İpek Yolu Projesi Nedir? İpek Yolu Projesi Hakkında Bilgiler

Güncelleme: 29.01.2019 10:06

Son yıllarda dünyada lojistik konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden biri, dünyanın yeni ekonomik gücü Çin üzerinde. Birçok dünya markası, tüm yatırımlarını bu ülkeye yönlendirirken, neredeyse tüm üretimlerini de bu bölgeye kaydırmış durumda.

Çin devlet başkanı Şi Cinping, 2013 yılında duyurduğu bir proje ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. İpek Yolu Projesi, Orta Asya, Orta Doğu ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nu yeniden harekete geçirmek için yapılacak çalışmaları ele alıyor. Peki bu proje neleri içeriyor?

İpek Yolu Projesi Nedir?

Çin devlet başkanı Şi Cinping, tarihi İpek Yolu’nu yeniden hareketlendirmek adına 2013 yılında büyük projesini açıklamıştı. Bu proje Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar birçok ülkeyi içeriyordu. Proje kapsamında  Avrasya coğrafyasında yeni demiryolu hatları, enerji boru hatları, deniz rotaları ve otoyolları yapılması ve bu sayede lojistiğin daha hızlı bir hal gelmesi hedefleniyordu.

Proje kapsamında Orta ve Güney Asya ülkelerine 40 milyar dolarlık altyapı yatırımları yapılması planlandı. Bunun için de Asya Altyapı Bankası (AIIT) kuruldu ve Türkiye’de bu bankanın kurucu üyelerinden biri oldu. Bankanın temel amacı bu projeye finansman sağlamaktadır. Proje sadece ekonomik değil jeopolitik açıdan da büyük önem taşıyor.

İpek Yolu Projesi Uygulamaları

2014 yılı sonu itibariyle çalışmaya başlayan dünyanın en uzun demiryolu hattı sayesinde Çin Yiwu’dan kalkan bir tren İspanya’nın başkenti Madrid’e kadar ulaşabiliyor. Diğer taraftan projenin denizyolu kısmında ise Çin’den Hin Körfezi ve Akdeniz’e kadar uzanan bir yol ile de deniz lojistiğinin hareket kazanması ön görülüyor.

Türkiye’de İpek Yolu Projesi Uygulamaları

Türkiye, İpek Yolu Projesi kapsamında Borusan Lojistik, Kazakistan’da bulunan fiziksel varlığını da kullanarak bu yolu harekete geçirmiştir. Bu uygulama ile Borusan Lojistik’i kullanarak Çin’e taşımacılık yapmak isteyen kişiler ve kurumlar ürünlerini 14 ile 18 gün arasında ulaşımı yapılabiliyor.

 

Borusan Lojistik ile Çin lojistiği konusunda çalışmalar yapabilir ve çok uzun süreler beklemeden kısa sürede işlemlerinizi çözebilirsiniz.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'ye peş peşe operasyon!
Malezya'da 30 dükkan yok oldu
İlan İHH
ABD'den yeni Huawei kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı!
Maduro'dan erken seçim çağrısı
ABD Kongresinde ilk kez iftar verildi
Savcı Sayan Ne Yaptı Öyle?..
Fransa Kıbrıs'ta üs kuruyor
'S-400'ler Türkiye'nin bekası için acilen kurulmalı'
İslam düşmanlığı bitmiyor! İslamafobia dünyada hortlatılıyor
İftar ve sahurda soğuk suya dikkat!
Oruç hafızamızı güçlendirir
YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...
Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!

DGS geç başvurusu ne zaman yapılacak?

Dikey Geçiş Sınav ı(DGS) başvuru süreci tamamlandı. 30 Haziran'da gerçekleşecek olan DGS'nin başvuru tarihlerini kaçıran adaylar, geç başvuru tarihinin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki DGS geç başvurusu ne zaman yapılacak? DGS geç başvurusu ne zaman yapılacak? Geç başvuru ücreti ne kadar?

Bir dolar ne kadar?

İnsanlar dolar kuru ile ilgili gelişmeleri merak ediyor. Peki dolar ne kadarla başladı? 21 Mayıs dolar kuru ne oldu? Dolar kaçtan satılıyor? Dolar kuru ne kadar oldu? Bu soruların cevabı haberimizde.

21 Mayıs 2019 çeyrek ve yarım altın fiyatları nedir?

21 Mayıs 2019 Altın piyasalarında son durum nedir? 21 Mayıs 2019 gram altın kaç TL? Altın'da son durum, Çeyrek altın ne kadar?Tam altın kaç TL? Altın gram fiyatı ne kadar? Gram altın kaç TL? 21 Mayıs 2019 Perşembe Altın fiyatlarında son durum? Altın fiyatları seçim sonrası ne kadar oldu?

İstanbul'da hava nasıl olacak?

Mayıs ayı ile birlikte havaların ısı derecesinde de artmalar yaşandı. Ramazan'ı Şerif'e ise güneşli ama yakmayan bir hava ile giriyoruz, Sıcaktan bunalma korkusu şimdilik insanlarda oluşmmadı. Güneşli havalar Marmara'da hakimiyetini sürdürüyorken meteorolojiden yeni bir haber geldi. Marmara'da havalar nasıl olacak? İstanbul'da hava nasıl olacak? Meteoroloji hava durumu nedir? İşte detaylar.

20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı ne?

20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı belli oldu? 20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı ne? İşte 20 Mayıs 20:30 Hadi ipucu sorusu ve cevabı...

En Çok Okunan Haberler