Dinlere saldıran batı kaynaklı inançsızlık en büyük tehdit: İnsanlık çürüyor

Güncelleme: 12.09.2018 08:48

Hicretin, küfürden imana gidiş olduğunu söyleyen Ali Erbaş, Batı kaynaklı güncel inançsızlık problemlerinin, küresel bir meseleye dönüştüğünü ve İslam’ın gençlere anlatılması gerektiğini vurguladı

DİNSİZLİK KÜRESEL SORUN

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca düzenlenen ‘Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Güncel inançsızlık problemleri, bütün insanlığı etkileyen küresel bir mesele olarak önümüzde durmaktadır” diye konuştu.

BATI MERKEZLİ SAPMALAR

Son iki asırda Batı merkezli bir anlayışla inanç ve bilgi alanında yaratıcıyı dışlayan parçacı bir bakışın öne çıktığını belirten Prof. Dr. Ali Erbaş, “Deizm, nihilizm ve ateizm gibi akımların, zamanla bütün dinleri yok etmeyi hedef alan bir projeye” dönüştüğünü vurguladı.

GENÇLERE İSLAM’I ANLATALIM

Erbaş, dinin doğru anlatılmasında Diyanet, ilahiyat fakülteleri ve MEB’e önemli görevler düştüğünü kaydederek, "Buradaki müzakereler, İslam'ın hakikatlerinin başta gençler olmak üzere insanlığa nasıl anlatılacağı hususunda yol gösterecek ve rehberlik edecektir" dedi.

KÜFÜRDEN İMANA HİCRET

Yeni hicri yılı, hatalarımızı gözden geçirmek için bir fırsat olarak görmemiz gerektiğini kaydeden Erbaş, Hicretin şiddetten merhamete, esaretten özgürlüğe, kula kulluktan yalnızca Allah'a kul olmaya, küfürden imana gidişin adı olduğuna işaret etti.

İnançsızlık en büyük tehdit

Dünyadaki inançsızlık sorununa dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş “İnançsızlık problemi, bütün insanlığı etkileyen küresel bir mesele olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca Kızılcahamam'da düzenlenen 9. Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, toplantıda dini boyutu hususunda akademik birikimden, ilim adamlarının görüş ve yorumlarından istifade edildiğini açıkladı. Erbaş, "Güncel inanç problemleri, daha doğrusu inançsızlık problemi, bütün insanlığı etkileyen küresel bir mesele olarak önümüzde durmaktadır” diye konuştu.

Batı’daki dini sapmalar

Son iki asırda özellikle Batı merkezli bir anlayışla inanç ve bilgi alanında yaratıcıyı dışlayan bir bakışın öne çıktığına dikkat çeken Erbaş, deizm, nihilizm ve ateizm gibi akımlar dinleri hedef aldığını söyledi. Erbaş, bu yaklaşımların zamanla bütün dinleri yok etmeyi hedef alan bir projeye dönüştüğünü vurguladı.

Din karşıtlarıyla mücadele

Erbaş, dinin doğru anlatılmasında Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat ile İslami ilimler fakülteleri ve Milli Eğitim Bakanlığına önemli görevler düştüğünü vurguladı. İstişare toplantısından beklentileri hakkında bilgi veren Erbaş, din karşıtı akımlarla mücadele ederken, baskı kurmadan ve zihinlere ipotek koymadan, kazanma ve ihya etme amaçlı bir yaklaşım sergileyeceklerini belirtti.

Erbaş, “Burada yapılacak müzakereler hem bu tür düşünce ve akımların bütün boyutlarıyla gerçek yüzünü ortaya koyacak hem de bu yaklaşımların tutarsızlığının ve buna karşılık İslam'ın hakikatlerinin başta gençler olmak üzere insanlığa nasıl anlatılacağı hususunda yol gösterecek ve rehberlik edecektir" dedi. 

Esaretten özgürlüğe hicret

Tüm İslam aleminin hicri yılını tebrik eden Erbaş, hicretin şiddetten merhamete, esaretten özgürlüğe, kula kulluktan yalnızca Allah'a kul olmaya, küfürden imana gidiş olduğunu dile getirdi. Erbaş, “Hicret, sosyal sorunların, metafizik bunalımların hayatı bütün yönleriyle etkisi altına aldığı bir zamanda, nereden gelip nereye gittiğimiz hakkında bize ışık tutarak geçmişin, halin ve geleceğin idrakine varmamızı sağlayan önemli bir ahlak ve mesajdır” ifadelerine yer verdi.

