Yılbaşı tuzağına dikkat!

Güncelleme: 31.12.2018 08:39

Son dönemlerde çılgınlığa dönüşen yılbaşı kutlamalarının adeta meşrulaştırıldığına işaret eden  ilahiyatçılar, dini ve milli  erozyonuna neden bu tuzağa dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Yılbaşında Batı’nın geleneklerinin taklit edilmeye başlanması, toplumsal erozyona neden olmaya başladı. Milli ve dini değerlerle bağdaşmayan uygulamaların yaygınlaşmasının Türkiye’nin geleceğine büyük zarar verdiğini söyleyen uzmanlar, bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Yılbaşında yapılan kutlamalara dikkat çeken İlahiyatçı Prof. Dr. Hacı Ömer Özden,  içki, kumar ve gayri ahlaki eğlencelerin Türkiye’nin geleceği açısından büyük tehlikeleri beraberinde barındırdığını söyledi. Kültürümüzün ve geleceğimizin yok olmasına neden olacak bu uygulamalar sonlandırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özden şöyle devam etti: “Birtakım yemekler yaparak, özel kıyafetler giyerek, kafalarına külahlar geçirerek ağızlarına birtakım boru gibi şeyler takıp üfleyerek şişirdikleri şeylerin bizimle hiçbir ilgisi yoktur.

Milat gündeme taşıdı

Türkiye’nin kendi değerlerinden kopmaması gerektiğini aktaran Özden, Kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik anlamlarda saldırı altında bulunduğumuz bu dönemde  milli ve manevi değerlerimizi daha fazla önemseyip öne çıkarmalıyız. Kendi  kültürümüzden kendi milli hasletlerimizden uzak yetiştirilen çocuklarla maalesef geleceğe dinamit yerleştirmiş oluyoruz. Çünkü çocuklar küçüklüklerinde ne görüyorlarsa büyüdüklerinde de onu devam ettiriyorlar. Ben bu açıdan bir bilinçlendirme ortaya koymak adına  konuyu gündeme taşıyan Milat’ın yayımlarını takdir ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ağaç katliamı yapılıyor

Çam ağaçlarının kesilmesi ile tabiat katliamı yapıldığına dikkat çeken Özden, “Bu şekilde çam ağaçları kesilir, süslenir, bu tabiat katliamına da yılbaşı kutlaması denirdi. Son yıllarda bunu yapay ağaçlarla yapıyorlar ama bunun bizim kültürümüzle hiçbir alakası yok. Yılbaşı aslında ömrümüzden bir yılın daha gitmesini görüp ona göre önümüzdeki yılları daha bir farklı anlamlarla yaşamanın tefekkürü içinde geçirilmesi gereken bir zaman dilimidir. Bir yılı nasıl geçirdik. Önümüzdeki yılları daha dolu dolu ülkemizin, milletimizin, devletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, dinimizin gelişmesi için ilerlemesi için neler yapacağımızın planlamasını yapmamız lazım” dedi.

Algı operasyonu yapılıyor!

Yılbaşında alkol tüketimi ile birlikte gayri ahlaki eğlencelerin düzenlendiğine dşikkat çeken İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Onay ise şu değerlendirmelerde bulundu. “İslamin temel haramları var. Piyangonun haramlığı da gayet nettir. Dolayısıyla yılbaşının Allah’ın herhangi bir gününün günah ve haram işlemek için vesile kılınması asla doğru değildir. Toplumsal psikoloji açısından farklı bir anlayış geliştirildi. Sanki belli günlerde bu arada istediğiniz günahı işleyebilirsiniz zannediliyor. Birçok insan bu çılgınlığa gidiyor. Alışverişi istediğiniz gibi yapabilirsiniz, günahı istediğiniz gibi yapabilirsiniz gibi sanki ‘Allah orada görmezden gelecekmiş’ gibi yanlış bie algı oluşmaya başladı. Burada esas sıkıntı bu. Yılbaşı bunlara onay vermez.”

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazan

En garip bayram!..

Bayramda yapmamız gereken görevlerimiz

Vardır bunda da bir hayır!

İslâm gurbetini yaşıyor

Kur'an bülbülleri Kadir Gecesi'ni şenlendirecek

Nazar değmiş kişi hangi duaları okumalı?
Keten tohumu faydaları nelerdir?
Topuk çatlakları neden olur?
Yüzdeki renk eşitsizliği nasıl geçer?
Münafikun suresi, Münafikun suresinin okunuşu ve anlamı
Tur suresinin faziletleri ve faydaları
Tur suresinin nüzul sebebi...
Tur suresinin okunuşu nasıldır?
Kalın bağırsak kanseri neden olur? İşte kalın bağırsak kanseri belirtileri
Kahve çekirdeği kurabiye nasıl yapılır?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua...
En Nafi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(28.05.2020)
Dolar ne kadar? 28.05.2020
Esmaül Hüsnadan Er Rauf isminin faziletleri