İftarda az yemeli..

Güncelleme: 20.05.2019 00:02

İftarda aşırı yemekten, midemizi doldurmaktan kesinlikle kaçınmalıyız. İftar vakti, helal yemekten dahi olsa karnımızı aşırı şişirmemeliyiz. “Allah katında kapların en kötüsü, tıka basa doldurulmuş olan midedir.” Unutmayalım ki mübarek Ramazan yeme değil yememe ayıdı

Gündüz yemediğimizi, akşam bir oturuşta yersek, şehvetimizi yenmek ve nefsimizi mağlup etmek nasıl mümkün olacaktır? Hâlbuki birçoğumuz bunun aksine olarak, yiyeceklerini Ramazan’a ayırıp çeşitli, mütenevvi ve nefis yemeklerle akşam sofrasına oturup diğer aylarda yemediklerini bu ayda yemeği itiyat haline getirmişizdir.

Bu oruç tutmada istenen neticeyi vermez. Çünkü oruçtan maksat, takvaya ulaşmak için biraz acıkmak ve şehveti kırmaktır. Mideyi akşama kadar bekletip acıktırdıktan ve akşamüzeri bol ve nefis yemekler yendiğinde kuvvetiin artıp şehvetinin çoğalacağı aşikârdır.

Orucun sırrı ve ruhu, nefsin kuvvetlerini zayıflatmak ve yok etmektir. Bu da ancak az yemek ile mümkündür. Bunu için iftarda aşırıya kaçmadan yemelidir. İki hatta üç öğünde yiyebileceğimiz yemeği iftarda bir araya toplar, hepsini birden yersek bu oruçta kâr (sevap) yoktur. Hatta açlığı tutması ve bedenin zayıfladığını hissetmesi için gündüzleri fazla uyumamak da orucun edeplerindendir. İşte o vakit kalbi cilalanır, her gece biraz daha hafifleşir. İbadetini daha istekli, daha zevkle yapar. Aman iftarlara dikkat!

 

Vahdetin sembolü Ayasofya

86 YILLIK KARA LEKE

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 86 yıllık hasret ve özlem sona erdi

Bir garibin ardından...

Hadisler haneleri aydınlattı

İslâm ekonomisi temel görevleri!

Saçtaki egzama nasıl geçer?
Nabız yüksekliği neden olur?
Halsizliğe ne iyi gelir?
Domuz eti neden haram kılınmıştır?
Secde suresi, Secde suresinin okunuşu ve anlamı
Meryem suresinin faziletleri ve faydaları nelerdir?
Meryem suresinin nüzul sebebi..
Meryem suresinin okunuşu nasıldır?
Kabir ziyaretinde okunacak dua sureler
Çikolatalı kurabiye nasıl yapılır?
Meme kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Muiz zikrinin faziletleri
Kötü insanların şerrinden korunmak için okunacak dua ve sureler...
Evde köpek beslemek neden haram?
Ahzab suresi, Ahzab suresinin okunuşu ve anlamı
Taha suresinin nüzul sebebi...