YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Cevap Çok Açık

06.06.2019 00:01

 

Bu gün Orta Doğudan, dünyaya yayılan bir gerilime şahitlik ediyoruz. Çünkü Yeni Dünya Düzeni için, kimsenin Orta Doğu’daki ENERJİ KAYNAKLARINA sahip olmaktan başka bir seçeneği bulunmuyor. O yüzden petrol, gaz ve tatlı su yataklarıyla dolu coğrafyada, KOASUN neden hiç eksik olmadığını aynı saiklerle değerlendirebiliriz. Peki, sadece bu kadar mı derseniz? Geleceğin elementleri olarak adlandırılan Bor, Uranyum, Toryum… gibi rezervlerin, yine bu bölgede ve özellikle de Türkiye’de yer alması, sanırım mevcudu anlatmak adına yeterde artar bile.

Kısacası her şeyin özünde enerji kaynaklarına çökme, kontrol etme yahut denetim altına alınabilme çabasının bir yansımasını görmekteyiz. Takdir edersiniz ki dünyaya hükmederek “Tek Dünya Devleti” olacaklarını, istihbarat raporlarda dahi gizleme gereği duymuyorlar. Fakat her ne kadar Suriye, Irak, İran… vb. hadiseler gündem oluştursa da, asıl BÜYÜK KAVGANIN AKDENİZ’DE cereyan edeceğinden kimsenin şüphesi yok. Keza Derin Amerika’nın temel amacı olan ÇİN'i sınırlama, enerji koridorlarını tıkama ve İPEK YOLU’nu işlevsiz bırakma hedefleri; diğerleriyle beraber, ancak Akdeniz özelinde sağlanacak bir üstünlükle mümkün.   

***

Bu durumda KIBRIS’IN KİLİT NOKTA teşkil ettiği, elbette ki doğru bir çözümleme olacaktır. Zira Kıbrıs’ı adeta bir uçak gemisi gibi kullanmak isteyenlerin, PKK/PYD unsurlarına koridor açma ideallerine bakarsanız, hem Akdeniz hem de ÇİN’e karşı temellendiği çok açık. Kıbrıs karasularındaki trilyonlarca metre küp gaz ve milyarlarca varil petrol ise tamamen işin DUYGUSAL boyutu. Ama geldiğimiz aşamada, Kıbrıs’ı sadece jeostratejik ve ekopolitik perspektifte görmek te biraz eksik bir yorumlama sayılabilir. Öyle ki başta ABD ve batı siyasetine yön veren Evanjelizm inancında, Kıbrıs’ın ayrı bir yer tutuğunu unutmamak elzem. Nasıl mı? Hemen söyleyeyim. 

Günümüzde Evanjeliklerin, bir an önce “kıyametin kopması ve Mesih’in gelmesi” için uğraştığını zaten biliyoruzdur. Bu şekilde “Tanrı’ya yardımcı olarak Cennet’e gireceklerini” sandıkları ise hepimizce malum... Dolayısıyla Yahudiler’in vaad edilmiş toprakları ele geçirmesi ve yerleşmesi akabinde, başlayacak Armageddon Savaşında Yahudiler’in DESTEKLENMESİ gerektiğine inanmaktadırlar. SAPLANTILARI açısından, Kıbrıs’ı kilit nokta görmelerinin asıl nedeni de işte burada saklı. Yani bu dönemde, onlara göre “kötü güçlerin” saldırısına uğrayacak İsrail’in, “Kıbrıs’tan gelecek güçler tarafından kurtarılacağı” düşüncesi kafalarına KAZINMIŞ durumda.

***

Anlayacağınız birçok unsuru içerisinde harmanlayan, çok bilinmeyenli bir denklem yaşandığımız inkâr edilemez. Yeni Dünya Düzeninden tutunda, Arz-ı Mevut hayaline kadar uzanan bir oyunun dışa vurumu en net şekilde… Türkiye’yi çevrelemeleri de, PKK/PYD’ye “devlet kurdurmak” istemeleri de, İran’ı anlaşmaya zorlamaları da, Akdeniz’e yığınak yapmaları hatta “100 yılın planı” diye uydurdukları da aynı kurgunun BİR PARÇASINA denk geliyor. Oyun öylesine büyük ve sinsi ki, ABD menşeili ünlü savaş oyunu “Call of Duty” nin “Infinity Ward” sürümünde, YPG'LİLERE YER VERİLMESİ bile fazla söze hacet bırakmayan cinsten.

Hülasa kimsenin eğip bükmesine hiç gerek yoktur. Çünkü coğrafyamızdan ziyade TÜRKİYE’NİN, tam bir BEKA SORUNUYLA karşı karşıya olduğu gün gibi ortada… KKTC Başbakanının; “Türkiye, Kıbrıs üzerinden kuşatılmaya çalışılıyor. Bütün amaç, Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmak, Akdeniz’e açılmasını engellemek” ifadeleri özetle bu demek değil mi zaten. Diğer yandan PKK/PYD ye sağlanan tırlarca silah ve milyonlarca dolar yardım da cabası. Tabi Türkiye’nin böylesine tehdit edildiği bir dem de, BİRİLERİNİN İSTANBUL’U KULLANARAK HÜKÜMETİ ZAYIFLATMA niyetleri ise oldukça manidar. Zira bir türlü GERİ ADIM ATMAYAN TÜRKİYE’YE, İstanbul’la gedik açmanın TETİKLEYİCİ etkisini hesaplamamış olamazlar. Kaldı ki İstanbul demek, Türkiye demek; Türkiye demekse; dengelerin değişmesi anlamını taşımaktadır. HADİ BEN ABARTIYORUM! O zaman sorun kendinize; tüm Batı ülkeleri ve dahi terör örgütleri, niçin kafayı İstanbul’la bozsun ki? Bizi çok sevdiklerinden mi sizce…?

Vesselam…

Foto Galeri

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Bakan Akar harekatı böyle izledi

Video

En iyi ilaç, sevgidir

Tıpta sanal gözlük dönemi

Dünyanın en zekice bağış reklamı

Böyle heyelan görülmedi!

Trafikte makas atan sürücüye sedyede ceza

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Trump'tan ABD medyasına tepki

 • 2

  Rusya'dan 'Umman Körfezi' açıklaması

 • 3

  Off Road aracı kalabalığın arasına daldı!

 • 4

  Bakan Turhan: Yıl sonunda başlayacak!

 • 5

  Juventus'un yeni hocası belli oldu!

Hain tuzak bozuldu! Kilis'te 'canlı bomba' yeleği ele geçirildi
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye S-400 cevabı!
Ömürleri boyunca CHP'ye karşı oldular
Başkan Erdoğan açıkladı: İhracatçıya döviz alımında vergi müjdesi!
Pençe Harekatı'nda 76 terörist etkisiz hale getirildi
Meteoroloji uyardı: Gelecek hafta da sürecek!
Uzmanlar uyardı: Havuzda büyük tehlike!
Fenerbahçe'nin borcu açıklandı! Dudak uçuklatan rakam
PKK, İstanbul'a istikamet veremez
Seracılığa dev destek! En çok teşvik Antalya'ya
Bir ülke daha yerli otomobile kavuştu
Yıldırım-İmamoğlu ortak yayını bu akşam
Selman'dan küstah Türkiye çıkışı
Kandil ve Metina vuruldu!
Erdoğan, 'Hepsini yıkın demişti' çalışmalar başladı