YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Bu gidiş nereye

06.12.2018 00:02

 

Günümüzde “ekonomik savaş, bir sıcak savaşa dönüşür mü” tartışmaları sürerken, aslında doğru cevabı bulmamızı sağlayacak birçok gelişme yaşanıyor. Şöyle etrafı göz gezdirdiğimizde Orta Doğudan Afrika’ya, Pasifikten Avrupa’ ya kadar yaşananlar fazla söze hacet bırakmayan cinsten. Enerjinin, yeraltı kaynaklarının, ticaretin ve bunların taşınacağı muhtemel güzergâhların her yerinde bir kavga söz konusu… Kavganın merkezini ise “yeni düzene hâkim olmak” veya “dünyanın tek merkezden mi yoksa farklı merkezlerden mi yönetileceği” gibi bir olgu temellendirmekte.

Bu girizgâhtan ileriki yıllarda bir sıcak savaş ihtimali yapılabilir gayet tabi. Fakat kamuoyunda bahsedilen İHTİMALİN tam tersini savunanlarda yok sayılmaz. Tezleri ise “sıcak bir çatışmanın kimseye yaramayacağı, tarafların son radde de kesinlikle anlaşacağı” yönünde. Son G-20 zirvesinde Trump, Macron, Putin ve Veliaht Prens’in sanki kırk yıllık dostmuş gibi birbirleriyle olan samimiyetini görünce de insanın kafası karışmıyor değil hani. 

Elbette bunu şimdilik kestirmek zor ama JEOPOLİTİK BİR GÜÇ HESAPLAŞMASINA dönen ticaret savaşlarının, insanlığı hiçte hayra alamet bir istikamete sürüklemediği muhakkak. Yoksa dünyanın uzun zamandır hiç bu kadar bir PARÇALANMA, bir CEPHELEŞME görüntüsü vermediğini kimse iddia edemez. En basiti Fransa ve Almanya’nın başını çektiği Avrupa Ordusu fikri, bunun bir nevi ispatı niteliğinde. Çünkü Avrupalı liderlerin; "ABD'ye bağımlı olmayan, egemen bir Avrupa Birliği Ordusu" şeklinde vurgu yaptığı ve 23 ülkenin imzasını alan PESCO’nun, NATO için büyük bir krizin ayak seslerini barındırdığı bir gerçek.

Esasen Birleşik Avrupa Ordusunun kurulma fikri, Yugoslavya'daki çatışmalar sırasında da yaşanmış ama bir türlü ete kemiğe bürünememişti HER NEDENSE. Öyle ki ABD’nin NATO'daki hâkim konumundan ve bunun Avrupa politikasında tesis ettiği belirleyici rolden kolay kolay vazgeçmeyeceği inkâr edilemeyecek bir vakıa. Mesela geçtiğimiz aylarda tekrar PESCO konusunu dillendiren Macron’un, devam eden süreçte başına gelenler bu noktada oldukça dikkat çekici.

Bu minvalde Fransız devi Renault’un patronun Japonya’da tutuklanmasından tutunda, Macron'un kurucusu olduğu bir oluşuma bazı nedenlerle ön soruşturma başlatılması, sosyal medyada organize edilen sarı yeleklilerin yakıt zammı gösterileri ve en nihayetinde sarı yeleklilerin AB’nin kalbi Brüksel ve Almanya’da da kendini göstermesine kadar KRONOLOJİK BİR BAĞDAN söz etmek çokta hayalcilik olmasa gerek…

Hal böyleyken Karadeniz’de Rusya ile Ukrayna arasında geçtiğimiz hafta fitili ateşlenen krizi de, ÖZÜNDE benzer saiklerle izah edebiliriz. Zira iki ülke arasında Kerç Boğazı’nın denetimi hakkında bir anlaşmazlık gibi görünen kriz, değindiğimiz CEPHELEŞMENİN en bariz örneklerini taşımaktadır. Kaldı ki bu hadise vesilesiyle Avrupa ile iyi ilişkiler kuran Rusya’nın, bir şekilde Avrupa’nın güvenliğini tehdit eden ülke olarak hatırlatıldığı da şüphesiz. Keza İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya, Kanada… vb. ülkelerden “Rusya’yı kınayan” açıklamalar gelmesi oldukça manidar.

Fakat her şeye rağmen Doğu Akdeniz’de, arkasına ABD’yi alan İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan hattının; başta İtalya ve bir takım Körfez ülkeleriyle oluşturmaya çalıştığı enerji denklemi, Karadeniz’de cereyan eden krizden kat be kat tehlikeli bir durumu işaret ediyor. Nitekim buna Mısır’ın üstlendiği ısmarlama görevi, Netanyahu ile Veliaht Prensin bölge ülkelerine yaptığı baş döndürücü ziyaretleri ve D.Akdeniz’e konuşlanan silah yüklü donanmaları dâhil edersek YİNE AYNI NOKTAYA varıyoruz.

Hülasa Karadeniz’den D. Akdeniz’e, Baltıklardan Orta Doğuya uzanan bir güç mücadelesi hızla konumlanmakta… Söz konusu bütün bu eksenin, TÜRKİYE’Yİ ÇEVRELEYEN BİR VAZİYET ALDIĞI DA hemen herkesin malumu… O cihetle Millet ve Devlet olarak hiç olmadığı derecede birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde gücümüzü tanzim etmemiz gerektiği kati surette yadsınamaz. Yoksa söz konusu odaklar planları uğruna farklı entrumanları sahaya sürmekten asla vaz geçmeyecektir. Bilmem yanlış mı düşünüyorum…

Vesselam…

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Alman kanalında Batı'nın içyüzü!

Alman kanalında Batı'nın içyüzü: Öldürülen milyonlarca insanın sorumlusu müslümanlar değil...

HİSAR-A ve HİSAR-O'dan yüzde yüz başarı!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının yerli-milli imkanlarla karşılanma çalışmalarının sürdüğünü, HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladığını paylaştı.

Denizli Acıpayam'da 5,5 büyüklüğünde deprem

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Oğuz ve Yeşildere mahallelerinde eski toprak yapılardan bazıları yıkıldı ve çatlaklar oluştu.