Nafaka kadınlara zarar veriyor

Güncelleme: 09.03.2019 11:12

Boşanmış İnsanlar ve Aile (BİA) Platformu Başkanı İlknur Birsel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde süresiz nafaka nedeniyle birçok kadının mağdur olduğunu ve eşleri, çocukları ya da kardeşlerinden süresiz nafaka yükümlülüğü altında bulunanların hapse girmemesi için ve çalışmadan, üretmeyen kadınların rahatları için çalışmak zorunda olduklarının altını çizdi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

8 Mart Dünya Emekçi Kadılar Günü’nde bazı kadınların feministlerin gündeminde yer almadığını söyleyen Boşanmış İnsanlar ve Aile (BİA) Platformu Başkanı İlknur Birsel, feminizmin saptırılıp burjuva feminizmine dönüştüğü gibi “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” de saptırılıp burjuva ve küçük burjuva kadınlarının lüks mekanlarda, otellerde ‘vur patlasın, çal oynasın’ ya da eşlerden, sevgililerden hediye beklentisine girmek biçiminde ‘Dünya Kadınlar Eğlence Günü’ne dönüştüğünü ifade etti. Türkiye'deki Kadın Hakları savunucularına baktığımızda bugün gelinen noktada kadın hakkı koruyacağız derlerken ayarlarını iyice kaçırdıklarını ve erkek cinsiyetini yok sayar hale geldiklerini belirten Birsel, bu örgütlerin birbirine düşman iki kutup oluşturma çabalarında olduklarını, insan odaklı düşünmek yerine ideolojik amaçlarına kadınları alet etmek istedikleri kaydetti.  

Feministler kadınları bağımlı hale getirdi

Birsel, kadın haklarını savunma adın altında faaliyetlerde bulunan bazı örgütlerin konuyu çarpıttıklarını ve sinsice işleyen ‘Aile Yıkım Projesi’nin ortakları oldukları söyleyerek bunun artık açık ve net görüldüğünün altını çizdi. Birsel, “Bu kişiler üstelik hukukçu kimliği ile 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl, 25 yıl hatta 29 yıldır nafaka ödeyen insanlarla dalga geçer gibi Nafakanın Süresiz olmadığını iddia etmekte, bazı nafaka miktarlarını küçük görerek asgari ücretli ve işsiz insanları yok sayarak halktan ne kadar kopuk yaşadıklarını göstermektedirler. Kadını koruma kılıfı altında bir yandan özgürlük naraları atarken öbür taraftan kadının ömür boyu boşandığı eşin cebine bağımlı yaşamasına nikahsız yaşama meyletmesine, kayıt dışı bir şekilde çalışmasına, nafaka iptalinde bulunan boşandığı eş tarafından özel yaşamının takip edilmesine neden olan bu örgütlerin, kadının ayakları üzerinde durmasını engelleyen Süresiz Nafakayı savunmaları büyük çelişkidir” şeklinde vurguladı.  

Süresiz nafaka kadınları mağdur ediyor

Güçlü kadının kendi ayakları üzerinde durabilen kadın olduğunu söyleyen Birsel, evin geçimine katkıda bulunmanın yanı sıra, iş yaşamıyla aile yaşamı arasında dengeyi kurabilen kadınların platform olarak hedeflediklerini belirtti. Bu çerçevede kadınının, ev hanımı olsa dahi evindeki ekonomiyi düzenleyen, üreten, eşinin ekonomik gücünü aşan beklentiler içine girmeden analık görevlerinin hakkını veren, iyi ahlâklı, vicdan sahibi evlatlar yetiştiren kadın olması gerektiğinin altını çizerek, “Bazı Kadın STK’ların temsilcileri tarafından yok sayılan Süresiz Nafaka mağduru kadınlar ise, bu mağdurlarla evlilik yapan çocuklarının rızkından keserek eşlerinin nafaka borçlarını ödeyen fedakâr, çilekeş, emekçi kadınlar, kız kardeşler, emekli maaşından oğlu hapse düşmesin diye bitmeyen borç yüzünden psikolojisi bozulmuş evladını tamamen kaybetmemek için nafaka borcunu üstlenmiştir. Emekçi analar ve aynı nedenlerle kardeşinin nafaka borcunu ödeyen kız kardeşlerdir. Yok sayılan gerçek Süresiz Nafaka Mağduru kadınlardır onlar” ifadelerini kullandı.

Süresiz nafaka zulmü bitsin

8 Mart’ı insan hakları adına bir farkındalık günü olarak gördüklerini belirten Birsel, süresiz nafaka mağduru birçok kadının çözüm için beklediğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Hapse giren eşinin nafakasını ödemek için merdiven temizleyen Fatma hanımın, eşinin ortak çocuğu olmadığı kadına nafaka borcu yüzünden bebeğine bez alamayan, kendi ayağına çorap alamayan uzman çavuş eşi Melek hanımın, 28 yıldır nafaka ödeyen eşine destek olmak ve eğitim gören çocuklarının mağdur olmaması  için ördüğü bazı şeyleri pazarda satan Gülay hanımın, Yine nafaka konusunda eşine destek olan Şeyda hanımın, Emine hanımın, dün beni arayarak oğlunun nafaka borcunu yatıramadığını görünce ödeyen Halide hanımın, oğlunun nafaka borcunu ödeyen ömrü çalışmakla geçmiş emekli anne Saniye hanımın, kardeşinin nafaka borcunu ödeyen ikiz çocukları olan Sevda hanımın, çalışarak kardeşinin nafaka borçlarını ödeyen Sema hanımın, aldığı eğitim bursu ile babasının nafaka borcunu ödeyen kızımızın, Nafaka arttırma ve icra davası kabusu ile stresten karnında taşıdığı yavrusunu kaybeden Özgül hanımın, çocuksuz boşanan oğlu nafaka borcu yüzünden evlenemeyen torun sahibi olma hayaliyle yanıp tutuşan Zeliha hanımın, torununu teslim ederken oğlu eski gelini ve ailesi tarafından hunharca saldırıya uğrayan ve hayatını kaybeden ve şu an katilin ailesine teslim edilen torununu icra ile görebilen Sevgili  Murat' ın annesi Ayla hanımın, Van' da evladına hasret şehit düşen ve çocuk nedeniyle tüm şehitlik tazminatını ve maaşını alıp çocuğu babaannesine ve halalarına göstermeyen yüreğinde evlat acısıyla oğluna hasretini torununa sarılarak bir nebze olsun yaşamak için, torunun görebilmek için dava peşinde, mahkeme koridorlarında koşturan Şehit Emre'nin annesinin, kız kardeşlerinin ve isimlerini saymakla bitiremeyeceğim  yığınlarca acı içinde, ekonomik güçlüklerle boğuşan  yaşayan nice kadınların farkında olunmasını diliyorum.”  

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

YSK toplantısı bitti! Gerekçeli karar...
Dışişleri Bakanlığına personel alımı sınavında inanılmaz FETÖ ayrıntısı!
12 il için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı
İlan İHH
'Turistik Doğu Ekspresi'nin ilk seferi için geri sayım
FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!

İftarda az yemeli..

Ahhh o eski Ramazanlar!..

Oruç bizi eğitir, terbiye eder

Ramazan birlik ve beraberlik ayıdır

Ramazan fırsat ayı

En Çok Okunan Haberler