YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Ali Murat Kırık

Nerede o eski bayramlar mı dediniz?

01.08.2020 00:01

 

Bayramlarda büyüklerimizden sürekli bir cümle duyardık: “Nerede o eski bayramlar?” Hep aynı nakarattı bu…

Çocukken dinlesek de umurumuzda olmazdı bu cümlenin ne anlama geldiğini, anlam yükünü bilemezdik… Çünkü bize göre bayram mutluluktu, huzurdu, sevinçti, keyifti... Değişen bayramlar değil çünkü değişen bizleriz!

Sevdiklerimizle bir araya gelmek, şekerimizi, mendilimizi almak, hele hele verilen bayram harçlıkları unutamadığımız anılar arasındaydı.

Sabah erkenden kalkılır, en yeni elbiselerimiz giyilir, bayram namazından sonra bütün aile bireyleriyle birlikte kahvaltı yapılırdı. Tabiri caizse hep beraber bayram ederdik!

Ardından kurban telaşı baş gösterirdi. Tekbir sesleri içerisinde kurbanımızı Rabbimizin yüce katında kabul etmesi için dualarda bulunurduk. Son safhaya geçilmesi ise ayrı mutluluk olurdu. Akrabalara, ihtiyaç sahiplerine vereceğimiz bir parça etin ne kadar sevap olduğunu bilirdik. Hem ziyaretimizi gerçekleştirir, hem de sevdiklerimizle bir araya gelirdik.

 O zaman sosyal medya hak getire…

Hele evde bayram geçirmek son tercihimizdi. Aldığımız bayram harçlıklarıyla “torpil, kız kaçıran, füze, çatapat” alır; doya doya patlatırdık. Bayramın en büyük eğlencesiydi bizler için…

Halen hayatta olan büyüklerimizin değerini bilir ellerinden öperdik, ahirete göç etmiş büyüklerimizin ise kabirlerini ziyaret eder Fatiha gönderirdik. Büyüğe saygı, küçüğe sevgi vardı bir zamanlar… Parklar, lunaparklar dolar taşar, atlıkarıncacı amcanın gelişini dört gözle beklerdik.

 Neden bayramlarda çocukluğumuz canlanır?

 Çünkü bayramlarımız bozulmamıştır, temizdir, saftır. Bu nedenle çocukluğumuzu iyi yansıtır. Bayramda aldığı hediyeyi alıp başucunda yatan kaç kişi kaldı? Ya da var mı? Efes'de yaşamış olan filozof Herakleitos; "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" demiş.

Pekiiii, ne değişti de bu noktaya geldik? Yani bayramlarımızın maneviyatına ne oldu? Bir araya geldiğimiz, huzur ve mutluluk içerisinde geçirdiğimiz bayramlarımıza ne oldu? Teknoloji bağımlısı bireyler olmamız bayramlarımızı da derinden etkiledi. 9-10 güne varan bayram tatilleri de üstüne tuz biber oldu.

Google amcadan araştırıp bulduğumuz bayram mesajları ve görselleri elden ele dolaşmaya başladı. Kurbanlık hayvanlarla çektiğimiz özçekimler sosyal medyayı süsler oldu.

Bırakın SMS’i, Whatsapp üzerinden gönderdiğimiz toplu mesajlarla bayram kutlamaları yozlaştı. Akraba, eş-dost ziyaretleri yerine tatil yörelerinde Facebook’tan, Instagram’dan yaptığımız canlı yayınlarla vefasız insanlara dönüşmeye başladık. Elimizden düşmeyen akıllı telefonlar bayram tebriklerinin bir numaralı aracı halini aldı.

Her şeyden önce duyarsız bireyler olmaya başladık. Neden mi?

 Bayramlarda mutluluklar paylaştıkça çoğalır. Bu bayram nasıl mutlu olabiliriz? Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)’in “Komşusu açken tok yatan bizden değildir!” sözünü mutlaka hatırlamamız gerekmektedir. Bayramlarımızın, birlik ve beraberliğimizin kıymetini bilelim.

Bu vesile ile mübarek Kurban Bayramı’nızı tebrik eder, bayramın tüm Türkiye’ye ve İslam Alemi’ne huzur, mutluluk, sağlık ve barış getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 Kalın sağlıcakla...

Son Haberler

 • 1

  Bakanlıktan çok önemli uyarı: Hemen bildirin

 • 2

  Bakan Albayrak'tan baş sağlığı mesajı!

 • 3

  6 terörist etkisiz hale getirildi

 • 4

  LGS yerleştirme sonuçları açıklandı

 • 5

  Bakan Soylu son sayıları açıkladı: PKK'ya büyük darbe!

Ekskavatör nedir? Ne amaçla kullanılır?
Vişne sapı çayının inanılmaz faydaları
Kantaron yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Kanserin en önemli 3 belirtisi
Browni kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Mukit zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(07.08.2020)
Dolar ne kadar? 07.08.2020
Konuşamayan çocuğa okunacak dua ve sureler
Sarımsak suyu nasıl tüketilir?
Melisa yağının faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
Moringa çayının faydaları nelerdir?
Enbiya suresi, Enbiya suresinin okunuşu ve anlamı
Maide suresinin faziletleri ve faydaları
Maide suresinin nüzul sebebi
Maide suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserinin belirtileri nelerdir?
Tarte tatin nasıl yapılır?
Minik tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Hafız zikrinin faziletleri
Esmaül Hüsna'dan El Kebir zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(06.08.2020)