YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Şecaat arz ederken sirkatini söylemek

04.10.2018 00:01

 

ABD Başkanı Trump BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla, kafalarındaki YENİ DÜNYA DÜZENİ formunu açıkça ortaya koydu. Özellikle artık gizliliğini yitiren bazı hususları alenen dillendirmesi ise oldukça dikkat çekti. Hele Trump’un "KÜRESELLEŞME DOKTRİNİNİ TANIMIYORUZ" ifadesi var ki, olanlardan ziyade olacakları başlı başına deşifre ediyor. Bu gücün mü, yalnızlığın mı, yoksa tükenişin bir sonucu mu bilinmez ama insanlık adına çokta hayra alamet bir geleceği işaret etmediği kesin.

Aslına bakarsanız Trump’un bu tavrının, “şecaat arz ederken sirkatin söylemesi” tabirini hak ettiği muhakkaktır. Bunun diğer bir ifadeyle, “bindiği dalı kesmek” değimiyle eş değer seyrettiğini de söylemek mümkün. Çünkü küreselleşmenin merkezinden yapılan “tanımıyoruz” açıklaması,  ABD hegemonyasının sona ermesine kadar gidecek bir nitelik taşıyor. Fakat her şeye rağmen kendi ekonomisini canlandıran ve askeri gücüne güvenen Trump’un, bu şekilde ERKEN İLAN ETTİĞİ bir zaferin sarhoşluğunu yaşadığı da varsayılabilir.

Özetle satır aralarında geleneksel tehdit anlayışını genişlettiği gözlenen ABD yönetiminin; Çin, Rusya, Almanya ve kendisiyle işbirliği yapmayan diğer ülkeleri tehdit olarak tanımladığı bir dönemdeyiz. CIA Başkanı’nın “artık terör örgütleri değil, devletlerle uğrayacağız” açıklaması, bu doğrultuda belirleyicidir. Zira Çin ile ticaret savaşını bir hesaplaşmaya doğru iten, en yakın müttefiki Avrupa’ya gider yapan, Suriye’de yeni savaşlar çıkarmanın planlarını hazırlayan ve D.Akdeniz’e yekten çökmek isteyenlerin, adeta tüm rakiplerine karşı mevzi alması başka türlü izah edilemez.  

O cihetle John Bolton’un İran’a yönelik “kıyameti koparacağız” sözlerine rağmen, AB ile İran arasında kurulan yeni finansal mekanizma, Çin’in “bıçak boğazımıza dayanmıştır” açıklaması, Alman Dışişleri Bakanı’nın “Trump’tan sonra da ABD ile ilişkiler düzelmez” cümleleri ve Sn. Cumhurbaşkanımızın Fırat’ın doğusuna değinmesi üst üste konulduğunda; ABD’nin izlediği bu hırçın politikanın, dünyayı nerelere sürüklediğini anlatmaya yeter de artar bile.

***

Hal böyleyken mevcut durumun ilerleyen zamanlarda, coğrafyamızla iltisaklı bir dizi olayı tetiklemesi kati surette inkâr edilemez. Hatırlayacağınız üzere FIRAT’IN DOĞUSU meselesinin, bu açıdan ilk ihtimal olduğuna geçen hafta değinmiştik. Gerçi İdlib’ de oyunu bozulan ve Münbiç’ de zaman kazanacak tarzda bir yol izleyenlerin, Fırat’ın doğusunda sinsi planlar yaptığı artık herkesçe biliniyor. Kaldı ki 1980’lerden beri K. Irak’tan başlayarak, Suriye de tamamlamayı düşündükleri bir hattın hayalini kurdukları tartışılmaz.

Bunun dini saplantıları ve jeopolitik çıkarlarının yanı sıra, ekonomik kazanımları ile de iç içe geçtiğini söylersek kesinlikle yanılmamış oluruz. Nitekim bölgede milyarlarca varil petrol rezervi ve paha biçilmez yer altı zenginlikleri, iştahlarını kabartacak sevilerdedir. Buna D.Akdeniz’in derinliklerinde yatan trilyonlarca metreküp doğal gazı ve petrolü eklediğimizdeyse, söz konusu manzara zaten kendiliğinden beliriyor.

Demem o ki Suriye savaşından sonra yada eş anlı olarak, coğrafyamızda yeni cephe/cepheler açılacakları hiç te ütopik değildir. Keza önceki hafta İran’ın Ahvaz şehrinde girişilen şey, bahsettiğimiz ayak izlerine fazlasıyla sahip. Yani İran-Suud ya da Arap-Fars adına ne dersek diyelim, malum odaklarca bir çatışmanın körüklenmesi halinde, bölgede çok ciddi krizlerin yaşanacağı şüphesiz. İlaveten Akdeniz’de konuşlandırdıkları donanmaların, BELLİ BİR AŞAMADAN SONRA KIBRIS KONUSUNU gündeme getireceğini de unutmamak elzem.

Hülasa başta Devletimiz olmak üzere tüm bölge ülkelerinin; Fırat’ın doğusundaki oyunu bozması ve İran ile Suud’un bir tuzağa düşmesini engellemesi önem arz etmektedir. Dahası BAE’nin buna ÇEŞNİ OLMASININ önlenmesi de bir o kadar gerekli. Zira Fırat’ın doğusu yabancı unsurlardan temizlenir, üzerinde türlü oyunlar kurulan ülkeler ise ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BİR ARADA TUTULABİLİRSE, inanın coğrafyamızı mahvedecek bu kurgunun ZEMİN KAYBINA UĞRAMASI işten bile sayılmayacaktır.

Vesselam.

Son Haberler

 • 1

  YKS ile MSÜ'ye başvuran adaylar için yeni düzenleme

 • 2

  İspanya'da ölü sayısı 27 bin 119 oldu

 • 3

  İngiltere'de 6 kişiye kadar buluşmaya izin verilecek

 • 4

  Borsada 6 Mart'tan bu yana en yüksek kapanış

 • 5

  Yeni Malatyaspor'da koronavirüs depremi!

Nazar değmiş kişi hangi duaları okumalı?
Keten tohumu faydaları nelerdir?
Topuk çatlakları neden olur?
Yüzdeki renk eşitsizliği nasıl geçer?
Münafikun suresi, Münafikun suresinin okunuşu ve anlamı
Tur suresinin faziletleri ve faydaları
Tur suresinin nüzul sebebi...
Tur suresinin okunuşu nasıldır?
Kalın bağırsak kanseri neden olur? İşte kalın bağırsak kanseri belirtileri
Kahve çekirdeği kurabiye nasıl yapılır?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua...
En Nafi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(28.05.2020)
Dolar ne kadar? 28.05.2020
Esmaül Hüsnadan Er Rauf isminin faziletleri
Maden suyu içmenin faydaları nelerdir?
Kabızlık neden olur?
Ayaktaki ödem nasıl geçer?
Tegabün suresi, Tegabün suresinin okunuşu ve anlamı
Necm suresinin faziletleri ve faydaları
Necm suresinin nüzul sebebi..
Necm suresinin okunuşu nasıldır?
Mide kanseri neden olur? İşte mide kanseri belirtileri