'Paylaşılmayı en çok hak eden şey bilgidir'

Güncelleme: 08.03.2019 16:53

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, "Bilenler okullardan, mekteplerden çıkıyor. Herkes bildiğini birbiriyle paylaşırsa bilgi çoğalır, tıpkı mutluluklar gibi. Paylaşılmayı en çok hak eden şey bilgidir." dedi.

Diyarbakır'daki temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, merkez Sur ilçesinde, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami'de hutbe verdi, cuma namazını kıldırdı.

Diyarbakır'ın, Hz. Peygamber'in vefatından kısa bir süre sonra İslam ile müşerref olduğunu ve kalplerin fethedildiğini ifade eden Erbaş, "Bugüne kadar minarelerinden ezan susmamış, camilerinde secdeler, rükular hep devam etmiş. Müslümanlar bugüne kadar bu şerefle yaşamış, bundan sonra da devam edecekler inşallah." ifadelerini kullandı.

500 sahabenin bu topraklara gelerek, gönülleri fethettiğine işaret eden Erbaş, şunları kaydetti:

"İnsanların İslam ile şereflenmesine vesile olmuşlar. Bugün de aynı manevi rehberlikleri bizim gönüllerimizde devam etmektedir. Ruhları şad olsun, şefaatlerine nail olmayı Rabb'im cümlemize nasip etsin. Müslümanlığımızı onlara borçluyuz."

"Bildiklerimizi birbirimizle paylaşalım"

Erbaş, Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda, öğrencilerle bir araya geldi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Erbaş, Kur'an-ı Kerim'de düşünce ve tefekküre atıfta bulunan 550 ayet olduğunu söyledi.

"Allah bilgiyi isteyene verir. O yüzden biz isteyeceğiz. Bunun yolu okumaktır, araştırmaktır, bilgi üretmektir." diyen Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yüzden biz, bilginin peşindekiler olarak insanların en hayırlısının, onlara faydalı olanlar olduğunu bilmemiz lazım. Biz insanlara faydalı olmak için ilim öğrenmiyor muyuz? Tıpta okuyan arkadaşlarımız nice hastaların hastalıklarını tedavi edecekler. Mühendis arkadaşlarımız, insanlarımızı ev sahibi yapacaklar. İlahiyat okuyan arkadaşlarımız, onlara İslam'ı sahih olarak anlatarak faydalı olacaklar."

"İslam medeniyeti sevgi medeniyetidir"

"İslam medeniyeti sevgi medeniyetidir. Ne olur birbirimizi sevelim. Düşüncelerimiz farklı olsa da düşüncelerimize saygı gösterelim." ifadelerini kullanan Erbaş, Hazreti Muhammed'in veda hutbesinde dile getirdiği ifadelerine değindi.

Erbaş, ne dilin, ne ırkın, hiçbirisinin üstünlük gerekçesi olmadığına işaret ederek, "Medeniyetimizin temelinde bu var. İşte bunları zenginlik olarak görelim ve birbirimizi sevelim. Peygamber efendimiz döneminde Yahudiler ile barış içinde yaşamaya devam ediyorlar. Onlarla Medine'de 52 maddelik sözleşme imzalıyorlar. İşte bu bizim medeniyetimizin en önemli kazanımlarındandır. O yüzden örnek olacağız." şeklinde konuştu.

Üniversite öğrencilerinin bilgi, hikmet, ilim ve irfan sahibi olma yolundaki insanlar olduğunu vurgulayan Erbaş, bilgi ve hikmet yönünde olanlarla bilmeyenlerin bir olamayacağını kaydetti.

Erbaş, "Bilenler okullardan, mekteplerden çıkıyor. O yüzden bildiklerimizi birbirimizle paylaşalım. Herkes bildiğini birbiriyle paylaşırsa bilgi çoğalır, tıpkı mutluluklar gibi. Paylaşılmayı en çok hak eden şey bilgidir." diye konuştu.

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Alman kanalında Batı'nın içyüzü!

Alman kanalında Batı'nın içyüzü: Öldürülen milyonlarca insanın sorumlusu müslümanlar değil...

HİSAR-A ve HİSAR-O'dan yüzde yüz başarı!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının yerli-milli imkanlarla karşılanma çalışmalarının sürdüğünü, HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı %100 başarı sağladığını paylaştı.

Denizli Acıpayam'da 5,5 büyüklüğünde deprem

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Oğuz ve Yeşildere mahallelerinde eski toprak yapılardan bazıları yıkıldı ve çatlaklar oluştu.

MGK'dan sert bildiri: Asla izin verilmeyecek
Bahçeli: CHP, HDP'nin kumanda merkezidir
CHP'nin skandal listesi ortaya çıktı!
Bakan Kurum, Denizli'deki depremin bilançosunu açıkladı
AB ülkesinden büyük skandal! PKK kararını temyize taşıdı...
'Bosna Kasabı' Karadzic için son karar verildi!
Sıkıldım dedi! Tüm ailesini öldürdü
Kazakistan Başkentinin ismi değişti!
Bakan Pekcan tek tek açıkladı! Marketlerde yeni dönem...
Dünya'nın en mutlu ülkesi belli oldu!
Siber güvenlik kuruluşu açıkladı: İlk sırada Türkiye var...
Metin Külünk'ten dikkat çeken '15 Temmuz' uyarısı!
THY'den çok özel kargo! Japonya'ya taşıdılar...
Başkan Erdoğan'dan Zillet İttifakı çıkışı: Bu ittifakta herkes var millet yok!
Vatansız hainler Almanya'da buluştu!

Diyanet ile AFAD'dan iş birliği protokolü  

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında “Afet ve Acil Durum Faaliyetleri ile İnsani Yardımlara İlişkin İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Nafaka kadınlara zarar veriyor

Boşanmış İnsanlar ve Aile (BİA) Platformu Başkanı İlknur Birsel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde süresiz nafaka nedeniyle birçok kadının mağdur olduğunu ve eşleri, çocukları ya da kardeşlerinden süresiz nafaka yükümlülüğü altında bulunanların hapse girmemesi için ve çalışmadan, üretmeyen kadınların rahatları için çalışmak zorunda olduklarının altını çizdi.

'Paylaşılmayı en çok hak eden şey bilgidir'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, "Bilenler okullardan, mekteplerden çıkıyor. Herkes bildiğini birbiriyle paylaşırsa bilgi çoğalır, tıpkı mutluluklar gibi. Paylaşılmayı en çok hak eden şey bilgidir." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam'dan başka bir geleceğimiz yok

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Bizim İslam'dan başka bir geleceğimiz yoktur. Geçmişimiz de İslam, geleceğimiz de İslam'dır. Kıyamete kadar zürriyetimiz İslam ile şereflenmeye devam edecek." dedi.

Parçalanmanın sebebi Ehli Bidat

Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İslâm'a inananlar arasındaki bölünme ve parçalanmanın sebebinin ehli bidat anlayışı olduğunu söyledi.

En Çok Okunan Haberler