Dört dilde mevlid programı

Güncelleme: 28.12.2018 16:06

Avrupa’da bir ilk gerçeklești. Almanya’nın Bremen șehrinde, 24 Aralık Pazartesi günü, Hz. Peygamber’i anmak ve anlamak üzere dört dilde bir mevlid programı düzenlendi ve binlerce Müslüman tarafından büyük ilgi gördü.

Muhammed TUNÇ

Farklı dernekleri ve cemaatleri bir çatı altında bulușturan program, hayli renkli geçti. Ülkede yașayan Türklerin, Arapların, Kürtlerin ve Zazaların yanısıra, Arnavut, Farisi, Fransız, Yunan, Portekiz, İngiliz, Pakistanlı ve Bulgar Müslümanların da katıldığı gözlendi. Alman Müslümanların yoğunluğu dikkat çekiciydi. Bay-bayan yaklașık üç bin kiși katıldı. Büyük çoğunluğu gençler olușturdu.

Șeyh Muhammed Muta’ Haznevi’nin talebelerinin, İlim ve İrfan Dergisi ve Bremen İslam Kültürünü Yașatma Derneği olarak düzenlemiș oldukları programa, Almanya’nın her yerinden ilgi duyuldu. Yirmi üç hocaefendinin katıldığı programda, Hz. Muhammed (sas) hakkında Türkçe, Almanca, Arapça ve Kürtçe konușmalar yapıldı. Türkçe konușmayı Alman bir hocanın yapması ilgi çekiciydi.

Kardeșliğin ve muhabbetin özellikle vurgulandığı programda, Hz. Peygamber’in öğretileri ve ahlakı hakkında önemli mesajlar verildi. Açılıș konușmasında programın gayesi ifade edilirken, „Bizleri buraya toplayan, Allah Resulü aleyhisselam’a karșı sevgimiz, saygımız, vefamız ve hasretimizdir. Her fırsatta Efendimizi ve öğretilerini konușmak, bizler için elzem bir ihtiyaçtır. Peygamber Efendimize karșı gönül bağımızı, bilincimizi ve heyecanımızı artırmak için buradayız. Ve bunu ancak, iman kardeșlerimiz ile yürekten kucaklașarak bașarabiliriz. Dolayısızla bu program, Hz. Peygamber’in öğretileriyle ve o kutlu öğretilerin bereketiyle kardeșlerimiz ile kucaklașma programıdır. Zira kardeșlik, namaz gibi farzdır. Fikir ve kültür farkına, mezhep, ırk ve dil farkına rağmen gönülden kucaklașmak zorundayız. Dünya Müslümanları olarak en büyük ve en acil ihtiyacımız muhabbettir. Hem muhabbet șifadır. Hem de İslam, öncelikle muhabbet ve ilim dinidir. Yüreklerimiz imanî muhabbet ile öylesine dolmalı ki, bir güneș misali, çevremizi, bütün toplumu aydınlatmalı ve ısıtmalıyız. Bütün insanlık için rahmet olarak gönderilen Peygamberin, ancak o zaman ümmeti oluruz.“ șeklinde açıklandı.

Konușmalar arasında okunan Arapça, Türkçe ve Kürtçe ilahilerle duygulu anlar yașandı. Programın sonuna doğru Șeyh Muhammed Muta’ Haznevi’den gelen selam ve dua, kalabalığı heyecanlandırdı. Çocukların da pek sevindiği program, yemek ikramı ile son buldu.

 

Foto Galeri

Hayalindeki Tofaş'ı yeniden tasarladı

Ünüler oylarını kullandı

İstanbullular sandığa gitti

Başkan Erdoğan torununun mezuniyetine katıldı

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Günün diğer manşetleri

Gezi'nin finansörü Kızıl Soros'a tahliye yok
Trump'tan İran'a yeni tehdit
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten seçim açıklaması!
Yeni askerlik sistemi yasalaştı!
İşçi servisinin devrilme anı! Camları kırarak çıktılar
Batman'da etçil dev çekirge alarmı!
Rus yetkiliden ABD ve İsrail'e soğuk duş
Cenazede skandal! Selen Görgüzel tabuta sarılarak poz verdi
LGS'ye girenler dikkat! Kontenjanlar açıklandı
Pençe harekatında 2 günde 9 terörist öldürüldü
Terör devleti İsrail'e şok! 500 milyon dolarlık iptal
Talep artıyor! Arazisi, evi olan yaşadı
Başkan Erdoğan'dan seçim değerlendirmesi! 'Milleti suçlamak asla yok'
Trum'tan skandal savunma!
Rusya'dan kritik S-400 açıklaması

Video

İşçi servisinin devrilme anı! Camları kırarak çıktılar

Lanetli Kaldırım...

Köpeği son anda kurtardı!

Ölü balığın kokusunu alınca ortaya çıktılar!

Erzurum'da diş hediği geleneği.

Benzer Konular

 • 1

  Çocuk icrasına son

 • 2

  Oruç tedavidir

 • 3

  Ölmeden Önce Ölünüz

 • 4

  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Çocuklarımızın gönüllerini fethetmeye gayret edelim

 • 5

  10 ülkede Ramazan Bayramı sevinci