Din eğitiminde yeni sayfa açılmalı  

Güncelleme: 23.11.2018 10:12

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Onay’dan, Milat’ın Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersinin etkinliğinin ve saatinin artırılması gerektiği haberine destek geldi. Prof. Onay, topluma verilen İslam eğitiminin yeterli olmadığını, pozitivist bir fikirle ilahiyat eğitiminin yapıldığını ifade ederek bu anlayışın Avrupa merkezli, din karşıtı bir fikirden beslendiğini vurguladı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Prof. Onay, Türkiye’de kurulan ilahiyat anlayışının üniversiteden ilkokula tamamen değişmesi gerektiğini Cami İmamlarının aldığı eğitimin eksik olduğunu Diyanet’in bu açığı gidermek için ciddi çalışmalar yaptığını kaydetti. Prof. Onay, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi okullardaki en önemsiz derslerden olmamalı. İlahiyatlarda da İslâm dini eğitimi tam olarak verilmiyor. Din eğitimi konusunda baştan yeni bir sayfa açılmalı. Din eğitiminde çözüm için eğitimin köklü bir değişimden geçmesi gerekiyor” dedi.

Din dersi saati artırılsın

Onay, Türkiye’de ilahiyatların İslami eğitimi sağlamadığını buradan mezun olanlardan alınan İmamların yeterli nitelikte olmadığını söyledi. Onay şunları söyledi: “Avrupa’da dini konularda çalışacak kişileri kilise kendi eğitiyor. İlahiyatlardan mezun olanlar Avrupa’da kilisede çalışmıyor. Türkiye’de Avrupa yaklaşımı ile pozitivist din karşıtı bir anlayışla kurulan İlahiyatlar bu anlamda ciddi eksiklikleri bünyesinde barındırıyor. Ya sadece İslâm’a yönelik eğitim veren donanımlı kurumlar oluşturulsun ya da Diyanet İşleri Başkanlığına daha fazla yetki verilsin. Din eğitim toplumun en altında başlanılarak düzenlenmeli bu nedenle de ilkokullarda haftalık ders saatleri daha fazla ve içeriği de daha farklı olmalı” şeklinde konuştu.

İLİGİLİ HABER İÇİN TIKAYINIZ

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kimseye yarar sağlamaz
Şüpheli oy sayısı 300 binden fazla
Seçim tutanağına yazılan geçersiz oylar torbadan çıkmadı
İşte CHP'ye yazılan geçersiz oy sayısı
İyi Parti'de İsyan çıktı! Akşener'in hamlesi partiyi karıştırdı
YSK 31 Mart seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP seçimle uğraşmak yerine kavga etmeye devam ediyor
Bir aday daha İstanbul yarışından çekildi
TBMM'ye saldırmaya çalışan teröristler tutuklandı
İlan - Mirasımız Derneği
Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi

Oruç Allah için tutulur

İDDEF'ten Gazze'ye Ramazan ayı yardımı

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) "Sofrada Tuzun Olsun" sloganıyla başlattığı Ramazan çalışmaları kapsamında Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı. 

Oruç hafızamızı güçlendirir

İftarda az yemeli..

Ahhh o eski Ramazanlar!..

En Çok Okunan Haberler