YAZARLAR

Tüm Yazıları Cihad Artan

Yol arkadaşı

11.01.2019 00:01

 

90’lı yılların İstanbul’unu çoğunuz hatırlarsınız. Çoğunuz diyorum, çünkü gençlerin bunu bilmemesi kadar, “Hafıza-ı beşer nisyan ile maluldür” diye de bir realite mevcut. Lakin bilmemek öğrenmemeye mani olmadığı gibi unutmakta tekerrür etmemesi için bir bahane olarak görülemez. Bu durumda hiçbir ÇIKAR GÖZETMEKSİZİN doğru bir çözümleme yapmak, ilerisi adına HAYATİ bir önem taşımaktadır. O sebeple 90’ların İstanbul’u denilince, hemen aklımıza SUSUZLUK, KİRLİLİK, YOKLUK ve ZORLUK geldiği herkesin malumu. Beceriksizlik mi, imkânsızlık mı yahut bir zihniyet meselesi mi bilinmez ama krater gölünü andıran çukurların, sinsice avını beklediği günleri kim unutabilir ki? Ya devamlı kesilen elektriklerin mecbur bıraktığı gaz lambalarını… Patlayan çöplüklerin şehre bıraktığı hezeyanı…

Evet, gerçekten de böyleydi. Belki yeni jenerasyon abarttığımı düşünebilir. Fakat tarihi vesikalar, “en çok yaşayan bilir” düsturunun şahitleri olarak fazla söze hacet bırakmıyor. Peki, sadece bu kadar mıydı? Elbette ki değildi. Sokağın sessizliğini, köşede günlerce alınmayan ÇÖPLERİN hışırtısı bozardı mesela. İnsanların yarım saatlik yolculuğu, yarım günlük yorgunlukla tamamladığını yüzlerinden anlardık. Güneşin, vaktinde alınamayan maaşların üzerine doğduğunu da en çok babalarımız bilirdi. Gözü MUSLUKTA, kulakları mahalleye gelecek su tankerinin klaksonunda olan annelerimizin cefası ise cabası…

Hayat gerçekte de çok zordu Doksanlı yılların İstanbul’unda. Ne günümüzün geniş ve bakımlı yoları vardı o dönem, ne yeraltı metrosu, ne de katı atık merkezleri… Bırakınız şehrin en ücra köşelerine su veya doğalgaz hattı götürmeyi, atıksuların arıtılarak geri dönüşüme kazandırılması hayal mesabesinde sayılırdı. O da ne ki devasa büyüklükteki MİLLET BAHÇELERİNİN yerinde yeller esiyor, rengârenk çiçeklerin boy gösterdiği parklar bile, ancak belli merkezleri süslüyordu dersek yeridir. Tabi birkaç mekân dışında neredeyse nefes alacak yer bulamayan insanların, oralara ailece gideceği toplu taşıma vasıtası bulabilmesi de ayrı bir konu. Tehlikeli boyutlara ulaşan HAVA KİRLİLİĞİ, Haliç’in burunları sızlatan KESKİN KOKUSU ve tarihimizin yaşayan figürleri olan eski yapıların BAKIMSIZLIĞI ise hafızalardaki yerini hala koruyor.

Derken bir ADAM çıktı meydana. İstanbul aşığı olduğu kadar, Türkiye aşkıyla tutuştuğunu bu dem daha fazla anladığımız bir LİDER. Tüm olumsuzlukları olumluya çevirecek bir kadroyla liyakat, ehliyet, ahlak ve sadakatin ne idüğünü ispatlayan, azmi ve samimiyeti sayesinde de her türlü zorluğun üstesinden gelmeyi başaran bir BAŞKAN. İstanbul’un tüm kimliklerine hizmet götüren, ötekileştirmeyen ve hakkı gözeten tarzıyla da bizden biri olan RECEP TAYYİP ERDOĞAN… O gün bu gündür, İstanbul’da sayısız proje ve eserlere imza atıldığı muhakkaktır. Yoksa 90’lara nazaran kıyas kaldırmaz bir ivme yakalandığını kim inkâr edebilirdi ki?

Bu bağlamda yaklaşan 31 Mart seçimlerinin de, gelişen dünya ve değişen gereksinimler dolayısıyla, yine AYNI VİZYONUN yeni eserler inşa etmesine imkân sağlayacağı şüphesizdir. Sn. Erdoğan’ın “Hayatta en büyük zenginlik dost biriktirmektir. Bu yolda Rabbim bize Binali Bey gibi sağlam dostluklar nasip etti” dediği kıymetli bir DEVLET ADAMININ, bu iş için seçilmesi ise oldukça önemli. Nitekim yaptıkları yapacaklarının teminatı olan Sn. Yıldırım’ın, bilgisi ve becerisinden ziyade alçak gönüllülüğü, sempatikliği, babacanlığı, güvenilirliği, ciddiyeti, duygusallığı, vefası, dahası İSTANBUL SEVDASI, İstanbul’a farklı bir çehre (eser) kazandıracak iradeyi kendinde barındırması açısından tartışılmaz. Keza Sn. Binali Bey’in dile getirdiği; “Kadıköy'ün de sorunlarını çözeceğim, Sultanbeyli'nin de sorunlarını çözeceğim. Pendikliye de Beşiktaşlıya da hesap vereceğim... Üsküdar'ın derdi de benim derdim, Bakırköy'ün derdi de benim derdim. Beyoğlu'nun isteği benim için talimat, Sarıyer'in isteği de benim için aynı şekilde emir” sözlerini, ancak bir GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİYLE izah etmek mümkün.

Son tahlilde karar, elbette ki siz İstanbullulara ait. Bilenler bilmeyenlere anlatsın…   

Vesselam…

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..