YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Üç Vakte Kadar

07.02.2019 00:01

Dünya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya… Adına ister Pentagon diyelim yada Amerika’nın derinleri, kısacası ABD müesses nizamı ile malum ailelerin kapışması artık tüm dünyaya nüfuz etmiş durumda. Yani “her yüzyıl yaşanan yeni dizayn senaryoları, bulunduğumuz çağda da kendini hissettirir bir vaziyette” seyrediyor. Tek fark; belli bir zamana dek beraber çalışan kadim ortakların, menfaatleri gereği AYRI SAFLARDA yer almasından ibaret. Buna istinaden her geçen gün bir yerlerin karıştığına ve türlü oyunların kurgulandığına şahitlik ediyoruz doğal olarak. Asıl aktörler ise uzlaşma ikliminden şimdilik uzak bir görüntü veriyorlar. Neticede ise adım adım büyük savaşın taşları döşenirken, ÜÇ VAKTE KADAR bunun ülkesel bazda sıcak bir çatışmaya dönüşmesi kuvvetle muhtemel görülüyor.  

Sadece bizler değil elbette, azımsanmayacak sayıda stratejist ve ekonomist de, bahsettiğimiz tarzda bir savaşın “ABD adına kaçınılmaz” olduğu düşüncesinde hem fikir. Tezlerine bakılırsa; trilyonlarca dolar borcu olan ABD’nin, ancak bu sayede BORÇ YÜKÜNDEN kurtulabileceği yönünde. O yüzden petrol ve gaz zengini bölgelerin ABD hâkimiyetine girmesi, rakiplerini bir şekilde kendilerine bağımlı kılacağından savaşı kazanmalarında da en can alıcı unsur olarak ifade ediliyor. Tabiri caizse borcunu sıfırlamak ve yeni döneme hükmetmek amacındaki süper gücün, “kaos üreterek gayesine ulaşmak istediği” gibi bir fotoğraf mevcut önümüzde. Mesela petrol zengini Suud’un, 2017 ortalarında hizaya getirilmesinden tutunda, Bolton’un “petrolü ABD için fark yaratır” dediği Venezuela’da sahnelenen son darbe girişimi ne kadar devam eden süreci aynı perspektifte okuyabiliriz.

Hal böyleyken tarafların, HEDEFLER üzerinden bariz hesaplaşmalar içerisine girdiği bir dönemde olduğumuz kesinlikle tartışılmaz. Hedefler zaten ortada ama ABD’nin RAKİPLER ifadesinin altını, şuanda bazı odaklarca organize edilen aşırı sağ akımlar ve Sarı Yelekliler hadiseleriyle gardı düşürülen AB’nin TAM MANASIYLA doldurmadığı muhakkak... Öyle ki uluslararası platformlarda hızla büyüyen Çin’i, ABD için uzun vadede bir beka sorunu biçiminde tanımlamaları bunun ispatı konumunda. Çin’in geçmişten günümüze DİYALOG KURDUĞU ÜLKELERDE İSE HEP KARIŞIKLIK YAŞANMASI, bu doğrultuda teyit edici bir özellik taşıyor. Keza yıllar önce Ukrayna’daki ayaklanmaların devrimle sonuçlanması, Brezilya hükümetinin yönetimden el çektirilmesi, Nijerya’nın karışması, Güney Sudan’ın hali pür melali, Gabon’daki darbe girişimi, İran’ın hedefe konulması, Rusya yaptırımları, Venezuela’nın maruz kaldıkları ve İpek Yolu güzergâhında ki ülkelerin başına gelenler fazla söze hacet bırakmayan cinsten.   

Anlayacağınız içeride Trump’u kuşatan ve kendi politikalarını uygulatan ABD müesses nizamı, devşirdiği devletlerle beraber birçok bölgede güçlü rakiple mücadele etmekte. Ekonomi, kaos, ayaklanma ve darbeler kullanılarak, adeta satranç tahtasında hamleler yapıldığı ise arık sır değil. Zira ABD’nin asıl rakibi aileler olduğu için BİRİNCİ ÖNCELİĞİ evvela Çin’e ve projelerine, sonra da bir takım Avrupa ülkeleriyle Rusya’ya verdiği kati surette yadsınamaz. Bu noktada Afganistan ile bir anda müzakerelere başlamaları, dolaylı olarak ilerde Çin’e nasıl yansıyacak bilinmez ama ZAMANLAMASI, “bayram değil seyran değil…” türküsünü hemen akıllara getirmiyor sayılmaz. Tabi ABD yönetiminin Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşmasını askıya alması da unutulmamalı…

Hülasa özetlemek gerekirse; görüleceği üzere önümüzdeki iki yılın, DÜNYA ADINA ÇOK FIRTINALI GEÇECEĞİNİ tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yoktur. O cihetle herkesin nerede durduğunu iyi idrak ederek Büyük Türkiye davasını küçük hesaplarla zedelememesi elzemdir. Hak, ahlak, yasalar ve sağduyu çerçevesinde Milli ve Manevi değerlere sahip çıkılması kadar, bütünlüğümüzü törpüleyecek tavırlardan uzak durması da hayati bir öneme sahiptir. Yoksa tehlikeyi anlatmak için aylar önce malum bir istihbarat örgütünün; " Çince, Farsça, Arapça ve Türkçe bilen, daha fazla eleman çalıştıracaklarını” açıklaması üzerine başka bir şey söylenemez.

Vesselam…                                                                                                                                                                                  

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.