Dört dilde mevlid programı

Güncelleme: 28.12.2018 16:06

Avrupa’da bir ilk gerçeklești. Almanya’nın Bremen șehrinde, 24 Aralık Pazartesi günü, Hz. Peygamber’i anmak ve anlamak üzere dört dilde bir mevlid programı düzenlendi ve binlerce Müslüman tarafından büyük ilgi gördü.

Muhammed TUNÇ

Farklı dernekleri ve cemaatleri bir çatı altında bulușturan program, hayli renkli geçti. Ülkede yașayan Türklerin, Arapların, Kürtlerin ve Zazaların yanısıra, Arnavut, Farisi, Fransız, Yunan, Portekiz, İngiliz, Pakistanlı ve Bulgar Müslümanların da katıldığı gözlendi. Alman Müslümanların yoğunluğu dikkat çekiciydi. Bay-bayan yaklașık üç bin kiși katıldı. Büyük çoğunluğu gençler olușturdu.

Șeyh Muhammed Muta’ Haznevi’nin talebelerinin, İlim ve İrfan Dergisi ve Bremen İslam Kültürünü Yașatma Derneği olarak düzenlemiș oldukları programa, Almanya’nın her yerinden ilgi duyuldu. Yirmi üç hocaefendinin katıldığı programda, Hz. Muhammed (sas) hakkında Türkçe, Almanca, Arapça ve Kürtçe konușmalar yapıldı. Türkçe konușmayı Alman bir hocanın yapması ilgi çekiciydi.

Kardeșliğin ve muhabbetin özellikle vurgulandığı programda, Hz. Peygamber’in öğretileri ve ahlakı hakkında önemli mesajlar verildi. Açılıș konușmasında programın gayesi ifade edilirken, „Bizleri buraya toplayan, Allah Resulü aleyhisselam’a karșı sevgimiz, saygımız, vefamız ve hasretimizdir. Her fırsatta Efendimizi ve öğretilerini konușmak, bizler için elzem bir ihtiyaçtır. Peygamber Efendimize karșı gönül bağımızı, bilincimizi ve heyecanımızı artırmak için buradayız. Ve bunu ancak, iman kardeșlerimiz ile yürekten kucaklașarak bașarabiliriz. Dolayısızla bu program, Hz. Peygamber’in öğretileriyle ve o kutlu öğretilerin bereketiyle kardeșlerimiz ile kucaklașma programıdır. Zira kardeșlik, namaz gibi farzdır. Fikir ve kültür farkına, mezhep, ırk ve dil farkına rağmen gönülden kucaklașmak zorundayız. Dünya Müslümanları olarak en büyük ve en acil ihtiyacımız muhabbettir. Hem muhabbet șifadır. Hem de İslam, öncelikle muhabbet ve ilim dinidir. Yüreklerimiz imanî muhabbet ile öylesine dolmalı ki, bir güneș misali, çevremizi, bütün toplumu aydınlatmalı ve ısıtmalıyız. Bütün insanlık için rahmet olarak gönderilen Peygamberin, ancak o zaman ümmeti oluruz.“ șeklinde açıklandı.

Konușmalar arasında okunan Arapça, Türkçe ve Kürtçe ilahilerle duygulu anlar yașandı. Programın sonuna doğru Șeyh Muhammed Muta’ Haznevi’den gelen selam ve dua, kalabalığı heyecanlandırdı. Çocukların da pek sevindiği program, yemek ikramı ile son buldu.

 

Uluslararası sulardaki 'Birlik Operasyonu'

Orta Toroslar'ın saklı güzellik: Uçansu Şelalesi

Liselilerden ithalata son veren üretim

Aynı atölyede 41 yıldır karı koca ter döküyor

SAHA İstanbul savunmanın çekim merkezi oldu

Günün diğer manşetleri

Lider olunmaz Lider doğulur...

Timsaha kafa tutan kedi

5 ton esrar ele geçirilmişti! İşte ilk görüntüler

Türk güvenlik güçlerinin uluslararası sularda gerçekleştirdiği ve 5 ton esrarın ele geçirildiği operasyonun görüntüleri İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Film sahnelerini aratmayan operasyonda 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Tonlarca ağırlığındaki su arabayı dümdüz etti

Tasarımcılık hobiye dönüşüyor

Bu mini lazer yazıcı makinesi dilediğiniz yazı ve görseli dilediğiniz yere kazımanıza imkan sunuyor, tasarımcılığı hobiye dönüştürüyor.

Dışişleri'nden PKK'yı ağırlayan Macron'a tepki
Meteoroloji'den son dakika uyarısı: 4 derece birden azalacak
İstanbul'da yakalanan 2 BAE ajanı tutuklandı
Savunma sanayimizden müjde: İhracatımız yüzde 20 arttı
Yunan bakandan Türkiye açıklaması!
İmamoğlu'na soğuk duş! Skandal karar durduruldu
Macron'dan skandal PKK hamlesi
BAE'li iki ajan İstanbul'da yakalandı!
Binali Yıldırım'dan Cuma namazı sonrası açıklama
Film gibi operasyon böyle görüntülendi
Çavuşoğlu'ndan kritik F-35 ve S-400 açıklaması
Milli gurur ZAHA sahalara iniyor!
İmamoğlu'nun antrikot-musakka şovu deşifre oldu
ABD'den Türkiye'ye bir teklif daha
'İmamoğlu'nun mazbatası iptal edilecek'

Diyanet'ten Berat Kandili mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Tüm İslam aleminin Berat Gecesi'ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gecenin barış, mutluluk ve huzurun yeryüzüne hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını diliyorum." dedi.

Diyanet'ten 36 ile kadın müftü yardımcısı

Diyanet İşleri Başkanlığı 36 ile müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü alacağını duyurdu.

2019 yılı fitre miktarı belirlendi

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2019 yılı fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.

El yazması Kur'an'a Bulgaristan Müslümanları sahip çıkıyor

Kur'an bülbülü Biçer unutulmadı

Ülkemizin yetiştirdiği en değerli kâri hafızlardan İsmail Biçer, vefatının 21. yılında Edirnekapı mezarlığındaki kabri başında anıldı. Ailesi ve yakın dostlarının yanı sıra yüzlerce kişi Biçer'in mezarına gelip Kur'an okudu.

En Çok Okunan Haberler