Peygamber Efendimizin 'el İzinin' bulunduğu kilise

Güncelleme: 02.02.2019 09:36

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) el izi İstanbul'da hemde bir kiliside... Bu "el izinin" ilginç de bir hikayesi var.

Peygamber Efendimizin 'el İzinin' bulunduğu iilise

Hazırlayan: Fahri Sarrafoğlu

İstanbul’da Resullah (s.a.v.) Efendimiz’in ayak izlerinin, sakal-ı şerif’inin olduğunu biliyoruz. Daha birçok eşya ve bize gelen kutsal emanetlerini görmüş veya duymuşsunuzdur ama hiç aklınıza geldi mi acaba? İstanbul’da Hz Muhammed (s.a.v.)’in el izi var mı? Evet var… İstanbul’da bir kilise var ve bu kilisenin giriş kapısında Efendimiz (s.a.v.)’in el izi var… Nasıl mı?

RAHİP BAHİRA’NIN EMANETİ

Kilise İstanbul Patrikliği’ne değil halen Sina Başkonsolosluğu’na bağlı olup Sina Dağı’ndaki Saint Katerina Manastırı’nın Metokhion’udur. Ancak Tur-i Sina Manastırı Aya Yani Kilisesi Ruhani Kurulu’nun 03.06.1986 tarihli yazısında kilisenin Yavuz Sultan Selim’in emriyle inşa edildiği belirtilmiştir. Ayrıca kapı üstündeki el tasvirinin Hz. Muhammed (s.a.v.)’in elini temsil ettiği şifahen belirtilmiştir. Kaldı ki, İslam kaynakları da bu hususu teyit etmektedir. Saint Katerine (Tur-i Sina) Manastırı, 12 yaşında iken Papaz Bahira, 25 yaşında iken Papaz Nestura tarafından gördükleri alametler neticesi Hz. Muhammed (s.a.v.)’e peygamberliğini müjdeledikleri ve uyardıkları manastırdır. El izinin konulma sebebi ise Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in vermiş olduğu “Emannameye” karşılık olarak bir teşekkür edilmek istenmesidir. Bu el izi “temsilidir”. Yani sembol olarak konulmuştur.

EMANNAMEYE TEŞEKKÜR “EL İZİ”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hicretin ikinci yılında kendisini tebrike gelen manastır papazlarına, evvelki iyiliklerine binaen Saint Katerina (Tur-i Sina) Manastırı’na bir emanname (dokunulmazlık) mektubu vermiştir. Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi dönüşünde bu emannameyi görünce öpüp başına koymuş ve bu emannameyi vermeleri karşılığında evlatlarının bu dokunulmazlığı ilanihaye sürdüreceklerini, bir de İstanbul’da Tur-i Sina’ya ait manastır ve kilise yaptıracağını (vereceğini) beyan ve ferman eder. IV. Murad’ın verdiği H.1048 tarihli ferman da bu hususu teyit etmektedir. Bu fermanda da eskilerde adet olduğu üzere el resmi bulunmaktadır.

İSTANBUL’DA FARKLI BİR KİLİSE

Kilisenin adı Tur-i Sina Kilisesi’dir. Balat Mürsel Paşa Caddesi No 134’tedir. Kilisenin tarihi 14. yüzyılın ilk yarısına uzanmaktadır. 1593 yılında harap bir halde olduğu ve tamir için ayrılan paranın başka bir kiliseye aktarıldığı (yönetimdeki değişiklikler dolayısıyla). 1623 sayılı bir fermanla sahiplik ve tamir belgesi verilmiştir. 1640 yılında yanmıştır. Kilise 1670 yılında İskenderiye Pariktiliği’ne ait iken 1686’da Rusya’nın müracaatı ile Sina Manastırı’na devredilir. Bu yıl Rusların yardımı ile yeniden inşa edilir. Zamanla harap olan kilise 1729 yılında Sina Manastırı tarafından yeniden yaptırılır. 1730 tarihinde yine yandığından Giritli Nikeforos tarafından tekrar yaptırılmıştır. Kilise 1851/ 1852 ve 1855 tarihinde tamir görmüştür. Tur-i Sina keşişlerinin barındığı bir kilise olarak tanınmıştır.

Kilise iki yolun ortasında ve yeşillikler arasındadır. Kapıyı dışardan rahatlıkla görebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Bazilikal planlı ve çatılıdır. Kaba yontulmuş taştan yapılmıştır. Aya Yorgi isimli ayazması vardır.

Not: Bu el izi şu anda kilisenin kapısında değildir… Koruma altına almak için İstanbul Fener Patrikhanesi’nin bahçesine kaldırılmıştır.

Washington'da yaşayan Türklerden protesto

Ailesiyle tartıştı evini yaktı

Gençler atalarının izinde

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Günün diğer manşetleri

Kağıthane'de çöken binanın yıkılma anı

Filipinler'deki deprem anı amatör kamerada

Jandarmadan 23 Nisan klibi

Avrupa'nın kalbinde isyan dinmiyor!

Fransa'da Sarı Yelekler protestoları 23. haftasına girdi

Sağlık alanında devrim niteliğinde buluş!

Bu hapı yutunca, midemizde ve bağırsaklarımızda olan rahatsızlıkların kaynakları anlaşılıyor.

HDP'den ihanet bildirisi
ABD, Müslümanları ambargo ile vuruyor
FETÖ'nün hücre evlerine operasyon
Vaşington'da protesto
Atalarımızın izindeyiz
Sudan Askeri Geçiş Konseyi'nde istifa
Alkol ve madde bağımlısı ailesinin evini yaktı
Garanti Bankası isim değiştiriyor
İstanbul Valiliği'nden 'provokasyon' uyarısı
PKK/YPG'li teröristleri hepsi öldürüldü
Ankara'da kritik toplantı
İlandır
YSK MHP'nin itirazını kabul etti
ABD krizi tırmandırıyor! Asıl hedef İslam coğrafyası
Fuat Oktay açıkladı! Haziran ayında hizmete alınacak...

Gençler sabah namazında buluştu

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ''Sabah namazı buluşmaları bu emanetlerin ve duyguların yeni nesillere aktarılmasını ve ebediyete kadar bu ülkede İslam'ın baki kalmasını sağlayacaktır.'' dedi.

Diyanet'ten Berat Kandili mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Tüm İslam aleminin Berat Gecesi'ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gecenin barış, mutluluk ve huzurun yeryüzüne hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını diliyorum." dedi.

Diyanet'ten 36 ile kadın müftü yardımcısı

Diyanet İşleri Başkanlığı 36 ile müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü alacağını duyurdu.

2019 yılı fitre miktarı belirlendi

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2019 yılı fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.

El yazması Kur'an'a Bulgaristan Müslümanları sahip çıkıyor

En Çok Okunan Haberler