YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Ali Murat Kırık

Deepfake videolara Facebook engeli!

11.01.2020 00:02

 

Facebook, yapay zekâ kullanılarak manipüle edilen deepfake (derin sahte) olarak bilinen ikna edici videoları engellemek için ilk adımlarını attı. Facebook konuyla ilgili bir açıklama yaparak yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanılarak manipüle edilen videoları kaldıracağını söyledi. Ancak Facebook’ta parodi veya hiciv için oluşturulmuş videoların da bu durumdan etkileneceğini ifade eden bazı uzmanlar ve politikacılar konuya yönelik eleştirilerini dile getirdiler.

Deepfake sektör halini aldı!

Deepfake kavramını; “bir kişiyi mevcut bir görüntü veya videoya alıp yapay sinir ağları kullanarak başka birinin benzerliğiyle değiştiren medya tipi” şeklinde ifade edebilmek mümkündür. Birtakım programlar aracılığıyla oluşturulan ve sosyal medya desteğiyle hızlı bir şekilde yayılan bu videolar için bazı güvenlik şirketleri milyonlarca dolarlık anti teknolojiler geliştirmiştir. Deepfake videoların sektör halini almasıyla birlikte yazılım şirketleri bu işe el atmıştır. 2018 yılının Ocak ayında FakeApp adlı bir masaüstü uygulaması kullanıma sunulmuştur. Bu uygulama kullanıcıların kolayca birbirleri ile yüzlerini takas etmelerine ve videolarını oluşturmalarına izin vermektedir. 2019 yılından itibaren ise Faceswap ve DeepFaceLab gibi açık kaynaklı alternatifler ortaya çıkmıştır.

Facebook, yanlış bilginin yayılmasının önüne geçilememesi ve nefret söyleminin durdurulmaması nedeniyle geçmişte birçok kez büyük sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. Aslına bakılırsa deepfake videolar özellikle bu yıl ABD’de gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesinde şirketin başını ağrıtacağa benziyor. Zira seçmenleri yanlış yönlendirebilecek çok sayıda sahte haber ve dezenformatif bilginin üretilmesi ve bu bilgilerin adeta bir virüs gibi yayılması günümüz koşulları itibariyle çok da zor değil... Kaliforniya Üniversitesi'nde dijital adli tıp profesörü olan Hany Farid, Facebook'un yanlış bilgilendirme konusunda tutarlı bir politika oluşturma girişiminin "olumlu bir adım" olduğunu dile getirmiş; ancak yeni politikanın "çok dar bir şekilde yorumlandığını" söyleyerek konuya yönelik eleştirel bir tutum sergilemiştir.

ABD Başkanlık seçimleri tehdit altında mı?

İşte tüm bu tartışmalar bir kenara dursun Facebook, ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi manipülatif ve dezenformatif bilgilerin yayılmasını önleyebilmek amacıyla “deepfake” videolarını kaldıracağını tüm kullanıcılarına duyurdu. Deepfake videolara yönelik bir yasak ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin manipüle edilen bir videosunun geçen yaz aylarında sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılmasının ardından gelmişti. Fakat Facebook, Reuters'e yapmış olduğu açıklamada bu videonun hiçbir şekilde kaldırılmayacağını; zira videoda yapay zeka teknolojisinin kullanılmadığını belirtmişti.

 

ABD’de gerçekleştirilecek olan seçimler öncesi Facebook'un Global Politikalar yöneticisi Monika Bickert tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Bickert yaptığı açıklamada, “Kriterlerimize uygun olmayan videoların tespit edilmesi aşamasında 40'dan fazla dilde 50'nin üzerinde üçüncü parti 'bilgi doğrulayıcı' partneriyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Eğer bir video ya da fotoğraf partnerlerimiz tarafından 'yalan' olarak işaretlenirse biz bu içeriğin yayılmasının önüne geçmek amacıyla kullanıcılarımızı uyarıyoruz.” ifadesine yer verdi. Açıklamada eğlence maksadıyla oluşturulan deepfake videoların kapsam dışında tutulacağı belirtildi. Buna göre yüklenen deepfake videolar Facebook tarafından tespit edildiğinde hızlıca silinecek ve video silinmeden başka bir kullanıcı tarafından paylaşılmak istenirse Facebook videonun en kısa zaman dilimi içerisinde silineceğini kullanıcıya hatırlatarak uyarı gönderecek. Deepfake teknolojisi ile sosyal medyayı neler bekliyor? Bu teknoloji nereye varacak? Bekleyip göreceğiz…

 

 

Son Haberler

 • 1

  Sarraç hükümeti Cezayir'deki toplantıya katılmayacak

 • 2

  Esrarengiz virüs nedeniyle şehirde toplu ulaşım durduruldu

 • 3

  Macron ile siyonist İsrail polisi arasında gerginlik

 • 4

  Şoke eden açıklama: Hindistan'da Nazi benzeri gelişmeler yaşanıyor

 • 5

  Çin'deki koronavirüs salgınında ölü sayısı 17'ye yükseldi

Günün Manşetleri

Manisa'da 5,4 büyüklüğündeki deprem korkuttu
Erzurumspor'dan Beşiktaş'a ağır darbe: Kupanın dışına itti
Hafter'den Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdidi
Trump yönetimi 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi planlıyor
Memurlarında mesai saatlerinde düzenleme
Ateşkesi bozan darbeci Hafter füzeyle saldırdı!
Trump'tan DTÖ konusunda tehdit gibi açıklama
Ehliyetini yenilemeyenler dikkat!
Bakan Albayrak'tan Davos'ta önemli açıklamalar
FETÖ davasında 131 sanığa ceza yağdı