6284 tuzak kurduruyor

Güncelleme: 01.01.2019 09:08

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanunda yer alan “Kadının beyanını esas alınır” ilkesi birçok mağduriyete neden oluyor.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

AB fonları ile desteklenen sözde kadın haklarını koruduğunu belirten örgütlerin dayatması ve bunlara destek veren bir kısım medyanın oluşturduğu kamuoyu baskısı ile TBMM tarafından çıkarılan 6284 sayılı kanun Türk toplum yapısına aykırı birçok durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Son yıllarda artan sorunlara dikkat çeken yazar Sema Maraşlı, bu konuda ciddi bir sorun olduğunun altını çizdi. TÜRKAD’dan Avukat Öznur Uslu ise, kanunun art niyetli kişilere fırsat sunduğunu belirterek yasada düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Mağduriyetler yaşanıyor

Yazar Sema Maraşlı, kadının beyanının esas kabul edildiği 6284 nolu yasanın birçok mağduriyete neden olduğunu belirterek din düşmanı bazı kişilerce bunun istismar edildiğini de kaydetti. Maraşlı, “Hapiste tuzak kurulan birçok imam var. İmam yanında öğrencisiyle kamere olmayan bir odaya girip sadece cüz alıyor ama çocuğu öğreten bazı aileler taciz iftirasını atıyor. Bunun yapan çocuğun ailesinin din karşıtı bir tutum içerisinde olduğu sonrasında anlaşılıyor. Maksat burada ‘imam onu yaptı bunu yaptı’ demek. Çocuk, ‘hoca beni kucağına aldı’ diyor ama o da yalan. Sonuçta 25 yıl ceza alıyor. Kamuoyunda da tacizci imam diye bilinerek hedeflerine ulaşan bir kesim oluyor” dedi.

Yasal düzenleme şart

Öznur Uslu yasadaki boşluktan faydalanmak isteyen art niyetlilerin önlenmesi için yasada düzenleme yapılması gerektiğini söyleyerek, “Yasaya bir madde eklenerek belli bir süre içinde iddiasını delillerle ispat edemeyen kadın için yaptırım uygulanırsa, bu hakkın kadın tarafından kötüye kullanılması engellenir” diye konuştu.

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Ayasofya'nın 'cami' olduğu yıllar

İşte 1935 yılında alınan kararla müzeye çevrilen Ayasofya'nın 1904 yılında henüz cami olarak kullanıldığı döneme ait fotoğraflar... Twitter'ın sevilen hesaplarından Tarih Lügatı sayfası yayınladığı fotoğraflarla ilgi çekiyor. Ayasofya müzeye çevrilmeden önce çekilmiş ender fotoğraflardan.

Londra'da anma töreni

Yeni Zelanda yasa değişikliğine gidiyor

Washington'da terör saldırısına tepki

Günün diğer manşetleri

Arnavutköy'de fabrika yangını

SOLOTÜRK'ten gösteri uçuşu

THY'den Çanakkale anısına özel video

Geçen yıl özel bir uçuş ve anonsla Çanakkale Şehitlerini anan Türk Hava Yolları (THY), bu yıl da şanlı zaferin kahramanları için özel bir video yayınladı.

'Tosun' yeniden yollara düşecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) şirketi İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (İETT) Şişli garajındaki atölyesinde, 1968'de üretilen Türkiye'nin ilk yerli troleybüsü "Tosun", çevresel farkındalık oluşturması amacıyla yakında yeniden yollarda olacak.

John F. Kennedy'in, suikaste uğramadan önce unutulmaz konuşma

Bakan Soylu kirli ittifakı anlattı: HDP'lileri CHP'den, İYİ Parti'den, Saadet Partisi'nden aday yaptılar
Brexit için son karar verildi: Oylanmayacak!
Devlet Başkanı: Ölü sayısı 1000 olabilir
Akar'dan çok önemli mesaj: Fırat'ın doğusunda...
Şenol Güneş: Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası için buradayım
Hollanda'da silahlı saldırı! Ölüler var...
Bakan Soylu: İran ile sınırda ortak operasyon başlattık
Son seçim anketinden bomba sonuç!
Saadet Partisi adayı, terör propagandasından gözaltında
17 Aralık davasında karar çıktı!
Başkan Erdoğan'dan 'Yeni Zelanda' mesajı!
Katliamın ardından hikayeleri kaldı..
İran'dan yeni hamle!
PKK ile Irak arasında sıcak çatışma!
Başkan Erdoğan'dan sert mesaj!

En Çok Okunan Haberler