Küresel tehdit: K-POP 

Güncelleme: 04.03.2019 08:35

Gençler arasında hızla yayılan Kore pop müzik kültürü K-POP, aşıladığı cinsiyetsizlik ve narsisim ile dünya neslini tehdit ediyor. 12 -18 yaş aralığındaki gençlere hitap eden K-POP’a karşı önlemler alınmasın söyleyen uzmanlar, aileleri ve yetkilileri uyardı.

GÜLDEN AĞ

Gelişen iletişim teknolojilerinin ortadan kaldırdığı sınırlar dünya gençlerini her türlü sanal ve kültürel tehlikeye açık hale getirdi. Son yıllarda ortaya çıkan Güney Kore kökenli bir müzik türü olan K-POP da bu tehlikelerin başında geliyor.  Özellikle 12-18 arasındaki gençlere hitap eden ve onları etkisi altında alan K-POP, aşıladığı öğeler ile kültürel erozyona neden olurken tek tip bir genç modelini idealleştiriyor. K-POP müzik gruplarının ışıltılı hayatları, marka giyimleri, estetikli, bebeksi ve cinsiyetsiz duruşlarıyla gençleri ve gelecek nesilleri kültürel dezenformasyona uğrattığına değinen uzmanlar, ebeveynleri ve yetkilileri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Arkasında milyar dolarlık yatırımların olduğu bu müzik türünün etki alanının güç geçtikçe büyüdüğüne dikkat çeken uzmanlar, gençleri korumak için dijital medya okuryazarlığının önemine vurgu yapıyor. 

 “Cinsiyetsizlik” mesajı veriyorlar

K-POP grup üyeleri, aynı fabrikadan çıkmış gibi görünen gençlerden oluşuyor. Cinsiyeti anlaşılamayan bu gençler, birbirine çok benzeyen bebeksi ve estetikli yüzleriyle dikkat çekiyor. Ergenlik çağındaki gençler için mükemmellik timsali gibi görünen K-POP grup üyeleri, ergenlik çağındaki çocukları büyük bir sadakat ile kendilerine bağlıyor. BTS grubunun “love yourself” mottosu ile narsist bireylerin oluşumuna müzik ile aracı olduklarını söyleyen uzmanlar aynı şekilde grubun ‘cinsiyetsizlik’ mesajları verdiğine de dikkat çekiyor. Ergenlik çağındaki gençlere her cinsiyete eşit mesafede durmayı öneren bu gruplar, ergenlikten sonra kendi iradeleriyle cinsiyetlerini seçmelerini söylüyor.

İnanç grubu gibi hareket ediyorlar

İnanç grubu gibi hareket eden K-POP gruplarında âşık olmak yok ve madde kullanmak yasak. Yaptıkları yardım kampanyaları ile gençlerdeki idealist duyguları besleyerek sadakati arttırdıkları uzman görüşlerinden bir diğeri. K-POP grupları farklı giyimleri, dansları, imaj ve yaşam tarzları ile dünyadaki ve Türkiye’deki hayranları tarafından rol model olarak benimseniyor. Grupların imaj ve davranışlarının cinsiyetsizliğe yönlendirdiğine işaret eden uzmanlar, ailelerin dikkatli olması, yetkililerin de önlem alması konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Grup üyeleri ‘mükemmel’ addediliyor

K-POP piyasasının üç büyük şirketi var. YG Entertainment, SM Entertainment ve JYP Entertainment. Bu şirketler yıl içerisinde milyonlarca dolar kazanıyor. Araştırılan bilgilere göre SM Entertainment, tam anlamıyla K-POP’u temsil etmekte. Bu şirketin dikkat çeken özelliklerinden biri de gruplarına büyük hayran kitleleri oluşturmaları. Gruplardaki üyelerin sesleri güçlü değil fakat hayranlarına göre her üye adeta bir mükemmellik timsali.

Gençlere bir illüzyon empoze ediliyor

Sosyolog Şeyma Ayyıldız,  Batı’nın temsil ettiği değerlerin hızla yayıldığı dönemle, Kore’ deki kültürel kırılmanın ve dışa açılma çabalarının aynı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığına vurgu yaptı. Ayyıldız, Korece’nin içine serpiştirilen İngilizce sözcüklerin ortak bir dil oluşturduğunu ve müzik diliyle ortaya çıkan jargonun gençler arasında yetişkinlerin giremediği hâkim bir direniş alanı meydana getirdiğini söyledi. Ayyıldız, “Hip-pop ve rap gibi alt kültür gruplarının yöneldiği müzik türlerinden de esintiler taşıyan K-POP,  kendine özgü bir yaşam tarzı oluşturmakta. Dünyanın bambaşka bölgelerine mensup hayran kitlesini yeni bir dil üreterek yakınlaştırmakta ve bu sebeple de çekici hale getirmekte. Bu yeni dilin içinde ise bir isyan gizlenmektedir. Ailelerin anlamadığı bu dil, gençler için bir alt kültür oluşturarak özgürlük alanı inşa etse de ürettiği değerler dikkatle incelenmelidir” dedi. Gençlere empoze edilmeye çalışılan hayatın bir illüzyon olduğuna değinen Ayyıldız, “Ağır baskıların ve neredeyse 18 saat çalışma koşullarının saklandığı, sadece markların ve mutluluğun pazarlandığı bu illüzyonda gençler gerçeklikten kopmaktalar” dedi. Ayyıldız, “Hayattan, aşktan ve güzellikten gerçekliğin çok dışında beklenti içine girmekteler. Yıllarca bir hayat tarzı üretmek için şekillendirilen ve çalıştırılan idollerin, emeklerinin değil yalnızca yıldızlı hayatlarının sunulması yeni nesilde her şeye hazır şekilde ulaşacaklarını yanılgısı oluşturmakta” diye konuştu.

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

TÜİK, ölüm nedenlerini açıkladı!
Dikkat geliyor! Kavrulacağız...
Yerli otomobilin yollara çıkacağı tarih belli oldu!
İlan İHH
Tarlaya üzerine mühimmat bağlı balon düştü
İlan - Mirasımız Derneği
Finlandiya'da aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı
Bozdağ'dan kritik açıklamalar!
Ülkesine dönen Suriyeli sayısı açıklandı!
Taşeron işçiler Devlete kâr ettirdi
O kente 50 fabrika kurulacak
Soylu'dan S-400 açıklaması! 'Yarın eyvah para etmez'
TBMM'de yoğun mesai!
8 büyüklüğünde depremle sarsıldılar
Bakan müjdeyi verdi! Bayramdan önce ödenecek

Milat Ailesi iftarda buluştu!

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, dostlarla bir araya gelmekten mutlu olduklarını belirtirken, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi ise, “Milat bir duruştur” dedi.

Mirasımız Derneği kalplere dokunuyor

Kudüs'te aktif olarak faaliyet gösteren Mirasımız Derneği, Ramazan ayı başından beri Mescid-i Aksa'da binlerce kişiye iftar veriyor, aynı zamanda da Kudüslü Müslümanlara kumanya paketleri dağıtıp nakdi yardımda bulunuyor.

Oruç Allah için tutulur

İDDEF'ten Gazze'ye Ramazan ayı yardımı

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) "Sofrada Tuzun Olsun" sloganıyla başlattığı Ramazan çalışmaları kapsamında Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı. 

Oruç hafızamızı güçlendirir

En Çok Okunan Haberler