Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan önemli açıklamalar!

Güncelleme: 15.02.2019 15:07

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Kötülüklerle mücadelenin en iyi yolu, iyilikleri çoğaltmak ve kötülüğe alan açmamak, alan bırakmamaktır." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kötülüklerle mücadelenin en iyi yolu, iyilikleri çoğaltmak ve kötülüğe alan açmamak, alan bırakmamaktır. Eğer bir alanda iyilik olursa, boşluk kalmazsa kötülük oraya giremez ama tabiat da boşluk kabul etmez." dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Erzincan'a gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzincan Valisi Ali Arslantaş'ı ziyaretinin ardından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yanlızbağ Yerleşkesi'ndeki Prof. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta "İslam ve Gençlik" konulu konuşma yapan Erbaş, gençlere çok önem verdiklerini, Türkiye'de ilk, orta, lise ve üniversitelerde yaklaşık 25 milyon genç ile çocuğun eğitim gördüğünü ve bunun en büyük zenginliklerden biri olduğunu söyledi.

Erbaş, "Dünyada 25 milyonun altında olan 150'ye yakın ülke vardır. Demek ki 150'ye yakın ülkeden daha fazla bizim öğrencimiz var. İlkokul ve üniversite sonuna kadar sahip olduğumuz öğrencilerimiz. İşte gençliğimiz bunun için çok önemli. 'Geleceğimizin teminatı' diyoruz biz gençlerimize, 'ümmetin ve insanlığın umut nesli' diyoruz gençlerimize, bu yüzden. Gençlerimiz için ne yapsak, gecemizi gündüzümüze katsak azdır. Bunun için şu ana kadar göreve başladığım günden bu güne, 18. ilimizi ziyaret ettik ve o illerin üniversitelerine gittik." diye konuştu.

Erbaş, Kur'an ve sünnetin izinde kurulan İslam medeniyetinin; merhametin, güzel ahlakın, bir arada yaşamanın en güzel örnekleriyle dolu olduğunu anımsatarak, "Bizim tarihimizde farklı inançlar, kültürler, mezhepler, meşrepler, yüz binlerce, milyonlarca insan bir arada yaşamışlar, komşuluk yapmışlar. Çeşitli fitne, tefrika yapmak isteyenler hep olmuş, bugün var, yarın da olacaktır. Ama bizim milletimiz onlara hiçbir zaman değer vermeyecek, doğru bildiği yoldan yürüyecek." dedi.

Müslümanların Endülüs'ten, Mezopotamya'ya, Osmanlı'dan, Afrika'ya hakim oldukları coğrafyalarda ve o dönemlerde hukukun ve adaletin tek teminatı olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

"Müslümanların kılıçları hep mazlumun yanında yer almış, zalimin karşısına dikilmiştir. Hangi dönemde olursa olsun, gücü kuvveti neyse, bazen ekonomik olarak güçlü olmuş, kültürel olarak güçlü olmuş, gücü neyse o gücünü hep mazlumun yanında kullanmış zalimin karşısında kullanmış. İnşallah bizler de hasretimizi hep devam ettireceğiz. Din, dil, renk ayırımı yapmaksızın herkesin temel hak ve özgürlüklerini dokunulmaz kabul etmişiz. Yaradana itaat ve yaradılana merhamet ahlakının en güzel örneklerini sunmuşuz. İnşallah sunmaya da devam edeceğiz. Kötülüklerle mücadelenin en iyi yolu iyilikleri çoğaltmak ve kötülüğe alan açmamak, alan bırakmamaktır. Eğer bir alanda iyilik olursa, boşluk kalmazsa kötülük oraya giremez ama tabiat da boşluk kabul etmez. Onun için Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetler o kötülüğü işlemeden önce bir sınır koyuyor. Bir tedbir alıyor, kötülüklere karşı tedbir."

Programa Erzincan Valisi Arslantaş'ın yanı sıra AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kurum müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Camisi'nde Cuma hutbesinin ardından namaz kıldırdı.

 

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Günün diğer manşetleri

Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!
ABD, PKK/YPG bağlantısı itirafçı ifadesinde!
Binali Yıldırım'dan flaş 'canlı yayın' açıklaması!
Bin yıllık siluetine yeniden kavuşuyor!

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Benzer Konular

 • 1

  10 ülkede Ramazan Bayramı sevinci

 • 2

  Diyanet Başkanı Erbaş'tan birlik mesajı

 • 3

  Selimiye'de bayram namazı yoğunluğu

 • 4

  Hüznün gölgelediği bayramlar

 • 5

  Buruk bayram