Terörün nefesi kesildi

Güncelleme: 18.12.2018 00:02

Neşat Gündodğdu

PKK’nın Türkiye’de büyük bir darbe yediğini söyleyen SETA Güvenlik Uzmanı Murat Aslan, İç güvenlik operasyonları ile uyuşturucu ve kaçakçılık geliri de yok olan PKK’nın Suriye’deki ve Irak’taki unsurları olan YPG/PYD’nin ancak ABD’nin sağladığı sunî teneffüs ile faaliyet yürütebildiğinin altını çizdi. Aslan, “Eğer Türkiye terör örgütünü bu devletlerden ve bulunduğu ortamdaki diğer kaynaklardan izole ederse PKK’nın çöküş süreci mutlaka başlayacaktır” dedi.

ABD’Yİ ANCAK TÜRKİYE KURTARIR

ABD’nin YPG ile girdiği ortaklıktan pişman olduğunu ve bundan vazgeçmek istediğini belirten Aslan, “ABD, YPG ile çıktığı bu maceradan geriye dönmek istiyor ancak nasıl döneceğini bilmiyor. İşte burada ABD, Türkiye ile iş birliği içerisinde Özgür Suriye Ordusu’nu esas alarak yeni bir yapılanmaya girerse özellikle Suriye Demokratik Güçlerinin içerisindeki Arap oluşumları da dâhil ederek o takdirde ABD bu bataklıktan kurtulmuş olur” şeklinde konuştu.

ABD SAVAŞMAYI BİLMİYOR

ABD’nin Irak ve Afganistan’da yaşadığı tabloyu Suriye’de tekrar yaşayacağını dile getiren Aslan, ABD için tek kurtuluşun Türkiye ile ortak hareket etmek olduğunun altını çizerek, “ABD bu bataklıkta gömülüp gidecek. Çünkü Irak’ta, Afganistan’da yaşamış olduğu tecrübe ABD’nin artık gayrinizamî boyutu olan mücadelelerde çok başarılı olamadığını gösteriyor. Devam ederse Suriye’de bunun uzantısı olur” ifadelerini kullandı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

PKK’nın uyuşturucu ve kaçakçılıktan sağladığı gelir kapılarına yönelik gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonrası etkisi iyice kırılan ve çözülme sürecine giren terör örgütü PKK’nın Türkiye’de yaşam alan yok oldu. Türkiye sınırındaki devletlerde PYD/YPG isimleri ile faaliyetlerini sürdüren PKK’nın ABD ve Suudi Arabistan’dan aldığı desteğin de kesilmesi ile sonun geleceğini söyleyen SETA Güvenlik Uzmanı Murat Aslan, Trump’ın Suriye’den çekileceği ve PYD iş birliğini sonlandıracağını açıklamalarına temkinli yaklaşılması gerektiğin altını çizdi. Aslan, Türkiye’nin her ne şart altında olursa olsun terör örgütlerini temizleyeceğini kaydederek,  “Türkiye güvenlik çıkarları için her türlü adımı atmaktan geri durmaz. Çünkü onların başarısı ileride bizim için çok büyük sorunlar yaratacak. Türkiye o nedenle bir terör devletinin kurulmasına izin vermeyecektir. Suriye’nin bölünmesine ve bir terör devletin yaratılmasına Türkiye izin vermeyecektir” diye konuştu.

“PKK büyük bir ricat içerisinde”

PKK/PYD’nin hem teröristleri hem de lojistik faaliyetlerinin kurutulması gerektiğini dile getiren Aslan, bunu sağlamaya çalışırken sadece Suriye ve Irak’taki yapıyla değil aynı zamanda Avrupa’daki yapıyla da hatta ABD’deki yapıyla da mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi. Aslan, Türkiye’nin topyekûn mücadele içerisine girmesinin bayağı bir aşama kaydetmesine neden olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bir yanda terör örgütünün en önemli maddi kaynağı uyuşturucuya yönelik başarılı operasyonlarla maddi kaynakları kurutulmaya çalışılırken diğer yanda ise PKK’nın, ABD’den Suriye’yi bahanesi ile almış oldukları silah, malzeme, teçhizat yardımı ve Suudi Arabistan’ın ABD aracılığıyla aktarmış olduğu milyonlarca doları var. Dolayısıyla Türkiye’nin sadece PKK ile değil PKK’ya yardım eden tüm oluşumlarla mücadele etmesi gerekiyor. PKK’nın yurt içerisindeki unsurlarının hem lojistik altyapısı hem de sahadaki elemanları büyük bir ricat içerisinde. Suriye’deki ve Irak’taki unsurları ise ABD’nin sağladığı sunî teneffüs ile ancak faaliyet yürütebiliyor. Eğer Türkiye terör örgütünü bu devletlerden ve bulunduğu ortamdaki diğer kaynaklardan izole ederse PKK’nın çöküş süreci mutlaka başlayacaktır. Ancak çöküş sürecindeki en önemli dönüm noktası, sahada görmüş olduğu desteğin kesilmesidir. Şu an PKK şu an Türkiye’de desteğe ulaşamıyor ancak Suriye ve Irak’ta yerel unsurlardan değil ancak dış güçlerden aldığı destek ile ayakta duruyor. Bu destek de eğer kesilirse bu ricat hızlanacaktır.”

