YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Bu Bir Milli Meseledir

08.11.2018 00:02

 

Suriye’de uzun zamandır bir insanlık dramı yaşanıyor. Bilanço ise çok ağır… Yüzbinlerce ölü, milyonlarca yaralı, bu rakamların katları adedince mülteci, yıkılan şehirler ve kaybolan bir tarih… Rakamlar her ne kadar dünya adına bir utanç vesilesi olsa da, Türkiye ve bazı ülkeler dışında konuyu insani boyutta ele alan neredeyse yok gibi. Geldiğimiz aşamada ise 2011’de temeli atlan savaşın, nasıl bir KÜRESEL HESAPLAŞMAYA EVİRİLDİĞİ herkesin malumu.

Suriye topraklarında cereyan eden bu küresel hesaplaşma; kimine göre birilerinin saplantılı inançlarına temel oluşturmak, kimine göre Çin’in İpekyolu projesinin bir ayağını budamak, kimine göre Akdeniz’e tam hâkimiyet sağlamak,  kimine göre alternatif bir enerji koridoru inşa etmek, kimine göre de Türkiye’nin Arap dünyasıyla olan ilişkisini kesmek... gibi gerekçelerle ÖZETLENSE de, tümünün birbiriyle olan rabıtası kesinlikle göz ardı edilmez.

Aslında son Kaşıkçı hadisesine de AYNI PERSPEKTİFTE bakılırsa, sayılanlarla olan dolaylı bağını hemen fark etmek mümkündür. Sakın ne alakası var demeyin! Zira yaşananların TAM TERSİ bir şekilde; Kaşıkçı kimseden habersiz İstanbul’da kaybolsaydı veya Devletimiz bu hadise karşısında panik içerisinde davransaydı, bugün farklı şeylerin konuşulacağı muhakkaktır. Mesela buradan bir projeksiyon çizildiği taktirde; Arap sokaklarının Türkiye ve İran düşmanlığı ile gaza getirilmesinden tutunda, Türkiye’nin Arap dünyasıyla olan ilişkisinin koparılması ilk akla gelenler arasında zikredilebilir. Tabi bunların tetiklemesiyle bölgesel bir çatışma zemininin hazırlanması da yabana atılamayacak bir diğer husus…

Görüleceği üzere Türkiye ile S. Arabistan’a zarar verecek çokuluslu projenin, başından beri Devletimizin sağduyulu duruşu ve başarılı bir enformasyon yönetimiyle bozulduğu kati surette yadsınamaz. Türkiye gösterdiği bu tavırla, iki ülke ilişkilerini kurtarmaktan ziyade, COĞRAFYAYI DA İÇİNE ÇEKECEK BİR GİRDAPTAN KORUMAYA ÇALIŞTIĞI açıktır. Keza Sn. Cumhurbaşkanımızın W. Post’ a yazdığı makalede; “cinayet emrinin en üst makamlardan geldiğini” söylemesi ve akabinde “SUUD KRALININ SAMİMİYETİNE” atıfta bulunarak olayın dışında tutması, bu oyunu ve işbirlikçileri bildiğimizin en bariz delilidir.  

***

O nedenle TÜM HADİSELERİN ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ boyutundan yorumlanması elzemdir. Çünkü HER ŞEYİN ÖZÜNDE bulunan defacto terör yapılarının ve bölgede istenen kaosun, Vatanımızı tehdit eder bir nitelik kazanması hiçte ütopik sayılmaz. Öyle ki yapılan hain planların sahada uygulayıcısı olan PKK/YPG terör örgütünün, belli odaklarca DESTEKLENMESİ ve amaca binaen hala KORUNMASI başka türlü bir izaha karşılık gelmiyor.

Anlayacağınız adına ister “Terör Koridoru” diyelim ister  “Fırat’ın Doğu’su”, bunun bir MİLİ MESELE olduğu aşikârdır. Zira menşei ve müsebbibi dışarda olan bu serencamın, Türkiye’yi tehdit eder bir istikamette seyrettiği inkâr dilemez. Lakin Cerablus, El-Bab, Afrin gibi merkezlere yapılan terör operasyonları, İdlib’te bozduğumuz oyun ve Mümbiç’te ki hassasiyetimizin söz konusu planları akamete uğrattığı da tartışılmaz. Sn. Cumhurbaşkanımızın son konuşmalarındaki FIRAT’IN DOĞUSU ISRARI ise bu açıdan önemli…

Peki, tamda böyle bir süreçte, ABD’nin PKK terör örgütü elebaşları “Karayılan, Bayık ve Kalkan’ın yakalanması için ödül koymasını” neye yorabiliriz derseniz!? En yalın haliyle; tekmil Batılı ülkelerin terör örgütü kabul etmediği, fakat PKK’nın iz düşümü olduğu bilinen PYD/SDG üzerinden, ilerleyen dönemde oyun kuracağını pek tabi söyleyebiliriz. Yani Suriye de, rejimin içerisinde kendine etkin bir yer bulacak PKK/PYD/SDG’li bir çözümün DAYATILACAĞINI, şimdiden ifade edersek yanılmamış oluruz. Yoksa daha iki gün önce ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Manning’in "Cuma günü ABD kuvvetleri, SDG ortaklarımızla Suriye'nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı" açıklaması faza söze hacet bırakmıyor. İşte sadece bu bile Fırat’ın Doğu’suna yapılacak bir müdahalenin, terörle mücadeleden daha fazlasına karşılık geldiğini açıkça ispatlamıyor mu…?

Vesselam…