YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Ali Murat Kırık

ÖSYM’de mobil dönem!

15.02.2020 00:02

Akıllı telefon kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte mobil iletişim teknolojilerine olan yatırım miktarı giderek artmaya başlamıştır. We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayımladığı “Dijital 2020” raporu bizlere önemli veriler sunmaktadır. Bu rapora göre dünya nüfusunun %67’si mobil kullanıcıdır. 5.19 milyar mobil kullanıcının varlığı düşünüldüğünde mobil uygulamaların önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Sanal ortamda alışverişin büyük çoğunluğu da mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yine sosyal paylaşım ağlarına ve birçok web sitesine yapılan erişimde de mobil uygulamaların üstünlüğü göze çarpmaktadır. Bu durum şirketlerin, kurumların ve kuruluşların mobil teknolojilere ilgi göstermesine neden olmuş, mobil uygulamalar popüler hale gelmiştir.

ÖSYM’den iki yeni mobil uygulama

Teknolojik dönüşümün yaşanmasıyla birlikte iki mobil uygulamayı hayata geçiren ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) yine önemli bir başarıya imza attı. Mobil Aday İşlemleri Sistemi (AİS) ve Mobil Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) Google Play Store ve Apple App Store'dan erişime sunuldu. Teknolojinin gereksinimlerini iyi bilen, yenilikleri sürekli takip eden ve adayların taleplerine hiçbir zaman duyarsız kalmayan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “ais.osym.gov.tr” web sitesinden yapılan bütün işlemlerin bu uygulama üzerinden yapılabileceğini dile getirdi.  

Aday işlemlerini gerçekleştirmek daha kolay

Uygulamanın artıları ise oldukça dikkat çekici… Öncelikle adaylar mevcut sınavlarla ilgili bilgilere rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilecek, yine adayların telefonlarına gelecek bildirimlerle birlikte sınav neticeleri öğrenilebilecek. Adayların sınav tarihlerini kaçırma sorunu da yine bu uygulamayla birlikte tarih olacak… Uygulamaların yapısı ve içeriği de herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir düzeye sahip… Uygulama üzerinden adaylar birçok işlemi gerçekleştirebilmektedir. Şifre değişikliği başta olmak üzere, iletişim ve adres bilgilerini de güncelleyebileceklerdir. Adaylar bizzat ÖSYM’ye gönderecekleri dilekçelerde kullanılan evrak referans numarasını da mobil uygulama üzerinden alabileceklerdir. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, önceki geliştirilen uygulamadan yalnızca adayların sınava giriş yerlerini ve sınav sonuçlarını gördüklerini hatırlatarak geliştirilen bu uygulamayla birlikte web ortamındaki aday işlemleri sisteminde gerçekleştirilen tüm işlemlerin mobil ortamda da yapılabileceğini ifade etti.

Görevli işlemleri uygulaması da sunuldu

ÖSYM’nin bir diğer uygulaması da Mobil Görevli İşlemleri Sistemi (GİS)... ÖSYM’nin sadece adayları değil aynı zamanda görevlileri de düşünmüş olması oldukça mutluluk verici… Kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapan görevliler, görev tercihlerini buradan yapabilmekte, görev ihmal bilgilerine, geçmiş görevlendirmelere, sınav değerlendirme formlarına ve görevlendirme belgelerine buradan ulaşabilmektedir. Uygulamanın hızlı ve kullanışlı oluşu da büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu uygulamaların diğer kurum ve kuruluşlara da örnek olacağına inanıyor, projenin hayata geçirilmesinde büyük pay sahibi olan başta ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün hocamız olmak üzere tüm ekibi yürekten kutluyorum.  

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Raab ile telefonda görüştü

 • 2

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson hastaneye kaldırıldı

 • 3

  Emniyet sahte sağlık ürünü imalatçılarına göz açtırmıyor

 • 4

  Fransa'da can kaybı 8 bin 78'e yükseldi!

 • 5

  Öğretmenlerden sağlık çalışanlarına maske desteği

Günün Manşetleri

Hayvanat bahçesindeki kaplanda koronavirüs pozitif çıktı
CHP'den maskelerin eve teslim edilmesine itiraz
İngiltere'de Çin'den gelen kitlerde virüs tespit edildi
Şehirler arası yasak onlara işlemiyor: Bir adımda diğer büyükşehire geçiyorlar
İstanbul barajları alarm veriyor: 2014'ten beri en düşük seviyede
Sağlık Bakanı Koca'dan İstanbul için gece yarısı koronavirüs toplantısı
Aydın'da kavga eden 2 kişiye sosyal mesafe kuralını ihlalden para cezası
Ücretsiz maske dağıtımında başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
Dünyada Koronavirüs salgınında son 24 saat