“ABD, Irak ve Afganistan’da kaybetti, Suriye’de de kaybedecek”

Trump’ın daha önce de Suriye’den çekilme yönünde bir söylemi olduğunu ancak Amerikan Devleti’nin iç dinamiklerindeki anlaşmazlıklar, çelişkilerin tutarsızlıkları beraberinde getirdiğini ifade etti. Aslan, Trump’ın bu söylemine rağmen ABD Savunma Bakanlığı’nın uygulamaları şu ana kadar aynı şekilde devam ettiğini belirterek Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu şöyle açıkladı: “Türkiye’nin Trump’ın söylemini değil ABD’nin sahadaki pratiğini görmesi gerekiyor. Trump’ın söyleminde her ne kadar umut varsa da ABD’nin eylemlerinde kısa vadede çok büyük bir değişiklik beklenmemeli. ABD zamanında çıkmış olduğu bu macerada aslında büyük pişmanlıklar duyuyor çünkü geriye dönmek istiyor ancak nasıl döneceğini bilmiyor. İşte burada ABD, Türkiye ile iş birliği içerisinde Özgür Suriye Ordusu’nu esas alarak yeni bir yapılanmaya girerse özellikle Suriye Demokratik Güçlerinin içerisindeki Arap oluşumları da dâhil ederek o takdirde ABD bu bataklıktan kurtulmuş olur. Eğer aynı şekilde yola devam etmek isterse o bataklığa batmıştır. Ya botları bırakacak ya birisi elini tutacak dışarı çıkaracak. Dışarı çıkaracak olan da Türkiye’dir, ya da ABD bu bataklıkta gömülüp gidecek. Çünkü Irak’ta, Afganistan’da yaşamış olduğu tecrübe ABD’nin artık gayrinizamî boyutu olan mücadelelerde çok başarılı olamadığını gösteriyor. Devam ederse Suriye’de bunun uzantısı olur.”

PKK/PYD’ye Arap desteği

Aslan, Suriye’de Suudi Arabistan’ın sağlamış olduğu parasal desteğin doğrudan terör oluşumlarına gittiğini söyleyerek Suudi Arabistan’ın ve Birleşik Arap Emirliklerinin sahada askeri olduğunu ayrıntısını paylaşarak şunları söyledi: “Şu an Suriye’de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri asker konuşlandırdılar ve bunu herkesten gizlemeye çalışıyorlar. Suudi Arabistan Suriye’ye neden müdahale eder? Aynı anda İsrail ile el sıkışmaya hazırlandığını da dikkate alırsanız Suudi Arabistan’ın ve BAE’nin aslında Ortadoğu’ya ihanetini ortaya çıkarırsınız. Suriye’de Arap kimliğine ihanetin bir devamı var. Bu iki ülke Suriye’nin refahına veya Suriye’deki demokratik gelişmelere değil, merkezinde PKK olan bir oluşuma destek sağlayarak aslında İsrail politikalarını desteklemiş oluyorlar. Mısır ile ilişkilerini ve Yemen’e yönelik müdahalesini de dikkate alırsanız tamamen yayılmacı, bölgedeki demokratik normların gerçekleşmesinden ve gelişmesinden ziyade baskılayıcı bir siyaset izledikleri görünüyor. Dolayısıyla Suudi Arabistan ve BAE bölgedeki istikrarsızlığa katkı sağlamak dışında bir faaliyet yürüttüğünü söylemek zor.”

Doğu'da hayat dondu!
Başakşehir'de yangın
Ankara'da trafik kazası
İstanbul'da FETÖ operasyonu
Türk askeri olmasaydı donardık

Günün diğer manşetleri

İran ordusu hünerlerini sergiliyor...

Unutulmaz videolar... İran ordusuna mensup özel tim askerlerinin vazoyu bir türlü kıramadığı anlar kameralara böyle yansımıştı...

Kürek değil bu yürek işi!

Eşek şakası

Atatürk tüccarı Yılmaz Özdil'i yerden yere vurdu

Oyunucu Gürgen Öz'den Atatürk tüccarı Yılmaz Özdil'e sert eleştiri..

CHP'li vekil vatandaşa küfredip aracını üstüne sürdü

CHP'nin skandalları bitmek bilmiyor! Son olarak sosyal medyaya düşen görüntülerde, CHP'li Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger'in arabasını sokaktaki bir dükkanın park yerine izinsiz koyduğu ve kavga çıkarttığı görüldü.

'Öldürmeden önce kendi mezarını kazdırdılar'
Meteoroloji saat verdi: Kuvvetli geliyor
AB İngiltere'yi bağımsızlık konusunda uyardı!
Sınırlarımız Mehmetçik ile güvende!
FETÖ hakkında kan donduran rapor!
Başkan Erdoğan'dan çok şık hareket!
Zillet ittifakında bir kriz daha!
İnsanoğlunun tabiata verdiği zarar sanıldığından fazla!
Rusya'da uçak çalma girişimi
Merkel'den 'Avrupa Ordusu' açıklaması!
ABD yüzlerce DEAŞ'lıyı kendi üssüne götürdü!
İttifak dediğin böyle olur! Karşılıklı jestler...
Yıldız futbolcuya hapis cezası!
Milyonlarca kiracıyı etkileyen düzenleme!
Genel Başkan Yardımcısı duyurdu
Yılmaz Özdil'e fena çaktı
Vatandaş haddini bildirdi
Eyyup Yıldız Bahçeli'nin Başdanışmanı oldu

En Çok Okunan Haberler