Bir modern hukuk faciası daha: Hangisi gerçek anne?

Güncelleme: 18.01.2019 08:41

Tekirdağ’da çocukları olmayan Şenol- Serap Yıldıran çifti, 3 aylıkken evlat edindikleri ve 3 yaşına kadar büyüttükleri çocuğun kendilerinden  alınıp biyolojik annesine verilmesi ile yıkıldı.

KORAY TAŞDEMİR

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde çocukları olmayan Şenol ve Serap Yıldıran çifti, 15 yıl boyunca çocuk hasretiyle yaşadı. Tür bebek dâhil her türlü tedavi yöntemini denemelerine rağmen çocukları olmadı. Yıldıran çifti bunun üzerine evlat edinmeye karar verdi. Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuran Yıldıran çifti yıllardır hasretini çektikleri çocuk hasretini dindirmek istedi. Yıldıran çiftçi, henüz iki günlükken terk edilen  minik bebeği evlat edinerek 3 yaşına getirdi.

Bu yanlıştan geri dönülmeli

Ancak yıllar sonra biyolojik anne çocuğun peşine düşerek terk ettiği çocuğunu geri almak için kendi rızası ile  yazıp imzaladığı tutanağa itiraz etti. Biyolojik annenin başvurularını dikkate alan yetkili merciler, ise çocuğun Yıldıran çiftinden alıp biyolojik anneye verdi. 3 yıl boyunca sevgi ile büyüttükleri yavrularından ayrılan Yıldıran çifti ise “ Bir çocuğu doğuran mı büyüten mi annedir” diye soruyor. Bir an evvel yavrularına kavuşmak isteyen çift yapılan yanlıştan dönülmesini istiyor.

Biyolojik anne yıllar sonra hatırladı!

16 Eylül 2015 tarihinde Çerkezköy’de dünyaya gelen ve evlatlık verilmek üzere daha hastanedeyken Çocuk Esirgeme Kurumu'na teslim edilen bebek, Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi ile 9 Aralık 2015 tarihinde kuruma müracaat eden aileye verildi. Bu tarihten yaklaşık 1 yıl sonra 12 Aralık 2016’da kurumun yazılı bildirimi üzerine aile 13 Aralık 2016 tarihinde Çorlu 2. Aile Mahkemesi’ne evlat edinme davası açtı. Bu davadan bir yıl sonra çocuğun biyolojik annesi de eşiyle birlikte aynı mahkemeye müdahillik talebinde bulundu. Biyolojik anne ve babanın talebini kabul eden mahkeme, çocuğu 3 yıl boyunca bakıp büyüten Serap-Şenol Yıldıran çiftinin açtığı davayı ise reddetti. Bunun üzerine çift kararın bozulması için İstinaf’a başvurdu.

Gözyaşlarıyla ayrıldılar

Koruma kararının da kaldırılmasıyla henüz 3 aylıkken evlat edindikleri çocuk tam 3 yıl sonra 31 Aralık 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tekirdağ İl Müdürlüğü ekiplerince alınarak mahkeme kararına istinaden biyolojik annesine teslim edildi. 3 yaşındaki çocuk, onu büyüten ailesinden alındığı sırada gözyaşlarına boğulurken,  çocuğu 3 yıl boyunca bakıp büyüten Serap Yıldıran ise  çocuğun biyolojik annesine teslim edilmesinin ardından geride kalan eşyalarını koklayarak gözyaşı döküyor.

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

Her eve lazım

Pistlerin tozunu attırmak için araç tasarlıyorlar

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, dünya genelinde 550 üniversitenin katılacağı Formula Student yarışlarında pistlerin tozunu attırmak için en hızlı ve hafif aracı yapmaya çalışıyor.

ATM'lere sahte para yatırıp bankaları dolandırmışlar

Mersin'de 10 liralık banknotların belirli parçalarını kullanarak hazırladıkları sahte 200 liraları ATM'lere yatırıp bankaları dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Asıl Temel fıkrası bu
YSK'da İstanbul toplantısı
Sudan'da muhalifler askeri konsey ile görüşmeleri askıya aldı
Ukrayna'da komedyen Zelenskiy sandıktan zaferle çıktı
Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi o anları anlattı
Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu açıklaması
Yeni İHA'lar savunmada dikkat çekiyor
Fenerbahçe deplasmanda mağlup oldu
Kılıçdaroğlu'ndan saldırı açıklaması
Teröristlerin finansörü Trump'tan teröre tepki!
Şehit cenazesinde büyük provokasyon! Siyasilerden ilk açıklama..
TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Kılıçtaroğlu'na saldırıya tepki!
Peş peşe saldırdılar! Ülke kan gölüne döndü
Karabük'teki kene vakasında ikinci şok!
ABD istihbaratı o raporun peşinde

Gençler sabah namazında buluştu

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ''Sabah namazı buluşmaları bu emanetlerin ve duyguların yeni nesillere aktarılmasını ve ebediyete kadar bu ülkede İslam'ın baki kalmasını sağlayacaktır.'' dedi.

Diyanet'ten Berat Kandili mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Tüm İslam aleminin Berat Gecesi'ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gecenin barış, mutluluk ve huzurun yeryüzüne hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını diliyorum." dedi.

Diyanet'ten 36 ile kadın müftü yardımcısı

Diyanet İşleri Başkanlığı 36 ile müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü alacağını duyurdu.

2019 yılı fitre miktarı belirlendi

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2019 yılı fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.

El yazması Kur'an'a Bulgaristan Müslümanları sahip çıkıyor

En Çok Okunan Haberler