Dinlere saldıran batı kaynaklı inançsızlık en büyük tehdit: İnsanlık çürüyor

Güncelleme: 12.09.2018 08:48

Hicretin, küfürden imana gidiş olduğunu söyleyen Ali Erbaş, Batı kaynaklı güncel inançsızlık problemlerinin, küresel bir meseleye dönüştüğünü ve İslam’ın gençlere anlatılması gerektiğini vurguladı

DİNSİZLİK KÜRESEL SORUN

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca düzenlenen ‘Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Güncel inançsızlık problemleri, bütün insanlığı etkileyen küresel bir mesele olarak önümüzde durmaktadır” diye konuştu.

BATI MERKEZLİ SAPMALAR

Son iki asırda Batı merkezli bir anlayışla inanç ve bilgi alanında yaratıcıyı dışlayan parçacı bir bakışın öne çıktığını belirten Prof. Dr. Ali Erbaş, “Deizm, nihilizm ve ateizm gibi akımların, zamanla bütün dinleri yok etmeyi hedef alan bir projeye” dönüştüğünü vurguladı.

GENÇLERE İSLAM’I ANLATALIM

Erbaş, dinin doğru anlatılmasında Diyanet, ilahiyat fakülteleri ve MEB’e önemli görevler düştüğünü kaydederek, "Buradaki müzakereler, İslam'ın hakikatlerinin başta gençler olmak üzere insanlığa nasıl anlatılacağı hususunda yol gösterecek ve rehberlik edecektir" dedi.

KÜFÜRDEN İMANA HİCRET

Yeni hicri yılı, hatalarımızı gözden geçirmek için bir fırsat olarak görmemiz gerektiğini kaydeden Erbaş, Hicretin şiddetten merhamete, esaretten özgürlüğe, kula kulluktan yalnızca Allah'a kul olmaya, küfürden imana gidişin adı olduğuna işaret etti.

İnançsızlık en büyük tehdit

Dünyadaki inançsızlık sorununa dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş “İnançsızlık problemi, bütün insanlığı etkileyen küresel bir mesele olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca Kızılcahamam'da düzenlenen 9. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, toplantıda dini boyutu hususunda akademik birikimden, ilim adamlarının görüş ve yorumlarından istifade edildiğini açıkladı. Erbaş, "Güncel inanç problemleri, daha doğrusu inançsızlık problemi, bütün insanlığı etkileyen küresel bir mesele olarak önümüzde durmaktadır” diye konuştu.

Batı’daki dini sapmalar

Son iki asırda özellikle Batı merkezli bir anlayışla inanç ve bilgi alanında yaratıcıyı dışlayan bir bakışın öne çıktığına dikkat çeken Erbaş, deizm, nihilizm ve ateizm gibi akımlar dinleri hedef aldığını söyledi. Erbaş, bu yaklaşımların zamanla bütün dinleri yok etmeyi hedef alan bir projeye dönüştüğünü vurguladı.

Din karşıtlarıyla mücadele

Erbaş, dinin doğru anlatılmasında Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat ile İslami ilimler fakülteleri ve Milli Eğitim Bakanlığına önemli görevler düştüğünü vurguladı. İstişare toplantısından beklentileri hakkında bilgi veren Erbaş, din karşıtı akımlarla mücadele ederken, baskı kurmadan ve zihinlere ipotek koymadan, kazanma ve ihya etme amaçlı bir yaklaşım sergileyeceklerini belirtti.

Erbaş, “Burada yapılacak müzakereler hem bu tür düşünce ve akımların bütün boyutlarıyla gerçek yüzünü ortaya koyacak hem de bu yaklaşımların tutarsızlığının ve buna karşılık İslam'ın hakikatlerinin başta gençler olmak üzere insanlığa nasıl anlatılacağı hususunda yol gösterecek ve rehberlik edecektir" dedi. 

Esaretten özgürlüğe hicret

Tüm İslam aleminin hicri yılını tebrik eden Erbaş, hicretin şiddetten merhamete, esaretten özgürlüğe, kula kulluktan yalnızca Allah'a kul olmaya, küfürden imana gidiş olduğunu dile getirdi. Erbaş, “Hicret, sosyal sorunların, metafizik bunalımların hayatı bütün yönleriyle etkisi altına aldığı bir zamanda, nereden gelip nereye gittiğimiz hakkında bize ışık tutarak geçmişin, halin ve geleceğin idrakine varmamızı sağlayan önemli bir ahlak ve mesajdır” ifadelerine yer verdi.

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Kurtuluş savaşı zamanına ait görüntüler!

Profesyonel bir yıkım çalışması

40 katlı binanın taşıyıcı sistemini patlayıcılar ile tahrip ederek yapının ağırlık merkezinde çökme etkisi oluşturulması ve kendi ağırlığı ile çökmesini izleyin.

Türkiye'nin tank avcısı milli füzeyle vurdu

Türkiye'nin "yeni nesil tank avcıları" emin adımlarla göreve hazırlanıyor.

Can Dündar neye uğradığını şaşırdı!

Almanya'da firari Can Dündar'a tepki.

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Ankara'da CHP'yi sarsan aday
Başkan Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren açıklama!
TBMM'nin gündemi başkanlık seçimi!
Kandil partisinin destekçilerine dev operasyon!
Başkan Erdoğan'dan CHP'ye tokat gibi sözler!
Çavuşoğlu'ndan 'Zillet İttifakı'na sert sözler!
Trump 'Çok önemli açıklama yapacağım' demişti...
ABD'nin en büyük terörist olduğunun kanıtı!
Bu israfın utancı bize yeter! Korkunç rakamlar...
ABD uçakları Venezuela sınırında!
İlk atışta hedefi 12'den vurdu!
Dev yatırımcılar yarın Türkiye'ye geliyor!
Marketlerde tanzim satış oyunu!
'Menderes'in uçağı bizim yüzümüzden düştü'
E- devletten dev hizmet!
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan önemli açıklamalar!
Resmi gazetede yer aldı
Elimizden kayıyorlar

En Çok Okunan Haberler