor.

Siyonist- Emperyalist emellerin gerçekleşmesi için de Türkiye’nin içe döndürülmesi, istikrarının bozulması gerekiyor. Halk Bank ve Kur üzerinden saldırılar, kredi derecelendirme kuruluşlarının provokatif çıkışları, 31 Mart seçimlerini sabote girişimleri, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinin genel seçime, referanduma dönüştürme çabaları istikrar bozucu unsurlar olarak değerlendirilmelidir. Özellikle terör örgütlerinin kendilerini seçimi belirleyici unsur olarak gösterme çabalarının arka planında  küresel terör lobilerinin olduğu göz ardı edilmemelidir.

Türkiye’nin meşgul edilmesini her dönmede denediler.

1954’te Türkiye, Kıbrıs’ta ‘Garantör Devlet’ hakkı elde edince 1955’te 6-7 Eylül olaylarını patlattılar. 1960’ta darbe yaptırdılar. Rumların etkin olduğu Kıbrıs Devleti kurulurken Türkiye, asılan Başbakan’ına, bakanlarına ağlıyordu. Türkiye’nin üniversitelerinde gençler birbirlerini katlediyordu, 12 Mart muhtırasıyla demokratik sistemi büyük bir yara alıyordu. Türkiye, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı başarılı olduğu için ABD ve Avrupa’nın ambargosuna maruz kaldı.  Haziran 1980’de İran-Irak savaşı başladıktan iki ay sonra 12 Eylül’de darbe yaparak Türkiye’yi kontrollerine aldılar.1983’teki  demokratik seçimlerden sekiz ay sonra 1984’te PKK, 15 Temmuz 2016’da da FETÖ  belasını musallat ettiler.     

Bu açıdan, Kaşıkçı cinayeti de Türkiye’nin istikrarını bozmaya yönelik fevkalade derin bir cinayettir. ABD’nin Suudilere  nükleer silah vermesi bu tür cinayetlerin toplu hale getirilmesi içindir.   

Pençe, Orta Asya’dan Akdeniz’e uzanan bir operasyondur. Bunun sonrası süpürme harekatıdır.

FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına kefen giydirmekten, 23 Haziran seçimlerinin sadece FETÖ için değil, Türkiye için de ‘iyi olacağından’  bahsediyor.

Bölge hızla derin ve uzun bir savaşa itiliyor.

Buna direnen tek ülke : Türkiye’dir.

Türkiye, insanlığın vicdanıdır.

Foto Galeri

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Bakan Akar harekatı böyle izledi

Video

Böyle heyelan görülmedi!

Trafikte makas atan sürücüye sedyede ceza

Fransa'daki polis şiddetine bakın!

Buna binmek cesaret ister!

İçinden metro geçen apartman

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  O ilde 5 bölge 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi

 • 2

  Somali'de çifte bombalı saldırı: 8 ölü

 • 3

  Rusya'dan doları bitirecek hamle

 • 4

  İstanbul'a akın edecekler!

 • 5

  Bakanlık açıkladı! Merkez yenileniyor

Trump itiraf etti: Ekonomide görülmemiş bir çöküş yaşanır!
Bahçeli: İstanbul proje isimlere teslim edilmeyecek kadar önemli
Bakan Soylu'dan CHP'nin adayına tepki: Beylikdüzü'nde başladığın camiyi bitir
İhracat etki etti! Sıfırlanması bekleniyor
Volkswagen'den Türkiye hamlesi!
Jandarma başında bekliyor! Dokunan 60 bin lira ödeyecek
Kıdem tazminatında önemli karar!
Böyle heyelan görülmedi!
İBB'den o iftiralara yanıt!
MSB duyurdu
İmamoğlu dalga konusu oldu
Sınava alınmayınca gözyaşlarına boğuldu
'Kudüs'te oldu bittileri reddediyoruz'
ABD'de FETÖ'ye şok
Meteoroloji'den uyarı