Suudi Arabistan hac ve umre için yeni düzenleme getirdi

Güncelleme: 12.12.2019 16:13

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, hac ve umre ibadeti için yurt dışından gelen adaylara yönelik sigorta sistemini devreye soktu. Bu düzenleme ile kutsal topraklara giden adaylardan 290 lira sigorta ücreti alınacak. Ziyaret esnasında kaza veya vefat durumunda 500 milyon liraya kadar tazminat ödenecek.

Suudi Arabistan hac ve umre ibadeti için yeni bir sistem devreye soktu. Hac ve Umre Bakanlığı, kutsal topraklara giden ziyaretçilerden 290 lira sigorta ücreti alacak. Kutsal topraklarda olası bir can kaybı veya kaza durumunda adaylardan 500 milyon liraya varan tazminat ödeyecek. 

İmzalar atıldı

Sigorta anlaşması, Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten ile sigorta firması Teavuniye Başkanı Süleyman al Humeyd'in katıldığı törenle imzalandı. Suudi Bakan Benten, uygulamadaki amacın hacı adayları ve umrecilere sağlık hizmetlerini sunmak, tüm hizmetlerden faydalanmasını sağlamak, kutsal topraklara gelip buradan ayrılana kadar gerekli güvenliği sağlamak olduğunu ifade etti.

Adaylar çağrı merkezine 24 saat ulaşabilecek

Bununla birlikte sigorta yaptıran hacı adayları, hac ve umreye özel olarak kurulan acil çağrı merkezine 24 saat ulaşabilecek. Çağrı merkezinde birçok dilde hizmet verilecek. Çağrı merkezinde sadece sağlık hizmeti değil, hacıların mescide ulaşımı, kayıp durumlarında acil destek, özel durumda olanlara yardım ve şikayetlerin kabulü gibi hizmetler de bulunuyor.

Sigorta bedeli 290 TL, Tazminat 500 milyon lira

Kutsal topraklara iner inmez yaptırması zorunlu olan sigortanın bedeli, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nca 50 dolar (yaklaşık 290 TL) olarak belirlendi. 30 gün süresi bulunan sigortanın ücreti sigorta şirketine ödenecek.

Kaza veya vefat tazminatı için 150 bin liralık tazminat

Vefat veya kaza sigortası yaptırmak isteyenler ise 150 bin liralık ödeme yapmak zorunda olacaklar. Bu sigortayı yaptıranlar vefat veya kaza durumunda 500 milyona kadar tazminat ücreti alabilecekler.

Din İşleri Yüksek Kurulu basın açıklaması yaptı

Hac için kesin kayıtlar başladı

2020 hac kayıtları başlıyor

Süresiz nafaka zulmü bitsin!
Diyanet'e hücum yine boş çıktı! ŞİÎ İMAM YALANI!

Çevreye Kur'an-ı Kerim penceresinden bakmak

2020 hac kuraları çekildi

Hac kurası yarın çekilecek