Oruç hafızamızı güçlendirir

Güncelleme: 21.05.2019 00:02

Yeni araştırmalara göre; oruç tutanlar kendilerini zihinsel olarak yenilenmiş hissetmektedirler. Bu da açlık hormonu olarak bilinen ghrelin (veya lenomorelinin) salgılanması ile gerçekleşiyor. Çünkü bu hormon öğrenme ve hafıza üzerine olumlu etkiler yapıyor, unutkanlığa iyi geliyor.

Bazı araştırmalarda bu hormonun çağımızın korkulu hastalıkları Alzheimer ile Parkinson rahatsızlıklarına karşı da faydalı olduğu gösterildi. Ayrıca ghrelin hormonunun metabolizmayı güçlendirmekte, ömrü uzatmakta ve daha iyi bir kalp sağlığına sahip olmakta da katkıları var.

Ancak beyin hücrelerinin oluşması günler hatta haftalar aldığından bu hormonun etkilerinin belirgin olabilmesi için orucu haftalarca tutmak gerekiyor. İşte bir ay süren Ramazan orucu zaman olarak da bunu da sağlıyor.

Evet, elbette orucu Rabbimizin rızası için tutarız. Ancak Peygamber Efendimiz ’in buyurduğu gibi “oruç tutarken sıhhat da buluruz.”

Oruç tutmak maneviyatımızı güçlendirmesi ve bizi Rabbimize yaklaştırması yanında bize daha sağlıklı bir hayat sağlıyor.  Üstelik her geçen gün yeni bir yararı keşfediliyor.

Ne mutlu Rabbinin rızasını kazanmak için oruç tutana…

 

Hac ön kayıtları başladı

'Hiçbir meslek ya da hedef, aile kurmaktan daha önemli kabul edilemez'

Yahudi'ye mülk satışına sert fetva!

Nur talebelerinden Başkan Erdoğan'a tebrik
Vuslat Derneği'nden hafızlık eğitimi seferberliği

Hac ön kayıtları 11 Kasım'da başlayacak

Suudi Arabistan'dan kadınları ilgilendiren Umre açıklaması

Meksika'da bir köyde 5 bin kişi Müslüman oldu