Dağcılara yaban keçisi sürprizi
Koyunculuk Araştırma Enstitüsünün ''damızlık koçları''na yoğun talep
Suriyeliler ekmeğini taştan çıkartıyor
İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletindeki balıkçılar
Yerli 'drone savar'a talep yağıyor

Günün diğer manşetleri

Cami onarımına "rahip"ten destek

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde caminin onarımına rahip de destek oldu.

Cami onarımına "rahip"ten destek

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde caminin onarımına rahip de destek oldu.

Battaniyenin altından bakın ne çıktı?

Açık ve net mesaj!

Sevimli hayvandan son derece açık ve gülümseten istek...

Ufak bir sakarlığın faturası ağır oldu

Dolarda sert düşüş: Aylar sonra ilk kez
Fransa'dan Prensi kızdıracak gelişme
Yunanistan çılgına döndü: Moskova'ya gidiyor
Tamamen yerli ve milli: Silah da taşıyabiliyor
İngiltere'den Suudilere 'Kaşıkçı' kıskacı!
AK Parti'den flaş ittifak açıklaması!
Teröristler birbirine düştü!
Bin Ladin'i kim buldu?
Meteoroloji'den flaş uyarı!
Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçildi!
Mükemmel işçilik!
Filistinli düşünürden müthiş analiz!
1 saat bile sürmedi!
Terörsevicilere çok sert tepki!
YPG-PKK ilişkisinde yeni ayrıntı!
Çok Okunanlar

Esmaül Hüsna Allah'ın 99 ismi ve zikrinin sırları ile faziletleri

Esmaül Hüsna diye tabir edilen en güzel isimler ki onlar şüphesiz Allah'ındır; insanın dünyaya geliş gayesi ile irtibatlıdır. Çünkü Esmaül Hüsna'nın sahibi Allah insanları "kendisine kulluk etsinler diye" yarattı ve bu ifade alimler tarafından "bilsinler" diye anlamlandırılır. Allah'ı bilmenin yolu onu tanımak dolayısıyla isim ve sıfatlarını bilmekten geçtiğine göre, biz de Esmaül Hüsna'yı ezbere bilmek, bununla da yetinmeyip Allah'ın 99 isminin manasını tefekkür ederek derinlemesine bilgi sahibi olmak durumundayız. Eğer Allah'a iyi bir kul olmak gayesinde isek, ki olmalıyız, o zaman Allah'ın isimlerini bilmek bizim için öncelikli bir vazifedir.

Dolarda sert hareketlilik

Enflasyon beklentilerinin iyileşmesi Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantıda faiz indireceği spekülasyon oluşturdu. Bu nedenle dolar Türk Lirası karşısında sabah güne başladığı 5.32 seviyesinden 5.41'e kadar yükseldi. Borsa İstanbul yüzde 3.05 düşerek 91 bin 686 puandan kapandı

Kehf Suresi'nin Arapça ve Türkçe okunuşu, meali

Kehf Suresi Türkçe ve Arapça olarak nasıl okunur? Türkçe meali nasıldır? Ashab-ı Kehf kimdir? Ne anlama gelmektedir? Detaylar haberimizde... Kehf Suresi 110 ayeti kerimeden oluşmaktadır ve adını 'Ashab-ı Kehf'ten almıştır. Ashab-ı Kehf, bir mağarada yıllarca uyuduktan sonra tekrar uyanan bir topluluktur. Detaylar haberimizde...

Saffat Suresi meali okunuşu tefsiri...

Sâffât sûresinde Allah'ın birliği, âhiret hayatının gerçekliği, o hayatta neler olacağı, inkârcıların âhiretteki pişmanlıkları ve birbirlerini suçlamaları konu almıştır. Kuran-ı Kerimin 37. suresi olan Saffat Suresi 182 ayet olarak indirilmiştir. Saffat Suresinin nazil olduğu yer olarak Mekke bilinir. Sure ismini ilk ayetinden alır. 'Saffat' kelimesi 'sıra sıra duranlar' anlamına gelmektedir. Göklerin, yerin ve bunlar arasında bulunanların rabbi tek Allah'tır. Yüce Allah'ın varlığını,birliğini ve kudretini anlatan bir suredir. Saffat suresinin okunuşu ve anlamı? Surenin nerede ve ne zaman indirildiği? Bu soruların cevapları haberimizde. Detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

AK Parti'nin İstanbul ve Ankara adayları belli oldu!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul ve Ankara adaylarının belirlendiğini ancak siyasi etik gereği bunu şimdi söylemenin doğru olmadığını ifade etti.

Bu kategorideki diğer haberler