YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

İhtimal

08.08.2019 00:02

Geçenlerde, Haziranın ortalarında medyaya düşen bir anketle gözüm takıldı. “Rus halkının dost ve düşman gördüğü ülkeler hangileri” şeklinde sunulan ankette, tercihler sıralanıyordu. Son yaşananlar çerçevesinde ABD, Ukrayna ve İngiltere’nin, ankette DÜŞMAN ÜLKELERİN başında yer alması tabi ki doğaldı. Lakin dost ülkeler listesine baktığımızda, SÜRPRİZ sayılabilecek oransal bir ayrıntı hemen dikkatimi çekti. Öyle ki % 38 Kazakistan, % 22 Ermenistan, % 16 Azerbaycan'ı DOST gören Rusların; son bir yılda % 62 oranına yükselttiği "Belarus’a rağmen, ÇİN'İ SADECE % 42’LİK BİR DEĞERDE BIRAKMASI ilginçti. Yani ilginçlik; uluslararası arenada esen Rus-Çin dostluğunun, niçin Rus kamuoyuna tam aksetmemiş olmasından ibaretti…

Kaldı ki Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle, ABD ve AB yaptırımlarını tetiklediği bir vakıa. Diğer tarafta da ABD’nin dış politikasını Asya-Pasifik hattına yoğunlaştırması, Suriye’de rejim değişikliği istemesi, İran baskıları…vb. hadiselerin, Rusya gibi Çin’in de çıkarlarını tehdit ettiği açık… Bu durumda İki ülke arasındaki ilişkilerin, maruz kaldıklarıyla doğru orantılı seyretmesi gayet normal karşılanabilir. Ancak bu yakın diyaloğun, Rusya’nın, Çin’e rakip olan Vietnam ve Hindistan’a silah satmasını engelleyememesi de, kafamızı oldukça karıştırıyor. Öyle ki Çin‟in Ukrayna ile silah ticareti yaparak, yine Ukrayna’ya yönlendirdiği yatırımlar ise bir o kadar manidar. Hal böyle olunca da insanın aklına; “yoksa hiçbir şey sanıldığı üzere samimi cereyan etmiyor mu” diye, sorular takıldığı inkâr edilemez.

Yanlış anlaşılmasın! Buradan hareketle bir çıkarım yapmak, yanlış sonuçlar verebilir elbette. Keza bunu kıt bilgilerle kesinleştirmemiz de imkânsız. Fakat “dış ilişkilerde dostluk yoktur, çıkar ilişkileri vardır” realitesini, bu noktada hatırlatmanın elzem olduğu muhakkak. Şayet öyle değilse, Çin neden bölgede “YAYILMACI BİR POLİTİKA” uygulama ihtiyacı hissederdi ki?  Yâda Rusya bu fotoğraftan, neden RAHATSIZLIK duyardı? Ne yayılması, ne rahatsızlığı demeyin sakın! Zira büyük bir ekonomik potansiyele sahip Çin’in, Orta Asya enerji sektörüne yaptığı yatırımlar kesinlikle yadsınmamalı. Hatta Çin-Orta Asya boru hattının yürürlüğe girmesiyle, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan üzerindeki EGEMENLİĞİNİ ARTTIRDIĞI da ayan beyan ortada…

Bu açıdan Çin’in bölgede artan nüfuzu ve Orta Asya enerji sektöründeki etkinliğinin, Rus tekelini sarstığını söyleyebiliriz. Çin‟in askeri olarak aşırı güçlenmesini de ilave edersek, iki gücün bölgesel hâkimiyet ve güç mücadelesinden bahsetmek hiçte ütopik sayılmaz. Hadi biz abartıyoruz diyelim! Peki, SSCB döneminde Rusya’nın Çin topraklarını ilhak ettiği iddiasının, hala Çin ders kitaplarında okutulması ve Rusya haritasında bulunan bazı bölgelerin, Çin sınırları içerisinde gösterilmesini nasıl yorumlamalıyız? Yahut Peskov’un; “ABD ve Çin ticaret savaşına gidebilir. Bu bizim savaşımız değil. Rusya, Pekin ve Washington ile bağımsız ilişkiler geliştirmekle ilgileniyor” açıklamasını…?

Hülasa Rusya’nın durumunu; ekonomik girdilerini artırmak ve NATO’nun kendi çıkar alanlarına müdahale etmesine karşı, Çin’le işbirliğine gittiği şeklinde özetleyebiliriz. Çin ise; askeri alandaki eksikliğini, Rusya’nın askeri tecrübe ve teknolojisiyle geliştirdiği izlenimi veriyor. Bunu yaparken de ABD ve AB ile olan ekonomik ilişkilerini İYİ TUTARAK, ekonomideki girdilerini korumak istediği net. Çünkü ABD ve AB’nin Çin ekonomisine kattığı gücün, Rusya ile kıyaslanmayacak seviyede olduğu malumunuz. Bu yüzden ticari menfaatlerini riske edecek, her türlü şeye de temkinli yaklaşıyorlar.

Anlayacağınız Rusya ile Çin arasındaki ittifakın, TAKTİKSEL ve KONJONKTÜREL nitelik taşıdığı çokta hatalı bir değerlendirme değildir. En basiti her hangi birinin güç kaybı, BÖLGENİN HÂKİMİYETİ konusunda diğerinin işine gelecektir. O cihetle, iki gücün ileriki zamanda şartlar oluştuğunda, ABD ve AB gibi odaklarla yeni bir işbirliğine gittiğini görürsek şaşırmamak gerekir. Zira Rus Halkı, yukarıdaki ankette KISMEN bunu ortaya koymuş. Bize ise İHTİMALLERİ yazmak düşüyor.

Vesselam…

 

Son Haberler

 • 1

  Trump'ı petrol yatakları haritası ile ikna etmişler

 • 2

  Lübnan tezkeresi Genel Kurulda kabul edildi

 • 3

  Terör örgütünün devletçik projesi tarih olmuştur

 • 4

  Trump'ın azil girişimine 'linç' yakıştırması tepki çekti

 • 5

  Eski belediye başkanı Mızraklı tutuklandı

Günün Manşetleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 120 saatin bitmesin ardından ilk açıklama: Sözler tutulmadı
Türkiye ile Rusya arasında Güvenli Bölge için varılan 10 maddelik mutabakat
Çavuşoğlu: YPG'li teröristler 30 km dışarı çıkarılacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan: YPG'li teröristler silahlarıyla beraber bölgenin dışına çıkarılacak
Cumhurbaşkanlığı'ndan 120 saat açıklaması
Milyonların oynadığı oyunda skandal karakter!
Fransa'dan hadsiz bir çıkış daha! NATO'dan çıkarın
Dünya Sağlık Örgütü kimyasal silah iddialarını yalanladı!
İstanbul'da dev operasyon: 75 gözaltı
Teröristler Suriye Milli Ordusu'na saldırdı: 3 şehit, 18 yaralı
TSK en kritik noktayı ele geçirdi!
Erdoğan çekilen terörist sayısını açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı'ndan flaş ek süre açıklaması!
Sinemada halk günü haftada ikiye çıkarıldı
Bakan Varank duyurdu! KOSGEB'ten büyük fırsat