YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Şecaat arz ederken sirkatini söylemek

04.10.2018 00:01

 

ABD Başkanı Trump BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla, kafalarındaki YENİ DÜNYA DÜZENİ formunu açıkça ortaya koydu. Özellikle artık gizliliğini yitiren bazı hususları alenen dillendirmesi ise oldukça dikkat çekti. Hele Trump’un "KÜRESELLEŞME DOKTRİNİNİ TANIMIYORUZ" ifadesi var ki, olanlardan ziyade olacakları başlı başına deşifre ediyor. Bu gücün mü, yalnızlığın mı, yoksa tükenişin bir sonucu mu bilinmez ama insanlık adına çokta hayra alamet bir geleceği işaret etmediği kesin.

Aslına bakarsanız Trump’un bu tavrının, “şecaat arz ederken sirkatin söylemesi” tabirini hak ettiği muhakkaktır. Bunun diğer bir ifadeyle, “bindiği dalı kesmek” değimiyle eş değer seyrettiğini de söylemek mümkün. Çünkü küreselleşmenin merkezinden yapılan “tanımıyoruz” açıklaması,  ABD hegemonyasının sona ermesine kadar gidecek bir nitelik taşıyor. Fakat her şeye rağmen kendi ekonomisini canlandıran ve askeri gücüne güvenen Trump’un, bu şekilde ERKEN İLAN ETTİĞİ bir zaferin sarhoşluğunu yaşadığı da varsayılabilir.

Özetle satır aralarında geleneksel tehdit anlayışını genişlettiği gözlenen ABD yönetiminin; Çin, Rusya, Almanya ve kendisiyle işbirliği yapmayan diğer ülkeleri tehdit olarak tanımladığı bir dönemdeyiz. CIA Başkanı’nın “artık terör örgütleri değil, devletlerle uğrayacağız” açıklaması, bu doğrultuda belirleyicidir. Zira Çin ile ticaret savaşını bir hesaplaşmaya doğru iten, en yakın müttefiki Avrupa’ya gider yapan, Suriye’de yeni savaşlar çıkarmanın planlarını hazırlayan ve D.Akdeniz’e yekten çökmek isteyenlerin, adeta tüm rakiplerine karşı mevzi alması başka türlü izah edilemez.  

O cihetle John Bolton’un İran’a yönelik “kıyameti koparacağız” sözlerine rağmen, AB ile İran arasında kurulan yeni finansal mekanizma, Çin’in “bıçak boğazımıza dayanmıştır” açıklaması, Alman Dışişleri Bakanı’nın “Trump’tan sonra da ABD ile ilişkiler düzelmez” cümleleri ve Sn. Cumhurbaşkanımızın Fırat’ın doğusuna değinmesi üst üste konulduğunda; ABD’nin izlediği bu hırçın politikanın, dünyayı nerelere sürüklediğini anlatmaya yeter de artar bile.

***

Hal böyleyken mevcut durumun ilerleyen zamanlarda, coğrafyamızla iltisaklı bir dizi olayı tetiklemesi kati surette inkâr edilemez. Hatırlayacağınız üzere FIRAT’IN DOĞUSU meselesinin, bu açıdan ilk ihtimal olduğuna geçen hafta değinmiştik. Gerçi İdlib’ de oyunu bozulan ve Münbiç’ de zaman kazanacak tarzda bir yol izleyenlerin, Fırat’ın doğusunda sinsi planlar yaptığı artık herkesçe biliniyor. Kaldı ki 1980’lerden beri K. Irak’tan başlayarak, Suriye de tamamlamayı düşündükleri bir hattın hayalini kurdukları tartışılmaz.

Bunun dini saplantıları ve jeopolitik çıkarlarının yanı sıra, ekonomik kazanımları ile de iç içe geçtiğini söylersek kesinlikle yanılmamış oluruz. Nitekim bölgede milyarlarca varil petrol rezervi ve paha biçilmez yer altı zenginlikleri, iştahlarını kabartacak sevilerdedir. Buna D.Akdeniz’in derinliklerinde yatan trilyonlarca metreküp doğal gazı ve petrolü eklediğimizdeyse, söz konusu manzara zaten kendiliğinden beliriyor.

Demem o ki Suriye savaşından sonra yada eş anlı olarak, coğrafyamızda yeni cephe/cepheler açılacakları hiç te ütopik değildir. Keza önceki hafta İran’ın Ahvaz şehrinde girişilen şey, bahsettiğimiz ayak izlerine fazlasıyla sahip. Yani İran-Suud ya da Arap-Fars adına ne dersek diyelim, malum odaklarca bir çatışmanın körüklenmesi halinde, bölgede çok ciddi krizlerin yaşanacağı şüphesiz. İlaveten Akdeniz’de konuşlandırdıkları donanmaların, BELLİ BİR AŞAMADAN SONRA KIBRIS KONUSUNU gündeme getireceğini de unutmamak elzem.

Hülasa başta Devletimiz olmak üzere tüm bölge ülkelerinin; Fırat’ın doğusundaki oyunu bozması ve İran ile Suud’un bir tuzağa düşmesini engellemesi önem arz etmektedir. Dahası BAE’nin buna ÇEŞNİ OLMASININ önlenmesi de bir o kadar gerekli. Zira Fırat’ın doğusu yabancı unsurlardan temizlenir, üzerinde türlü oyunlar kurulan ülkeler ise ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BİR ARADA TUTULABİLİRSE, inanın coğrafyamızı mahvedecek bu kurgunun ZEMİN KAYBINA UĞRAMASI işten bile sayılmayacaktır.

Vesselam.

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Video

İmamoğlu kendi sözlerini inkar etti!

En iyi ilaç, sevgidir

Tıpta sanal gözlük dönemi

Dünyanın en zekice bağış reklamı

Böyle heyelan görülmedi!

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  İmamoğlu kendi sözlerini inkar etti!

 • 2

  AA'dan İmamoğlu cevabı

 • 3

  Ortak yayın trafiği de etkiledi

 • 4

  Yüzüne söyledi! Bu koca bir yalan

 • 5

  Süper Lig'de sürpriz ayrılık!

Türkiye bu yayını izledi! İşte tarihi programın detayları
Türkiye tarihi yayına kilitlendi!
Yıldırım'ın cevabı İmamoğlu'nu terletti!
İmamoğlu bu iddialara cevap veremedi
Binali Yıldırım, oyların nasıl çalındığını tek tek anlattı
Yıldırım'dan İmamoğlu'na tokat gibi cevap
İmamoğlu'ndan 'pes' dedirten sözler!
ÖSYM Başkanı Aygün: Sınav sorunsuz tamamlandı
Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçısı belli oldu
Hain tuzak bozuldu! Kilis'te 'canlı bomba' yeleği ele geçirildi
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye S-400 cevabı!
Senarist Yönetmen Derviş Zaim: Suriyeli nefretine karşıyım
Ömürleri boyunca CHP'ye karşı oldular
Başkan Erdoğan açıkladı: İhracatçıya döviz alımında vergi müjdesi!
Pençe Harekatı'nda 76 terörist etkisiz hale getirildi