Yılbaşı tuzağına dikkat!

Güncelleme: 31.12.2018 08:39

Son dönemlerde çılgınlığa dönüşen yılbaşı kutlamalarının adeta meşrulaştırıldığına işaret eden  ilahiyatçılar, dini ve milli  erozyonuna neden bu tuzağa dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Yılbaşında Batı’nın geleneklerinin taklit edilmeye başlanması, toplumsal erozyona neden olmaya başladı. Milli ve dini değerlerle bağdaşmayan uygulamaların yaygınlaşmasının Türkiye’nin geleceğine büyük zarar verdiğini söyleyen uzmanlar, bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Yılbaşında yapılan kutlamalara dikkat çeken İlahiyatçı Prof. Dr. Hacı Ömer Özden,  içki, kumar ve gayri ahlaki eğlencelerin Türkiye’nin geleceği açısından büyük tehlikeleri beraberinde barındırdığını söyledi. Kültürümüzün ve geleceğimizin yok olmasına neden olacak bu uygulamalar sonlandırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özden şöyle devam etti: “Birtakım yemekler yaparak, özel kıyafetler giyerek, kafalarına külahlar geçirerek ağızlarına birtakım boru gibi şeyler takıp üfleyerek şişirdikleri şeylerin bizimle hiçbir ilgisi yoktur.

Milat gündeme taşıdı

Türkiye’nin kendi değerlerinden kopmaması gerektiğini aktaran Özden, Kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik anlamlarda saldırı altında bulunduğumuz bu dönemde  milli ve manevi değerlerimizi daha fazla önemseyip öne çıkarmalıyız. Kendi  kültürümüzden kendi milli hasletlerimizden uzak yetiştirilen çocuklarla maalesef geleceğe dinamit yerleştirmiş oluyoruz. Çünkü çocuklar küçüklüklerinde ne görüyorlarsa büyüdüklerinde de onu devam ettiriyorlar. Ben bu açıdan bir bilinçlendirme ortaya koymak adına  konuyu gündeme taşıyan Milat’ın yayımlarını takdir ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ağaç katliamı yapılıyor

Çam ağaçlarının kesilmesi ile tabiat katliamı yapıldığına dikkat çeken Özden, “Bu şekilde çam ağaçları kesilir, süslenir, bu tabiat katliamına da yılbaşı kutlaması denirdi. Son yıllarda bunu yapay ağaçlarla yapıyorlar ama bunun bizim kültürümüzle hiçbir alakası yok. Yılbaşı aslında ömrümüzden bir yılın daha gitmesini görüp ona göre önümüzdeki yılları daha bir farklı anlamlarla yaşamanın tefekkürü içinde geçirilmesi gereken bir zaman dilimidir. Bir yılı nasıl geçirdik. Önümüzdeki yılları daha dolu dolu ülkemizin, milletimizin, devletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, dinimizin gelişmesi için ilerlemesi için neler yapacağımızın planlamasını yapmamız lazım” dedi.

Algı operasyonu yapılıyor!

Yılbaşında alkol tüketimi ile birlikte gayri ahlaki eğlencelerin düzenlendiğine dşikkat çeken İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Onay ise şu değerlendirmelerde bulundu. “İslamin temel haramları var. Piyangonun haramlığı da gayet nettir. Dolayısıyla yılbaşının Allah’ın herhangi bir gününün günah ve haram işlemek için vesile kılınması asla doğru değildir. Toplumsal psikoloji açısından farklı bir anlayış geliştirildi. Sanki belli günlerde bu arada istediğiniz günahı işleyebilirsiniz zannediliyor. Birçok insan bu çılgınlığa gidiyor. Alışverişi istediğiniz gibi yapabilirsiniz, günahı istediğiniz gibi yapabilirsiniz gibi sanki ‘Allah orada görmezden gelecekmiş’ gibi yanlış bie algı oluşmaya başladı. Burada esas sıkıntı bu. Yılbaşı bunlara onay vermez.”

Sudan'daki gösteriler

Şüheda toprağına ziyaretçi akını

Mübarek Berat Kandili gecesi ihya edildi

Türk dünyasının yeni 'başkenti'

Akşam saatinde kar sürprizi

Günün diğer manşetleri

Kılıçdaroğlu'na saldırı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit er Kırıkcı'nın cenaze namazı sonrası bir grup tarafından protesto edilerek saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu güvenlik için götürüldüğü evden zırhlı araçla çıkarıldı.

Sri Lanka'da kilisedeki patlama anı

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otelde patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlamalarda en az 138 kişi hayatını kaybederken, 400'den fazla kişi ise yaralandı. Ayrıca 7. bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

Her eve lazım

Pistlerin tozunu attırmak için araç tasarlıyorlar

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, dünya genelinde 550 üniversitenin katılacağı Formula Student yarışlarında pistlerin tozunu attırmak için en hızlı ve hafif aracı yapmaya çalışıyor.

ATM'lere sahte para yatırıp bankaları dolandırmışlar

Mersin'de 10 liralık banknotların belirli parçalarını kullanarak hazırladıkları sahte 200 liraları ATM'lere yatırıp bankaları dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Asıl Temel fıkrası bu
YSK'da İstanbul toplantısı
Sudan'da muhalifler askeri konsey ile görüşmeleri askıya aldı
Ukrayna'da komedyen Zelenskiy sandıktan zaferle çıktı
Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin sahibi o anları anlattı
Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu açıklaması
Yeni İHA'lar savunmada dikkat çekiyor
Fenerbahçe deplasmanda mağlup oldu
Kılıçdaroğlu'ndan saldırı açıklaması
Teröristlerin finansörü Trump'tan teröre tepki!
Şehit cenazesinde büyük provokasyon! Siyasilerden ilk açıklama..
TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan Kılıçtaroğlu'na saldırıya tepki!
Peş peşe saldırdılar! Ülke kan gölüne döndü
Karabük'teki kene vakasında ikinci şok!
ABD istihbaratı o raporun peşinde

Gençler sabah namazında buluştu

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ''Sabah namazı buluşmaları bu emanetlerin ve duyguların yeni nesillere aktarılmasını ve ebediyete kadar bu ülkede İslam'ın baki kalmasını sağlayacaktır.'' dedi.

Diyanet'ten Berat Kandili mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Tüm İslam aleminin Berat Gecesi'ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gecenin barış, mutluluk ve huzurun yeryüzüne hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını diliyorum." dedi.

Diyanet'ten 36 ile kadın müftü yardımcısı

Diyanet İşleri Başkanlığı 36 ile müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü alacağını duyurdu.

2019 yılı fitre miktarı belirlendi

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2019 yılı fitre miktarını 23 lira olarak belirledi.

El yazması Kur'an'a Bulgaristan Müslümanları sahip çıkıyor

En Çok Okunan Haberler