Bilim Nuh Tufanı'nı doğruluyor

Güncelleme: 19.12.2018 13:46

Prof. Dr. Seyyid Irmak, bilimin Nuh Tufanı'nı doğruladığını ve merkezinin de Cudi Dağı çevresinde olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Şırnak Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Seyyid Irmak, "Nuh tufanının izleri bu bölgenin topraklarının yapısında gizli. Çamur akıntısı ve bilimsel bulgular Nuh tufanının Cudi Dağı ve çevresinde olduğunu bize gösteriyor." dedi.

Prof. Dr. Irmak, Hz. Nuh'un gemisinin nerede olduğunun yıllardır bilim adamlarınca tartışıldığını belirterek, 2 yıldır sürdürdüğü bilimsel çalışmalarda Nuh tufanının izlerinin kent genelindeki toprak yapısında gizli olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Nuh'un gemisinin izlerinin yerine tufanınkinin araştırılması gerektiğine dikkati çeken Irmak, Şırnak bölgesinin toprak yapısının GAP Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce incelendiğini, bilimsel sonuçlara göre Nuh tufanının izlerinin Cudi Dağı ve çevresinde görmenin mümkün olduğunu aktardı.

Irmak, Kur'an-ı Kerim'de Hud Suresi'nin 44. ayetine göre Cudi Dağı'nın bu bölgede olduğunu vurgulayan Irmak, şunları kaydetti:

"Şırnak'a ilk geldiğimde toprak yapısında bir değişiklik fark ettim. Ondan sonra bu konu üzerine araştırma yapmaya başladım. Bu konuyla ilgili zaman zaman araştırma yapmak için yurt dışından da geliyorlar. Bazen Ağrı Dağı bazen de Cudi Dağı'nda Nuh'un gemisinin izlerini araştırıyorlar. Oysa Nuh tufanı günümüzden 7 bin 8 bin yıl öncesinde cereyan etmiş. O geminin şimdiye kadar tahtaları varsa çivilerinin ayrışıp toprağa karışması lazım. Oysa geminin izinden ziyade tufanın izini arasak daha kolay olur. Ben geminin değil tufanın izini araştırıyorum. Bu bölgede Nuh tufanı ile ilgili bilimsel çok bulguya ve tufanın izine rastladım. Nuh tufanının izleri bu bölgenin topraklarının yapısında gizli. Çamur akıntısı ve bilimsel bulgular tufanın Cudi Dağı ve çevresinde olduğunu bize gösteriyor."

"Çamur akıntılarından metrelerce kalınlıkta depozitler bulunmakta"

Nuh tufanını anlamak için bölgenin jeolojik yapısını iyi bilmek gerektiğini dile getiren Irmak, şöyle dedi:

"Cudi ve Gabar dağının güneyi ve kuzeyindeki yapılarda, Kumçatı beldesindeki çukur alanlarda, Silopi tarafında ve Şırnak merkeze yakın çevrede çamur akıntılarından metrelerce kalınlıkta çok ciddi depozitler bulunmakta. Bunlar Nuh tufanının en bariz izlerinin bilimsel bulguları ve kanıtlarıdır."

Nuh tufanının dünyanın her yerinde mi yoksa lokal bir alanda mı olduğunun da bir diğer tartışma konusu olduğuna işaret eden Irmak, araştırmalara göre tufanın lokal bir alanda gerçekleştiğini belirtti.

Irmak, tufanın izlerinin yukarı Mezopotamya'da bulunduğunu anlatarak, "Şanlıurfa, Batman, Hakkari, Viranşehir, Kızıltepe, Nusaybin ve Cizre civarında toprağın tamamına yakını çamur akıntılarından oluşuyor" diye konuştu.

Dini literatüre göre Nuh tufanından önceki şiddetli yağışın 40 gün sürdüğünü, suların tahliyesinin ise 6 ay devam ettiğini aktaran Irmak, şu değerlendirmede bulundu:

"40 gün süren yağışın 6 ayda tahliye edilmesi yağışın şiddetini gösteriyor. Bu yağmur suları dağların yamaçlarındaki toprakları sürükleyerek çukur yerlerde, Cudi, Gabar ve Namaz dağlarının eteklerinde depolanmıştır."

Ağrı Dağı ve çevresinde de daha önce bilimsel çalışmalar yapıldığını ifade eden Irmak, Cudi Dağı ve çevresinde şiddetli sel sularının taşıdığı çamur akıntısı izinin Ağrı Dağı ve etrafında bulunmadığını sözlerine ekledi.

Uluslararası sulardaki 'Birlik Operasyonu'

Orta Toroslar'ın saklı güzellik: Uçansu Şelalesi

Liselilerden ithalata son veren üretim

Aynı atölyede 41 yıldır karı koca ter döküyor

SAHA İstanbul savunmanın çekim merkezi oldu

Günün diğer manşetleri

Lider olunmaz Lider doğulur...

Timsaha kafa tutan kedi

5 ton esrar ele geçirilmişti! İşte ilk görüntüler

Türk güvenlik güçlerinin uluslararası sularda gerçekleştirdiği ve 5 ton esrarın ele geçirildiği operasyonun görüntüleri İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Film sahnelerini aratmayan operasyonda 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Tonlarca ağırlığındaki su arabayı dümdüz etti

Tasarımcılık hobiye dönüşüyor

Bu mini lazer yazıcı makinesi dilediğiniz yazı ve görseli dilediğiniz yere kazımanıza imkan sunuyor, tasarımcılığı hobiye dönüştürüyor.

Dışişleri'nden PKK'yı ağırlayan Macron'a tepki
Meteoroloji'den son dakika uyarısı: 4 derece birden azalacak
İstanbul'da yakalanan 2 BAE ajanı tutuklandı
Savunma sanayimizden müjde: İhracatımız yüzde 20 arttı
Yunan bakandan Türkiye açıklaması!
İmamoğlu'na soğuk duş! Skandal karar durduruldu
Macron'dan skandal PKK hamlesi
BAE'li iki ajan İstanbul'da yakalandı!
Binali Yıldırım'dan Cuma namazı sonrası açıklama
Film gibi operasyon böyle görüntülendi
Çavuşoğlu'ndan kritik F-35 ve S-400 açıklaması
Milli gurur ZAHA sahalara iniyor!
İmamoğlu'nun antrikot-musakka şovu deşifre oldu
ABD'den Türkiye'ye bir teklif daha
'İmamoğlu'nun mazbatası iptal edilecek'

Diyanet'ten Berat Kandili mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Tüm İslam aleminin Berat Gecesi'ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gecenin barış, mutluluk ve huzurun yeryüzüne hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını diliyorum." dedi.

Diyanet'ten 36 ile kadın müftü yardımcısı

Diyanet İşleri Başkanlığı 36 ile müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü alacağını duyurdu.

2019 yılı fitre miktarı belirlendi

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2019 yılı fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.

El yazması Kur'an'a Bulgaristan Müslümanları sahip çıkıyor

Kur'an bülbülü Biçer unutulmadı

Ülkemizin yetiştirdiği en değerli kâri hafızlardan İsmail Biçer, vefatının 21. yılında Edirnekapı mezarlığındaki kabri başında anıldı. Ailesi ve yakın dostlarının yanı sıra yüzlerce kişi Biçer'in mezarına gelip Kur'an okudu.

En Çok Okunan Haberler